Maraşta Haber
Maraşta Haber

Cami Ve Cemaat Adabına Riayet

Arapça’da “toplayan” manasına gelen cami kelimesi,  kadın-erkek, amir-memur, okumuş-okumamış, herkese kapıları açık olan yeryüzündeki Allah’ın mescitlerinden bir şubedir. Caminin önderi, rehberi olan imam ölü yıkayan değil, gönülleri günahlarla kirlenmiş, İslam’ın güzelliklerinden mahrum kalmış insanlara rehber olan kimsedir. İmam yürek fatihidir. Camide imam sesini yükselten değil sözünün gücüyle kalpler fetheden kimsedir. Cami toplumsal hayatta yirmi dört […]

Cami Ve Cemaat Adabına Riayet

14 Şubat 2014 - 11:36A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Arapça’da “toplayan” manasına gelen cami kelimesi,  kadın-erkek, amir-memur, okumuş-okumamış, herkese kapıları açık olan yeryüzündeki Allah’ın mescitlerinden bir şubedir. Caminin önderi, rehberi olan imam ölü yıkayan değil, gönülleri günahlarla kirlenmiş, İslam’ın güzelliklerinden mahrum kalmış insanlara rehber olan kimsedir. İmam yürek fatihidir. Camide imam sesini yükselten değil sözünün gücüyle kalpler fetheden kimsedir. Cami toplumsal hayatta yirmi dört saat hizmet veren bir mekân olmalıdır. Bu konuda diyanet işleri başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez: “Bizim camiyi kapatarak yaptığımız hırsızlık, hırsızın camiden aldığı hırsızlıktan daha büyük bir hırsızlıktır.” ifadesiyle caminin kesintisiz hizmet veren bir kurum olmasına dikkat çekmiştir.

Camiler sadece ibadet edilen mekânlar değil aynı zamanda her yaştan insan gurubuna din hizmeti götüren yaygın eğitim kurumlarıdır. Günde beş kez bir araya gelen Müslümanların buluştuğu hayatın merkezi olan mekânlardır. Hz Peygamber(sav). Medine’ye hicrette ilk inşa ettiği Mescid-i Nebevi’nin inşası olmuştu. İslam Tarihinde Cami ilim meclisi, ibadetgâh, nikâhın ilan edildiği, savaş kararlarının alındığı mekân ve ilim meclisi, fakirlerin barınağı vazifesi görmüştü. Ecdadımız camileri mescit olması yanı sıra aşevi, han, hamam, medrese, kütüphane gibi bölümleri ile külliye şeklinde inşa etmişti. Camilerin müslümanın hayatındaki yerine dair yüce rabbimiz Tevbe suresi18. Ayeti kerimede “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayanlar imar eder, umulur ki bunlar hidayete ermişlerden olurlar.” buyurmuştur.

İslam toplumsal dayanışmayı sağlayan, birlik ve beraberliği tesis edici ilkelere sahip olan bir dindir. Cami, İslam’ın özünde yer alan dayanışma ve uzlaşma ruhunun canlılık kazanmasına katkı sağlayan, birlik ve beraberliği sembolize eden bir kurumdur. Camiler hutbe ve vaazlarıyla aynı zamanda irşad mekânlarıdır. Fussilet Suresi 33. ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz: “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ben Müslümanlardanım diyen kimseden daha güzel sözlü kim olabilir?” ayet-i kerimesiyle camide yapılan irşad faaliyetinin önemine dikkat çekmiştir. Yine Peygamberimiz(sav): “Bir kimsenin camiye gidip geldiğini görürseniz, imanlı olduğunuza şahitlik ediniz” buyurarak caminin müslümanın hayatındaki önemine dikkat çekmiştir.

Cemaat kelimesi, aralarında diyalog bulunan organize topluluğa denir. Aralarında diyalog bulunmayan, birbirinden kopuk kitleye cemaat değil kalabalık denir. Zira aynı safta, aynı camide namaz kıldığı halde birbirinden haberi olmayan, birbirine selam dahi vermeyen kimselerin cemaat olduğu söylenemez. Resulullah döneminde cemaate bir müslüman gelmeyince hemen araştırılır, hasta olup olmadığı ortaya çıkarılırdı.

Kur’an-ı Kerim’de vasat ümmetten bahsedilir. Vasat Ümmet, tevhid inancına sahip, aile ve yakınlarıyla ilişkileri iyi olan toplum, iyiliği tavsiye, kötülüğü engelleyen, hoşgörü ve sevginin hakim olduğu bir toplumdur. İslam Toplumunda temel değerlerimiz: Tevhid, adalet, meşveret, merhamet, şahsiyet gibi değerlerden oluşur. Cemaat bu temel değerlere sahip olan, aynı duyguları paylaşan toplumdur.

Müslümanın hayatında camilerimizi ziyaret adabı vardır. Camiye giden mümin Allah’ın ziyaretçisi ve misafiri durumundadır. Peygamberimiz(sav): “Evinde güzelce abdest alıp camiye giden kimse Allah’ın ziyaretçisidir. Ziyaret edene Allah ikramda bulunacaktır.” (terhib ve terğib c. 1, s. 214) Yüce Rabbimizde Kur’an-ı Kerim’de: “Ey Adem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin. . . ”(Araf 31)buyurarak camiye geliş adabına dikkat çekmiştir.

Cami ve Cami adabına dair riayet edilecek diğer hususlar şunlardır:

1)Camiye abdestli olarak, temiz elbise ve düzgün kıyafetle gidilmelidir.

2)Camiye önce sağ ayağını atarak girmeli, girerken Peygamberimize salavat-ı şerife getirilmelidir.

3)Camiye girerken “Allahümmefteh aleyna ebvabe rahmetik” (Allah’ım rahmet kapılarını üzerimize aç) diye dua edilmesi sünnettendir.

4)Camiye soğan, sarımsak, sigara, ter kokularıyla, kirli çorapla girilmemeli, güzel kokular kullanarak girilmelidir. Peygamberimiz(sav): “Soğan sarımsak yiyen mescidimize yaklaşmasın” buyurarak insanların rahatsız edilmemelerini talep etmiştir. Camiye erken gelinmeli, sonradan gelenler insanların omuzlarına basarak ön safa geçmeye çalışmamalı, boş bulduğu mekana oturmalıdır. İcra ettiği birçok fonksiyonu olan camilerimizi beş vakit namazı cemaatle kılarak imar etmeliyiz. Unutmayalım ki camiler,  İslam’ın şiarı, sembolü, Müslümanların sığınağı, gönüllerin huzur bulduğu mekânlardır. Rabbim gönlü mescitlere bağlı bahtiyar kullarından eylesin.

Süleyman TURUL

Cezaevi Vaizi/Kahramanmaraş 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
TÜRKÜLERİMİZ – VII  / YEMEN TÜRKÜLERİ – 2  TÜRKÜLERİMİZ – VII ...

 -Yemen çöllerine “can eken”Mehmetçiklerimizin  ve Yemen’den...

Türk Kızılay’ndan Özel Eğitim Öğrencilerine Materyal Desteği Türk Kızılay’ndan Ö...

Türk Kızılayı Kahramanmaraş Şubesi Başkanlığı ve İl Millî Eğ...

“Kahramanmaraş Hikâyesi” Projesinde Ödüllü Yarışmalar Başlıyor! “Kahramanmaraş Hikâyesi” ...

Büyükşehir Belediyesi’nin “Geleneksel Ustalardan Geleceğin U...

İSLAMDA TÖVBE  İSLAMDA TÖVBE 

İnsanoğlu, hayvan ve melek arasında orta bir mevkide yaratıl...

Kahramanmaraş’ta Pardus kursu başarıyla tamamlandı. Kahramanmaraş’ta Pa...

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Eğitmeni Şenol ALDIBAŞ tarafından Oni...

Rektör Yasım, Rektörlük Atama Belgesini Teslim Aldı Rektör Yasım, Rektörlük A...

14 Eylül 2022 tarih 2022/474 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararna...

Adem Aydoğan, “Sendikamızı birlikte yönetmek için” Değişime Sende Katıl Adem Aydoğan, “Send...

Kahramanmaraş Eğitim Birsen 1 Nolu Şube Başkan Aday Adem Ayd...

Onikişubat Kaymakamı Keçeli, Okulları Ziyaret Ediyor Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ, yeni eğitim-öğretim döne...

PARDUS Sistemi Onikişubat İlçesi Öğretmenlerine Tanıtıldı PARDUS Sistemi Onikişubat...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı...

Dr. Nurullah Kılınç’tan Kahramanmaraş’ın Gastronomi Zenginlikleri Dr. Nurullah Kılınç’...

Malatya’da 16-19 Eylül tarihleri arasında Büyükşehir Belediy...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ