Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dedeoğlu, “Dersaneler Kapatılmasın” Diyerek Öğretmenlere Sahip Çıktı

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin öğretmenlerin sorunlarına her geçen gün yeni sorunlar eklediğini ifade ederek dershanelerin kapatılmasına karşı çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Türkiye’de eğitim camiasının belki de bugüne kadar hiç yaşanmamış zor ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi. Eğitimi yeniden yapılandırma söylemleriyle yola çıkan hükümetin […]

Dedeoğlu, “Dersaneler Kapatılmasın” Diyerek Öğretmenlere Sahip Çıktı

28 Şubat 2014 - 12:38A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin öğretmenlerin sorunlarına her geçen gün yeni sorunlar eklediğini ifade ederek dershanelerin kapatılmasına karşı çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Türkiye’de eğitim camiasının belki de bugüne kadar hiç yaşanmamış zor ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi. Eğitimi yeniden yapılandırma söylemleriyle yola çıkan hükümetin bu konuda tam bir hüsran yaşattığını belirten MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, eğitim konusunda bugüne kadar uygulanan hükümet politikalarından memnuniyetsizliğin her geçen gün artığına dikkat çekti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin dershaneleri kapatma konusunda almış olduğu kararın milletimiz tarafından büyük bir tepkiyle karşılandığına değinerek, “Eğitim alanında yaşanan sorunlar ortadan kalkmadan, dershanelerin kapatılması uygun değildir. Bu şekilde dershanelerin kapatılmasına karşıyız.

Bir ülkenin kalkınması ve çağdaş ülkeler seviyesine yükselmesi iyi yetişmiş bir insan gücüne bağlıdır. Uygulanan eğitim politikaları ve hükümetin eğitimcilerimize bakış açısı bu bakımdan çok önemlidir.

Sürekli olarak yapılan sistem değişiklikleri, hem öğretmenleri, hem öğrencileri, hem de öğrenci velilerini mağdur etmektedir. Bugün ülkemizde eğitimciler, yöneticiler ve öğrenciler hiç dönemde yaşamadıkları kadar sıkıntının içine düşmüştür.” dedi.

Hükümet tarafından uygulanan politikaların, sürekli olarak eğitimcilere itibar kaybettirdiğine de işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, konuşmasını sürdürdü:

Hazırlanan bu yasa tasarısı, kamuoyunda büyük tartışmalara yol açmıştır. Yapılması planlanan değişiklikler eğitimcileri ve öğrencileri sokaklara dökmüştür. Hükümet, sokaktan gelen bu seslere kulak vermelidir.

Bu tasarı, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve eğitimcilerin de görüşlerini alarak yeniden ele alınmalıdır. Tasarı,  hükümet-cemaat hesaplaşmasına dönüşmeden ve ülkemizde yaşanan eğitim sorunlarını ortadan kaldıracak bir şekilde hazırlanmalıdır.

Tek taraflı yapılan bu düzenlemede maalesef bu yapılmamıştır. Tasarı ile öğretmenlerin iş güvencesi yok edilmektedir. Bu düzenlemeden sonra hükümet, öğretmen olmayı iyice zorlaştırmakta ve tartışma yaratacak düzenlemelere imza atmaktadır.

Bundan böyle, öğretmen olmak için yalnızca KPSS’yi kazanmak yeterli olmayacak.  KPSS’yi kazanarak öğretmen olanlar, bir yıl içinde disiplin cezası almadan, performansa tabi tutulacak. Ayrıca bu konularda başarılı olan öğretmenlere yine aynı yıl içinde yazılı ve sözlü sınavla ölçüm yapılacak.

Sözlü sınavların neye göre yapılacağı tasarıda belirtilmemiştir. Bütün bu değerlendirmelerde başarılı olanlar, öğretmen olarak yoluna devam edecek. Başarılı olamayanlar, öğretmenlik yapamayacak.

Bu düzenleme, atama bekleyen 350 bin öğretmeni “torpilli” atama konusunda endişelendirmiştir. Hükümet, kanun tasarısı ile ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı hariç bütün üst düzey yöneticilerin görevlerine son verilmektedir.

Yani daha önceki bakanlar tarafından atanan bürokratlar, mevcut bakan tarafından görevden alınmaktadır. Ülkemizde 4 yıl ve üzerinde okul müdürlüğü ve müdür yardımcısı olarak görev yapan eğitimcilerin görevleri de, bu kanun tasarısı ile sona ermektedir.

Bundan böyle okul müdürleri ve müdür yardımcıları sınavsız bir şekilde İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi ile Vali’nin onayı ile dört yıllığına atanacaktır. Bu düzenleme, diğer düzenlemeler gibi yüzlerce müdür ve müdür yardımcısının mağdur olmasına yol açacaktır.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 13 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 198.G...

Uzaktan Eğitim Süreci Değerlendirildi Uzaktan Eğitim Süreci Değ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Ku...

Ekinözü Öğrencilerine 150 adet tablet hediye edildi Ekinözü Öğrencilerine 150...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, ...

Bu Kararları Okumadan Sokağa Çıkmayın Bu Kararları Okumadan Sok...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 01 Aralık 2020 gü...

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldi Hafta sonu sokağa çıkma y...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Kabine toplantısı sonund...

Yardımcıoğlu: Türkiye, Dış Siyasetini Yeniden Gözden Geçirmeli! Yardımcıoğlu: Türkiye, Dı...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr....

ONİKİŞUBAT BELEDİYEMİZDEN KÜLTÜR HİZMETİ ONİKİŞUBAT BELEDİYEMİZDEN...

       Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi MAHÇİÇEK  kü...

Eğitimle İlgili Yeni Kararlar Alındı Eğitimle İlgili Yeni Kara...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 30 Kasım 2020 gün...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A AÇIK MEKTUP! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A A...

Kahramanmaraş – Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başka...

Ziya YENİPINAR”elle tutulur bir iyileştirme” beklemekteyiz Ziya YENİPINAR”elle...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, TBMM’de bütçe...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ