Maraşta Haber
Maraşta Haber

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN LGS AÇIKLAMASI

TÜRK EĞİTİM SEN KAHRAMANMARAŞ 1 NO’LU ŞUBE LGS KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR Biz “kral çıplak!” diye haykırdıkça kulaklarını tıkayan, bakışlarını kaçıranlar şimdi lgs sonuçlarının ilanıyla malumu izaha kalkıyorlar. Arife tarif gerekmez. Kahramanmaraş’ın karaya oturan eğitim algısını işin ehli olmayan liyakatten ve adaletten uzak idarecilerle yürütmeye çalışan eğitim bürokrasisi bir an önce sesimize kulak vermeli ve şimdiye […]

TÜRK EĞİTİM SEN’DEN LGS AÇIKLAMASI

03 Temmuz 2019 - 23:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TÜRK EĞİTİM SEN KAHRAMANMARAŞ 1 NO’LU ŞUBE LGS KONULU BASIN AÇIKLAMASIDIR

Biz “kral çıplak!” diye haykırdıkça kulaklarını tıkayan, bakışlarını kaçıranlar şimdi lgs sonuçlarının ilanıyla malumu izaha kalkıyorlar. Arife tarif gerekmez. Kahramanmaraş’ın karaya oturan eğitim algısını işin ehli olmayan liyakatten ve adaletten uzak idarecilerle yürütmeye çalışan eğitim bürokrasisi bir an önce sesimize kulak vermeli ve şimdiye kadar yaptığımız uyarılara istinaden LGS Türkiye geneli başarı sıralamasında Kahramanmaraş’ımızın neden 64. sırada olduğunun hesabını eğitim camiasıyla ve kamuoyuyla paylaşmalılardır.

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube olarak bakanlığımızın bizden talep ettiği yerel ölçekli sorunları çözüme kavuşturacak reçeteyi ilgili makamlara ulaştırmamıza rağmen Kahramanmaraş eğitim hiyerarşisinin uygulamaktan imtina etmesinin sonuçlarını LGS başarı sıralaması ile görmekteyiz.

İlimizin son yıllarda öğretmen istihdamı yönünde ilk atamaya kapalı tutulması, temel branşlarda il genelinde ve bilhassa kırsalda ücretli öğretmen teminiyle eğitim öğretimin yürütülmeye çalışılması Kahramanmaraş bürokrasisinin eğitimden ne ölçüde habersiz olduğunu göstermektedir.

Coğrafya bir kaderdir bunu kabul ediyoruz ama coğrafyanın biçtiği kaderi siyasetle sulandırmak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hayatıyla oynamaktır. Okul öncesi dönemden itibaren Suriyeli öğrenci sayısının fazlalığı ve bu konuda alınan plansız kararlar ilkokuldan itibaren ortaokulda da sınıf mevcutlarını arttırmış, mevcut fiziki imkanları yetersiz kılmış ve sınıfta öğretmenin ve öğrencinin başarısını düşürmüştür. 25 kişilik sınıflarda Suriyeli öğrencilerle birlikte 50 ye yakın öğrenciyle ders işlendiğini düşündüğünürseniz durumum vehametini biraz olsun anlarsınız.

Bizler Türk Eğitim Sen olarak mülakatın torpilin hukuksuzluğun ve yandaşlığın her türlüsüne karşıyız. İşin ehli olmayan, dümeni tutamayan, havayı koklayamayan, haritayı okuyamayıp pusulası olmayan kapatanlara bu gemiyi yüzdüreceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sendikal ayrım gözeterek yapılan idareci atamalarının sonuçlarını 5 yıldır görüyoruz. Mülakatla iş başına gelen ve öğretmenine rahat, huzurlu bir çalışma ortamı sağlayamayan, öğretmenlerin dolaplarında hafiye gibi gizli saklı kaynak kitap arayan, güvenlik kameraları karşısında, Whatsapp gruplarıyla mobbing yoluyla okul ve kurum idare etmeye çalışan idarecilerin eğitime vurduğu darbeyi Türkiye geneli başarı sıralamasında açık bir şekilde görüyoruz. Önceki yıllarda başarı sıralamasında ilk 25 i zorlayan ilimiz bugün son 25 e düşme mücadelesinde kümede kalmaya çalışan bir futbol takımı gibi ayakta durmaya çalışmaktadır.

Yönetim hiyerarşisinde en baştan başlayarak okul idarecilerine kadar mevcut şartlar, çevre durumu ve devletimizin imkanları gözetilerek ilimizde işin ehli olan insanların görüşlerine bizzat başvurularak, sendikal ayrım gözetilmeden bir acil eylem planı hazırlanmalı, uygulamaya konmalıdır.

Aynı hat üzerinde bulunduğumuz Adana, Hatay, Osmaniye Gaziantep Adıyaman gibi şehirlerimizle aynı potada bulunmamız tesadüf ya da  iklimsel bir sonuç değil, bölgenin son yıllarda değişen  sosyolojik yapısından kaynaklanan bir sebeptir. Umarız ki yetkililer en kısa sürede bu soruna bir çözüm bulurlar.

Diğer illerden aldığımız haberler gösteriyor ki birçok ilimizde bilhassa başarılı öğrencilerin sınava teşvik edilerek akademik başarı ortalaması düşük öğrencilerin sınava girmemeleri yönünde yönlendirmeye tabi tutulduğunu biliyoruz. Eğer bu tutum adil bir yaklaşımsa hakka ve hukuka aykırılık teşkil etmiyorsa neden bizim ilimizde benzeri bir uygulama yapılmıyor? Diğer taraftan baktığımızda bu uygulamayı yanlış kabul ediyorsak ki bize göre yanlıştır, neden bu sıralamanın objektif olmadığını eğitim camiası ile paylaşmıyorsunuz? Paylaşmak şöyle dursun savunma yazıları bir o kadar daha ilginç. Neymiş efendim yüzde 20’lik dilimde 15. sıradaymışız. Peki geri kalan yüzde 80’lik dilimi ne yaptınız? Eğitim sizce bütünlük arz etmiyor mu? Orada da mı sınıf ayrımı yapıyorsunuz?

Biz Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube olarak yalnızca elimizi değil başımızı da taşın altına koymaya hazırız. Yeter ki ilgili makam sahipleri daha düne kadar malum gazeteleri okullarında bulunduran idarecileri kollayıp görmezden gelmesinler, yeter ki işin ehli olan, milliyetçi, mazisi temiz, alnı açık insanları devletimizin ve çocuklarımızın menfaati için vazifeye atamaktan çekinmesinler.

 

Ziya YENİPINAR

Türk Eğitim Sen Kahramanmaraş

1 No’lu  Şube Başkanı

Kamu-Sen İl Temsilcisi

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküll...

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî ...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetler veren, eğitim camiası tarafından çok sevilen, Rehberlik Araştırma Merkez...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Enge...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Önüne Maalesef Duvarlar Örülüyor!”  Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Anadolu ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir&#...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’nun minik öğrencileri yüreklerindeki kocaman polis sevgisini kağıda dökere...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
GÖZYAŞI   RAHMETTİR GÖZYAŞI   RAHMETTİR

Hakk’ın sevdasıyla yanan kalplerimiz, gözlerimizin okyanusun...

 ZEKÂT   ZEKÂT 

İkinci hicret yılı aylardan şevval idi.  Zekât bize farz old...

Tır, Yüksekten Evin Yakınına Uçtu Tır, Yüksekten Evin Yakın...

Göksun – Kahramanmaraş karayolu üzerinde Yeşilova et l...

MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6....

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Poli...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’...

Hasan & Meral Mutluluğa Koştular Hasan & Meral Mutlul...

Mehmet ve  Ayşe Gören Çifti’nin beyefendi oğullar  Hasan ile...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ