Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Yöneticilere Formasyon Kazandırma Kursu Başladı

İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.sait Kırmacı Salonunda gerçekleşti. Açılış programına İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Müdür yardımcılarıDuran Doğan, Ahmet Akküncü, Mustafa Yılmaz, Şube Müdürleri Mustafa Bardak, Ali araköse, […]

Yöneticilere Formasyon Kazandırma Kursu Başladı

25 Ocak 2016 - 23:15A+A-


İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.sait Kırmacı Salonunda gerçekleşti.

Açılış programına İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Müdür yardımcılarıDuran Doğan, Ahmet Akküncü, Mustafa Yılmaz, Şube Müdürleri Mustafa Bardak, Ali araköse, Ali Tiyek, Ramazan Paksoy, Ramazan Balkis, Mehmet çelik, Mecit Topal ve 88 okul müdürü katıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, açılış konuşması yaparak okul müdürlerine yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Bu gün buraya toplanma sebebimiz göreve bu dönem yeni atanan arkadaşların oryantasyonu ile ilgili bir süreç başlangıcı.  Öncelikli olarak bir eğitim öğretim yılın ilk yarıyılını kazasız bir şekilde atlattık. Tabi tüm bunlar sizlerin emek ve katkıları ile gerçekleşti. Bu süreç gösterdiğiniz gayret ve başarıları inşallah ikinci dönemde de gösterirsiniz. Bu alıştırma eğitimleri bilgilendirme çalışmalarını biz çok önemsiyoruz. Herkesin farklı bilgi birikimi ve tecrübeleri vardır. Bunları birbirinizle paylaşarak kendi yöntem ve teknikleriniz ile çözebilecek noktada birbirinizle paylaşmalısınız.

Bu çalışma iki grup halinde gerçekleşecek. İyi bir program ve çalışma ile tüm sıkıntı ve sorunlarımızı çözeceğiz. Yönetici arkadaşlar ile çeşitli tavsiye ve bilgi paylaşımları yaptım bu süreci söyledim. Bu sorunların sadece kendiniz için olmadığını sadece kendi başına değil kurumunuzun, öğretmenlerinizin, çalışanlarınızın ve veli ve hatta mahallenizin çevrenizin sorumluluklarını sizin üzerinizde bir yük olarak bilmenizi istiyorum. Eğer ki bunları iyi bilmeseniz bunlar hepimizin karşısına problem olarak çıkar ve çıkmaya devam eder. Onun için yeni göreve başlayan arkadaşlara ben hep şu tavsiyelerde bulundum. 3 kırmızıçizginiz olsun arkadaşlar, bunlardan bir tanesi yolsuzluk bütün alanı kapsadığını bilin arkadaşlar. Bununla ilgili uzun uzun konuşabiliriz, arife tarif gerekmez, hiçbir arkadaşımın yolsuzluğa bulaşmasını istemem, sizler de bunlardan uzak durun. Böyle bir arkadaşımız olursa ona uygun gözle bakmayız demiştim, böylece sizlerle de paylaşmış olayım. 2. Kırmızıçizgimiz ahlaksızlık diye tarif ettiğimiz içerisini cinsel istismarından, şiddete kadar bütün alanları doldurabilirsiniz. Bütün dikkatlerimize ve uyarılarımıza rağmen maalesef kurumlarımızdan, okullarımızdan, çevremizden bununla ilgili sıkıntılar geliyor. Hiçbir arkadaşımızın ne kendini, ne de bizlerin başını öne eğdirecek bir ahlaksız tavır ve davranış içinde bulunmasını arzu etmediğimize dikkat çekiyorum.

  1. kırmızıçizgimizde vatandaşa kötü muamele davranışıdır. Bizler vatandaşlarımıza hizmet için varız. Onlar için organize olduk, onlar için teşkilatlandık. Bu devasa yapılar onlar için kuruldu. Tabi onların uygunsuz her taleplerini de yapalım demiyorum.

 Arkadaşlar siz her gelen vatandaşın işini isteği doğrultusunda yapmak zorunda değilsiniz. Biz yapılmayış nedenlerini uygun bir dille izah etmeliyiz. Sizin izahlarınızı kabul etmeye bilir, uygun görmeyebilir ama biz izah etmeye devam edip doğru olanı yapacağız.

Siz onun işini yapamayabilirsiniz ama ona insani değer vermelisiniz. Oturtur bir çay ikram edersiniz, diyaloğa açık olursunuz, işimin olmayış nedenini uygun bir dille anlatırsınız, gerekirse telefonunuzu verirsiniz ama bu işin yapılmayacağını izah edersiniz, onu gönül hoşluğuyla gönderirsiniz. O’da başka alanlara gidip, sizleri ve bizleri sıkıntıya sokacak farklı alanlara yönelmez. Onun için değerli arkadaşlarım sizden ricam, 1- yolsuzluğa 2- ahlaksızlığa 3- vatandaşa karşı kötü muameleye kalkışmayın. Bunlarla ilgili kurumlarınızda gerekli tedbirlerinizi alın.

Size gelen haberler ive bilgileri mutlaka akıl ve mantık süzgecinden geçirin, gerekirse arkadaşlarınızla veya bizlerle paylaşın. Hataya, yanlışa kendi içinizde düşmeyin.

Dikkat edeceğiniz hususlardan bir tanesi de yanlış anlaşılmalara meydan verecek tavır ve davranışlardan kaçınmanız gerekiyor.

Okulunuzun ve kurumlarınızın her tarafından haberdar olun, kör noktalar, sizin görmediğiniz, bilmediğiniz hiçbir alan olmasın. Bunlara meydan vermezseniz, işlerinizin sağlıklı yürüyeceği inancındayım.

 Okullarınızda uygulamada olan projelerden faydalanmanız ve olabildiğinizce bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Siz bilmeseniz, yönetemezsiniz, başkasına anlatamazsanız. EBA ve diğer projeleri ne kadar iyi bilirseniz, sizin çalışanlarınız kendilerini size göre adapte ederler. Bir okul yöneticisi kadardır bunu anlatmak istiyorum. Onun için arkadaşlar sizin EBA’yı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bunu çok ciddiye alıyoruz. EBA Programını yakinen tanı, işlevsel hale getirirseniz, kaynak kitaplara veya soru bankası gibi problemlere meydan vermezsiniz.

Gereğinden fazla kitap istemeyiniz. Elimizde binlerce kitap kalıyor ve bunların bir daha ki yıla kullanılma imkanı olmuyor. Ders kitapları sayısının reel olarak zamanında girilmesi, dağıtım zamanı geciktirilmeden alınması ve bir aksaklığa meydan vermemek için gerekli tedbirleri alarak planlama ile ilgili ortak tavırlar geliştirmeliyiz.

Arkadaşlar sizler depo diye bir alan oluşturmayınız. Orada bazı eşyalar mahkûm ediliyor ve orada çürümeye terk ediliyor. Bu tür davranışlardan kaçınalım, ihtiyacınız kadar malzeme alın, fazlasını da diğer ihtiyacı olan kurumlarla paylaşın. Depo ve arşivlerinizde kullanmayacağınız malzemeleri saklamayın.

Ben bu organizeyi yapan, hazırlayan başta bakanlığımız olmak üzere il yöneticilerimize teşekkür ediyorum, inşallah faydalı bir çalışma olur. Birbirinizin birikiminden tecrübesinden yararlanırsınız. Kurumlarınıza belli bir bilgi birikimi ile döneceksiniz ve oradaki arkadaşlarınıza yön vereceksiniz. Yönetici olarak, yöneteceğiniz kişilerden her yönde önde olunuz. Bundan sonra sizin çalışkanlığınız, dürüstlüğünüz, ahlaklı oluşunuz, doğruluğunuz, gayretiniz sizin referansınız olacaktır. “ dedi

Daha sonra okul müdürlerine eğitim görevlilerince değişik konularda bilgi verilmeye başlandı.

IMG_7704 copy IMG_7794 copyIMG_7716 copy IMG_7723 copy IMG_7795 copyIMG_7739 copy IMG_7790 copy IMG_7791 copy IMG_7792 copy   IMG_7796 copy IMG_7797 copy

 

 

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Menekşe Anaokulundan İyilik Yap, Empati Kur, İyilik Bul Etkinliği Menekşe Anaokulundan İyilik Yap, Empati ...

İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı K...

Okul Müdürlerinden Fatmalı Yeşilkent İlkokulunda Değerlendirme Toplantısı Okul Müdürlerinden Fatmalı Yeşilkent İlk...

İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı K...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’de görev değişimi Dulkadiroğlu İlçe MEM’de görev değişimi...

İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı K...

İki Okuldan EMPATİ programı İki Okuldan EMPATİ programı

İlk defa göreve başlayan ve görevlerine devam etmekte olan okul müdürünün katıldığı “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu” açılışı K...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Menekşe Anaokulundan İyilik Yap, Empati Kur, İyilik Bul Etkinliği Menekşe Anaokulundan İyil...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 17 Ocak 2018 Çarşa...

Kısık Yolunda Genişletme Çalışmaları Kısık Yolunda Genişletme ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yol yapım ve onarım çalı...

Gençlerden Doğa Yürüyüşü Gençlerden Doğa Yürüyüşü...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu hafta sonu gençleri d...

Okul Müdürlerinden Fatmalı Yeşilkent İlkokulunda Değerlendirme Toplantısı Okul Müdürlerinden Fatmal...

Onikişubat İlçesinde aynı bölgede görev yapan okul müdürleri...

Zabun’dan KMBGC’ye Anlamlı Ziyaret Zabun’dan KMBGC’ye Anlaml...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar...

Yedikuyular’a Hafta sonu Otobüs Yedikuyular’a Hafta sonu ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını tamamladığı...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’de görev değişimi Dulkadiroğlu İlçe MEM’de ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü görev...

İki Okuldan EMPATİ programı İki Okuldan EMPATİ progra...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Enerji ve ekolojik temelli doğa eğitimi protokolü imzalandı Enerji ve ekolojik temell...

Tübitak 4004 doğa eğitimi ve bilim okulları programı çerçeve...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ