Maraşta Haber
Maraşta Haber

Babasının Vasiyetine Uydu, Tarihi Konağı Müze Yaptı

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şeklindeki vasiyetini yerine getirmesi ile tarihi konağı müze haline getirdi. Göksun’da ‘Müze Ev’ olarak bilinen tarihi konakta, Plevne Muharebesinde gazi olan Kafkas Subayı Mehmet Bey’in kılıcı, ailenin Kafkasya’dan göçü sırasında yanlarında getirdikleri, yöresel kıyafetler, çeyiz sandığı, gümüş yemek […]

Babasının Vasiyetine Uydu, Tarihi Konağı Müze Yaptı

10 Ağustos 2013 - 5:29A+A-

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şeklindeki vasiyetini yerine getirmesi ile tarihi konağı müze haline getirdi.

Göksun’da ‘Müze Ev’ olarak bilinen tarihi konakta, Plevne Muharebesinde gazi olan Kafkas Subayı Mehmet Bey’in kılıcı, ailenin Kafkasya’dan göçü sırasında yanlarında getirdikleri, yöresel kıyafetler, çeyiz sandığı, gümüş yemek takımları ve ibrikler ile evin ilk yapıldığı günden itibaren evde kullanılan tarihi eşyalar bulunuyor.

Ev sahibi Nermin Sürmen, Nurettin Dal’a yaptığı açıklamada, babasının vasiyetini yerine getirmek için verdiği mücadele ve dedelerinden kalan tarihi eşyalara sahip çıkması neticesinde tarihi evin bir müze haline geldiğini söyledi.

Konağın 1877 yılında Osmanlı ile Rusya arasından yapılan Plevne Muharebesinden sonra konak olarak yapıldığını ifade eden Sürmen, şöyle konuştu:

“Bu ev, Plevne Muharebesine katılan büyük dedem Mehmet Bey için devrin yetkileri tarafından konak olarak yaptırılmış. Mehmet Bey, Plevne’de Ruslara karşı savaşan Osmanlı ordusuna yardım için emrindeki askerlerle birlikte savaşa katılıyor. Savaşta yaralanan Mehmet Bey, hastanedeki tedavisinin ardından paşa arkadaşları dedemin Anadolu’ya yerleşmesini istiyorlar. Mehmet Bey, bir kaç bölgeyi gezdikten sonra Kuzey Kafkasyada bulunan Elbruz dağına benzettiği için şimdiki Mehmetbey Köyüne yerleşmek istiyor. O vesile ile devrin yetkilileri biri ‘Haremlik’ biri ‘Selamlık’ olmak üzere dedeme iki konak yaptırıyorlar. Bu ev selamlık olarak yapılan konak.”

Konağın, o tarihten itibaren ailenin en büyüğü tarafından misafirhane olarak kullanıldığını dile getiren Sürmen, şöyle devam etti:

“Ürdün Prensi’de ziyarete geldi”

“Babam da misafiri çok severdi. Bu nedenle bize vasiyeti var, “Benim evim kapanmasın. Bana yapılacak hayır ve duaları evimde isterim. Hiç kaç, göç istemiyorum. Kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” diye. Bizde bunu yerine getirmek için çalışıyoruz. Eve gelen kim olursa olsun en azındna bir bardak su ikram etmeden yollamıyoruz. Bugüne kadar başta Göksun amirleri olmak üzere Milletvekilleri, Kahramanmaraş valisi, belediye başkanı, askeri yetkililer ile çok sayıda devlet adamını burada ağırladık. Hatta Ürdün prenslerinden bir tanesi gelip ziyaret etti. Kapımız herkese açık arzu eden gelip buradaki eşyaları görebiliyor. Özellikle Kafkasya’dan gelen insanlarımız burayı çok beğeniyorlar. Bu konağı bir ailenin değil, bütün Çerkes camiasının evi olarak kabul ettiklerini söylüyorlar.”

“Geçmişte yaşananlara layık bir şekilde devam etmesini istiyorum”

Evde, başta Mehmet Bey’in kılıcı olmak üzere büyük çoğunluğu aile fertlerine ait bin civarında eşya olduğunu belirten Sürmen, zamanla Çerkes kültürüne ait değerli eşyalarında kendisine teslim edildiğini vurguladı.

Tarihi Konağın ve içindeki eşyaların, geçmişte yaşananlara layık bir şekilde devam etmesini arzuladığını dile getiren Sürmen, “Aslına uygun olarak muhafaza etmeye çalıştığımız bu konağın, bir müzeye dönüşeceğini tahmin etmiyordum. Burada bulunan ürünlerden en dikkat çekeni Mehmet Beyin Plevne savaşından kullandığı kılıç. Bunun yanında Kafkasya’dan göç sırasında gelen dönemim  en eski eşyalar olarak ziyaretçililerin büyük ilgisini çekiyor. Buraya yerleştikten sonra ailemizin günlük yaşamlarında kullandıkları eşyalar ile gelen hediyeler ve sergilenmesi için bana verilen eşyalarla birlikte yaklaşık bin civarından tarihi ve kültürel eşyayı gelecek kuşaklara aktarmanın mutluluğunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

KAYNAK : http://www.goksungundem.com/haberdetay.asp?ID=2464 – Nurettin Dal

3E739müze-18 4SSAVmüze-7 7JFBTmüze-6 9O525müze-10 97VX8müze-4 A6SS3müze-12 (1) DC515müze-9 GIBG2müze-19 GLYBUmüze-3 I2EXFmüze-8 LRSPGmüze-14 MVLFJmüze-17 SE15Dmüze-15 TBH9Rmüze-13 TJ58Xmüze-24 VK6OXmüze-16 WRD06müze-20 Z2SMUmüze-21

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Harekete Geçti Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Hareket...

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şe...

Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şe...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şe...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Mehmetbey Köyünde yaşayan Nermin Sürmen (70), babası Bekir Sürmen’in, “Evim kapanmasın, kim gelirse buradan yiyip içmede ayrılmasın” şe...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Prof. Dr. Sami Özgül: Berat Kandiliniz Mübarek Olsun Prof. Dr. Sami Özgül: Ber...

İstiklal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sami özgül:”Ra...

Başkan Güngör’den Berat Kandili Mesajı Başkan Güngör’den Berat K...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Aranan Cinayet Zanlısı Cezaevinde Aranan Cinayet Zanlısı Ce...

Elbistan’da yaklaşık 13 yıl önce işlenen cinayetle ilgili ol...

Büyük Yangında Zarar 3 Milyon Büyük Yangında Zarar 3 Mi...

 Elbistan, Afşin ve bölgesinde 25 yılı aşkın bir süredir hiz...

Kadınlar, Piazza’da “Sevgi dolu” yastıklar diktiler Kadınlar, Piazza’da “Sevg...

Kahramanmaraş/ Kahramanmaraşlı kadınlar, Piazza Alışveriş ve...

Bahaettin Karakoç’un Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması Sonuçlandı Bahaettin Karakoç’u...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünce Lise ve dengi oku...

Öğretmen Yetiştirmede KSÜ-MEM İşbirliği Öğretmen Yetiştirmede KSÜ...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi...

AKEDAŞ İlkokulunda Veliler Sınavda Yarıştı AKEDAŞ İlkokulunda Velile...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulu tarafından velilere...

Dulkadiroğlu’nda Belediye Başkan Yardımcıları Belirlendi Dulkadiroğlu’nda Belediye...

Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcılığı görevine Ali Arif ...

Kahramanmaraş Öğretmen Okulu mezunları tarih yazdı Kahramanmaraş Öğretmen Ok...

1960-70’li yıllarda lise muadili üç yıllık “Maraş Kız ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ