Maraşta Haber
Maraşta Haber

Vali Özkan’dan Anadolu Mektebine Övgü

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen, Onikişubat İlçesi Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda saat 10.00 da tek oturum şeklinde gerçekleşen Anadolu Mektebi “Necip Fazıl Kısakürek” paneli için övgü dolu ifadeler kullandı. Panele; Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu […]

Vali Özkan’dan Anadolu Mektebine Övgü

17 Mayıs 2019 - 7:01A+A-

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen, Onikişubat İlçesi Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda saat 10.00 da tek oturum şeklinde gerçekleşen Anadolu Mektebi “Necip Fazıl Kısakürek” paneli için övgü dolu ifadeler kullandı.

Habere Ait Tüm Fotoğraflar

Panele; Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, 58 ve 59. Hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü , 23. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal, İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Akküncü , Duran DOĞAN, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Yunus HASKILIÇ, Eğitimci-Şair Duran BOZ, Okul müdürü Hacı Ali KULAÇ,  öğretmenler ve 113 Anadolu Mektebi öğrencisi katıldı.

Atatürk Anadolu Lisesi’nden Rabia Erafşar’ın yönettiği , Özel Beyza Fen Lisesi’nden Ebubekir Doğan ve Selver Türkoğlu, Akşemseddin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Elife Nur Kabakçı ve İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nden Yaren Nur Özen’in sunum yaptığı panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Panelin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz  yaptı. Yılmaz, konuşmasında Kahramanmaraş’ın edebiyat alanında ciddi anlamda faaliyetler yürüttüğünü, bu faaliyetlerden bir tanesinin de Anadolu Mektebi Yazar Okumaları olduğuna işaret etti.

Açılış konuşmasının ardından panelist öğrenciler sahneye geldi ve “Necip Fazıl Kısakürek” paneli başladı. Panelde “Necip Fazıl Kısakürek” hakkında geniş kapsamlı bilgilendirmeler yapıldı.

Panel sonrası , “Safi, tertemiz bir şekilde hakikati yakalama ve bizlerle paylaşma peşinde olan bu genç kardeşlerimizi dinlemekten büyük bir Onur duydum, hakikaten istifade ettim” diyerek konuşmasına başlayan  Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN daha sonra şu ifadeleri kullandı:

Anadolu Mektebi, Anadolu insanı, Anadolu İrfan’ı ve bu irfanın, bu hakikaten varmanın önündeki tozları, duvarları bertaraf etmek için başlatılan bu akılı çok kıymetli buluyor ve bu uğurda fedakarlık yapan herkese gerçekten şükranlarımı arz ediyorum. Özellikle Profesör Dr. Sami hocamızı bu işin rehberlerini yaparak, gençlerle diz çökerek Anadolu insanının mutlaka yakalaması gereken bu hakikatler uğruna vermiş olduğu mücadelenin çok anlamlı ve önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Böyle bir faaliyetin keza ilimizde olması ayrıca Kahramanmaraş ilimiz için büyük bir zenginlik oluşturacaktır. Bu elbette ki öteden beri Kahramanmaraş delinince sanatın, şiirin, edebiyatın merkezi olarak algılanıyor. Böyle bir medeniyetin müntesipleri olarak, Kahramanmaraşlılar olarak bu tür bir faaliyetleri sadece takdir etmek, sadece alkışlamak değil her birimiz tek tek içinde birer talebe olmalıyız diye düşünüyorum. Ancak bu bizim Kadim medeniyetimizi besleyen bu edebiyat şiirin, edebiyatın iyilik umdelerini gelecek nesillere aktarmamıza yardımcı olacaktır  diye düşünüyorum.

İnsanlarımızın, tabii ki gençlerimize günümüzde en önemli kaybetmemesi gereken insani vasıflardan birisi, daha doğrusu  insanlığın en önemli kaybetmemesi gereken insani vasıflardan birisi  iştiyakımızı, motivasyonumuzu kaybetmemek. Gerçekten ilimizde, ülkemizde genel olarak dünyada iştiyakımızı bozan, bir yere odaklanmamızı bozan çok husus vardır. Bütün bunların ötesinde, bunların üstüne çıkarak, insanın yaratılış gayesine uygun olarak biz neyiz?  Nereden geliyoruz? Nereye gidiyoruz? Ve kendimizi okumak, kâinatı okumak ve insanın kendisini okuyabilmesi kâinatı okuyabilmesi ve bu konuda âli, Anadolu’da arif insanlar bunu en güzel bir şekilde tarif etmiş olan yazarlarımızı,  ariflerimizi, âlimlerimizi mütalaa  edebilmek, bizim açımızdan günümüzde en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir husus.

Günümüz teknolojisinin hızlı ilerlemesi, özellikle küresel düzeyde ki bütün dünya çocuklarının birbiriyle alakadar olması, bu dijital ortamdaki çok büyük avantajlarla beraber bunun dezavantajlarına kendimizi kaptırmamak, bunun tuzaklarına girmemenin aslında bir yönüyle bir çıkışıdır. Anadolu irfanına eğilmek, Anadolu marifetine eğilmek ve  bu noktadaki öncüleri okumak, anlamak ve paylaşmak. Özellikle bu hususta bütün gençlerimizi Rabia Erafşar’lar, Ebubekir Doğan’lar,  Selver Türkoğlu’lar, Elife Nur Kabakçı’lar ve  Yaren Nur Özen’ler  gibi aslında bütün gençlerimizin bu marifet düşüncelerimizi okuması, anlaması ve paylaşmasının çok kıymetli olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum.

Bir diğer husus ise aslında dediğim gibi bir yandan hızlı bir şekilde teknolojik gelişmeler ile beraber gençlerimiz, âlimlerimiz, öğretmenlerimiz elbette ki gençlerimiz bununla buluşacak, dünyadaki rekabet gücümüzü artıracak, ama dünyadaki rekabet gücünden bahsedildiği zaman bütün dünyadan daha avantajlı olduğumuz bir alanda var. O da değerlerimizi esas alarak, istinat toprağımız, tarihimiz, kültürümüz, kadim medeniyetimiz, bu medeniyetin öncüsü olan Necip Fazıl’laramız. Bunları okumak, anlamak, gelecek nesillere aktararak diğer bilim ve teknoloji alanında ki gelişmelerle beraber, bunu istinat noktası yaptığınız zaman çift kanatlı olarak koşmak değil, uçacak şekilde rekabet gücümüzü artırarak hem insanlar arasında, hem diğer ülkeler arasında, rekabet gücümüzü arttırırız diye düşünüyorum. İşte buna öncülük yapan da siz gençlersiniz, sizleri tekrar gerçekten tebrik ediyorum.” dedi.

Akabinde Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü Anadolu Mektebi hakkında bilgilendirme yaptı. Necip Fazıl Kısakürek’in hayatına da değinen Güçlü, yolun başında olan panelist öğrencilere de nasihatlarda bulundu.

Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nde 12 kişilik öğrenci grubu ile başlattığı gönüllü bir okuma faaliyeti olan Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların bir sıra dâhilinde tüm eserleri ve hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını, okunan her eserden sonra eser hakkında bir değerlendirme yazısının yazılmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını, konuşma metninin geliştirilerek yayınlanmasını amaçlayan bir okuma faaliyetidir.

Bu faaliyet; 2015 yılına kadar Kocaeli, Bolu, Aksaray ve Çorum illerinde üniversite öğrencilerinin katılımı ile devam etmiştir.

2016 yılı Ekim ayında dönemin Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın imzası ile Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu oluşturulmuş ve Anadolu Mektebinin Millî Eğitim bünyesinde çalışmasına imkân sağlanmıştır.

Anadolu Mektebi, 14 Şubat 2019 tarihinde yenilenen protokol çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ASTRO-BİLGİ ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ ASTRO-BİLGİ ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARIYI OKULLA YAKALA PROJESİ (BOYAP) kapsamında, “Aynı Gökyüzü Altında 100 Yıl” sloganıyla 21...

Kuzey Yıldızları Kahramanmaraş’ta Kuzey Yıldızları Kahramanmaraş’ta

Kahramanmaraş’ın Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü İlçesinde ki okullarda görevli aday öğretmenler (Kuzey Yıldızları) Şehir Ki...

EBS Kadınlar Komisyonunun “Kadın Buluşması”na Yoğun İlgi Oldu EBS Kadınlar Komisyonunun “Kadın B...

Daha önce yapılması planlanan, ancak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Şanlıurfa yolunda geçirilen elim kaza sebebiyle iptal edilen, Ka...

TEGV’den Kahramanmaraş’a Tasarım ve Beceri Atölyesi TEGV’den Kahramanmaraş’a Tasarım v...

Kısa adı (TEGV) olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında işbirliği Bilişim ve Tasarım, Beceri Atöly...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hayat Boyu İlerleme Derneği STK ile Toplantı Yaptı Hayat Boyu İlerleme Derne...

Kahramanmaraş Hayat Boyu İlerleme Derneği Yerel STK’lar Hibe...

ASTRO-BİLGİ ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ ASTRO-BİLGİ ÖĞRETMEN SEMİ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARIYI OKULLA YAKA...

DSLR; Dijital Tek Lensli Refleks Kamera DSLR; Dijital Tek Lensli ...

( D igital S ingle L ens R eflex) tek lens refleks (SLR) mek...

Kuzey Yıldızları Kahramanmaraş’ta Kuzey Yıldızları Kahraman...

Kahramanmaraş’ın Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ...

EBS Kadınlar Komisyonunun “Kadın Buluşması”na Yoğun İlgi Oldu EBS Kadınlar Komisyonunun...

Daha önce yapılması planlanan, ancak 1 Mayıs Emek ve Dayanış...

TEGV’den Kahramanmaraş’a Tasarım ve Beceri Atölyesi TEGV’den Kahramanmaraş...

Kısa adı (TEGV) olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile İl...

Düğmeler, Hayale İliklendi, Hayaller Gerçek Oldu Düğmeler, Hayale İliklend...

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün “Sıfır Atık̶...

HEM’in Yıl Sonu Sergisine İlgi Büyük Oldu HEM’in Yıl Sonu Sergisine...

Kahramanmaraş Onikişubat Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halka E...

Rehberlik Öğretmenleri Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı Rehberlik Öğretmenleri Yı...

 NFK Kültür Merkezinde yapılan toplantıya  İl Milli Eğitim  ...

Maarif Müfettişleri İş Güvenliği Eğitimi Aldı Maarif Müfettişleri İş Gü...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yap...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ