Maraşta Haber
Maraşta Haber

Atatürkçü Düşünce Derneği : Demokrasi paketi beklendiği gibi çıktı!

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı demokrasi paketi ile ilgili tepkiler sürüyor. Demokrasi paketi beklendiği gibi çıktığını söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat “Paket siyasi iktidarın ve bölücü terör örgütü […]

Atatürkçü Düşünce Derneği : Demokrasi paketi beklendiği gibi çıktı!

03 Ekim 2013 - 19:19A+A-

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı demokrasi paketi ile ilgili tepkiler sürüyor. Demokrasi paketi beklendiği gibi çıktığını söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat “Paket siyasi iktidarın ve bölücü terör örgütü ile ittifakının ürünüdür” dedi.

Şahinkanat, yaptığı yazılı açıklamada, “İktidar önümüzdeki yerel ve genel seçimlere yatırım yapmakta, bir yandan terör örgütü ile gizli pazarlık gereği, isteklerini azar azar vermekte, böylece onların daha önce de olduğu gibi seçim sürecinde sessiz kalıp engel çıkartmalarının önünü almakta. Öte yandan kaybettiği oyları (daraltılmış bölge) seçim sistemi ile geri almaya ve şeriat devleti ülküsüne koşar adım ilerlemeye zorbalıkla devam etmektedir” dedi. Şahinkanat, şunları söyledi:

“Siyasi iktidarın terör örgütüne vadettiklerinden, ‘şimdilik’ kaydı ile verilenler, kendi özel gündemi ‘şeriat devleti’ne giden yolda atılan, bir kısmı zaten uygulanmakta olan adımlar, kaybettiği oyu telafi edecek, daha az oyla daha çok milletvekili çıkartacak yeni bir seçim sistemi, halka daha çok ‘devlet şiddeti’, cop, biber gazı, ve toplumun bazı kesimlerine ufak armağanlar, (sus payı olarak) özetlenebilir. Kısacası laik cumhuriyet ve ulus devlet yıkımının hukuksal zeminini oluşturmaya devam edilmektedir.”

ADD Şube Başkanı Şahinkanat, demokrasi paketinin bölücü terör örgütünün isteklerini yerine getirdiğini öne sürerek “Devlet okullarında ana ilde eğitim için gerekli Anayasal düzenleme yapılmadığından, şimdilik yasal yoldan, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde, Bakanlar Kurulunun belirlediği dil ve lehçelerde özel eğitim yapacak kurumların önü açılıyor. Siyasi Partiler Yasasında yapılacak ek ve değişikliklerle; Siyasi Partilere üye olmak için aranan koşullar kaldırılarak teröriste üye olma hakkı tanınıyor” diye konuştu.

Siyasi partilerin Türkçe’den başka dil ve lehçelerde hertürlü siyasi propaganda yapmaları sağlanarak Kürtçe seçim propagandalarının önünün açıldığına dikkat çekerek “Devlet yardımından yararlanmak için aranan yüzde 7 oy yerine yüzde 3 oy almak yeterli hale getiriliyor. Siyasi partilerin beldelerde teşkilatlanma şartı kaldırılıyor. Seçim Yasasına eklenecek hükümle Eş Genel Başkanlık getiriliyor. BDP Eşbaşkanlığı yasal zemin kazanıyor. Türkçe Alfabe, TCK’da yer alan bazı harfleri yasaklayan maddenin kaldırılması ile yasal olmasa da fiilen değiştiriliyor” diyen Şahinkanat, şunları kaydetti:

“İl İdaresi Yasası değiştirilerek, köy-ilçe-il isimlerinin değiştirilmesinin önü açılıyor. Ve geçen yıl ortaokullarda kaldırılan ulusal and bu yıl ilkokullarda kalkıyor. “Türküm” demek sakıncalı hale geliyor. Paket ile kamuda türban serbest bırakılıyor. Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek kamuda türban takılması 1-2 istisna dışında serbest olacak. Ayrıca, TCK’da yapılacak değişiklikle “dini inancın gereğinin” yerine getirilmesinin engellenmesi suç sayılarak, ceza kapsamına alınacak. Dini ibadet ve ayinlerin, bireysel olarak da yapılmasının engellenmesi de aynı kapsamda değerlendirilecek.

Gerek 1982 Anayasasının laik devlet ilkesini koruyan hükümleri, gerekse Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin türban kararları halen yürürlüktedir. Hiçbiri ortadan kaldırılmış değildir. Yine Anayasa gereği, bu kararlar Yasama, Yürütme ve İdareyi bağlayıcı niteliktedir. Bu nedenle son dönemde Yasama ve Yürütme eliyle yürürlüğe konan çok sayıdaki yasa ve yönetmelik, genelge kuralı gibi bu gün de yapılmak istenen yasa ve yönetmelik değişiklikleri Anayasanın laik devlet temel ilkesine aykırı olacak, Anayasa suçu işlemeye devam edilecektir.

Ayrıca, Yardım Toplama Yasasında, kurban derisi, fitre, zekat toplamakla yetkili kılınan THK’na verilen bu yetki kaldırılarak tarikatlara kazanç yolu açılmaktadır. Yine Seçim Yasasındaki yüzde10 barajın (AB) ülkelerindeki gibi makul bir seviyeye çekilmesi ya da kaldırılması yerine son dönemde kaybettiği oyu dikkate alarak, daha az oyla daha çok milletvekili çıkartabilmenin yolunu arayan iktidarın, göstermelik sunduğu diğer 2 önerinin değil, [yüzde 5 baraj ve 5’li daraltılmış bölge] paketinin yasalaşmasını sağlayacağı anlaşılıyor. Çünkü daraltılmış bölge 1. Partiyi şanslı kılıyor. Böylece barajı indirmiş gibi yapıp, bölge barajı uygulaması hayata geçiriliyor.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasında yapılacak değişiklikle; Valiler geniş yetkilerle donatılmakta, halk hareketini bastırmak için yeni formüller üretilmekte. Toplantıların yapılacağı yeri toplantıyı yapacaklar değil, mülki amir belirliyor. Hükümet komiseri uygulaması kalkıyor. Yerine düzenleme kurulları geliyor. Bu kurullar, toplantının amacı dışına çıktığına ya da düzen içinde geçmeyeceğine karar verip toplantıyı, gösteri ve yürüyüşü sonlandırmaya, dağıtmaya karar verebilecek, durumu kolluk amirine bildirecek, görevini yapmazsa, mülki amir son sözü söyleyecek. Kısacası, halkın üstünden cop, toma, gaz eksik olamayacak.

Alevilere; bir üniversite adı vermek, Süryanilere zaten yargısal sürecin getirdiği zorunlu sonucu atıfet gibi sunmak, Romanlara da bir Enstitü armağan etmek sadece paketin şıklıkları. Sonuçta; İktidar önümüzdeki yerel ve genel seçimlere yatırım yapmakta, bir yandan terör örgütü ile gizli pazarlık gereği, isteklerini azar azar vermekte, böylece onların daha önce de olduğu gibi seçim sürecinde sessiz kalıp engel çıkartmalarının önünü almakta. Öte yandan kaybettiği oyları (daraltılmış bölge) seçim sistemi ile geri almaya ve şeriat devleti ülküsüne koşar adım ilerlemeye zorbalıkla devam etmekte.

Oysa halk bu gidişe çoktan dur demiştir. Halkın zorbalığa direnişi bir nehir gibi akmaya devam ediyor. Geri dönüş yok. Halk başaracak, laik-çağdaş Cumhuriyet- Ulus devlet kazanacak. Yaşanan süreç, laik Cumhuriyeti genetiğine işlemiş Cumhuriyet çocuklarına, tehlikeyi görme ve Cumhuriyete sahip çıkma, O’nu sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığını verdiği için aslında faydalı bir pratik oldu denilebilir, zorbalara teşekkür.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Harekete Geçti Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Hareket...

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne s...

Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne s...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne s...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Tayfun Şahinkanat, demokrasi paketinin siyasi iktidarın ve bölücü örgüt ile ittifakı olduğunu öne s...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kadın Platformu İftarda Buluştu Kadın Platformu İftarda B...

Kahramanmaraş Kadın Platformu Üyesi Dernek Başkanları ve yön...

Selahaddin Uğur’un Acı Günü Selahaddin Uğur’un ...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde ARGE ve Aday Öğretmenler Koordi...

Ahmet Sarıtürk’ün Acı Günü Ahmet Sarıtürk’ün A...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sarıtür...

Tek Bir Karar Vardı; Hâkimiyeti Milliyeye Dayanan Bir Devlet Kurmak Tek Bir Karar Vardı; Hâki...

Kahramanmaraş Kadın Platformu Başkanı Zeynep Arıkan, 19 Mayı...

Mesleki Teknik Eğitim Andırın’da Tanıtıldı Mesleki Teknik Eğitim And...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Duran, And...

Aday öğretmenlere gezi düzenlendi Aday öğretmenlere gezi dü...

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesinde görevli aday öğretm...

TOKİ YILDIZ MTAL İftar Etkinliği Yaptı TOKİ YILDIZ MTAL İftar Et...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ  Yılduz Mesleki ve Teknik An...

CANIM MEHMED’İM CANIM MEHMED’İM

Tüm Mehmetçiklere   Süreyya’ya yazsam az gelir adın Meh...

“SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI MI?” “SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Vali Özkan’dan Anadolu Mektebine Övgü Vali Özkan’dan Anad...

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İl Millî Eğitim Müdürl...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ