Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ticaret Ve Sanayi Odasında Kitap Dağıtım Töreni

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kitap okumaları projesi kapsamında Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerinde bulunan okul müdürlerine kitap dağıtım töreni düzenlendi. Program, İl Millî Eğitim Müdürü Yardımcısı Ahmet Akküncü’nün programın gündemiyle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda başladı ve peşinden törene katılanlar tek tek kendilerini tanıttılar. […]

Ticaret Ve Sanayi Odasında Kitap Dağıtım Töreni

18 Ağustos 2017 - 9:36A+A-

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kitap okumaları projesi kapsamında Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerinde bulunan okul müdürlerine kitap dağıtım töreni düzenlendi.

Habere Ait Fotoğraflara Tıklayın

Program, İl Millî Eğitim Müdürü Yardımcısı Ahmet Akküncü’nün programın gündemiyle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda başladı ve peşinden törene katılanlar tek tek kendilerini tanıttılar.

“Sayın il millî eğitim müdürüm, okullarımızın değerli müdürleri, sevgili öğrenciler ve basın mensupları

Sizleri, Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ve şahsım adına saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.” Diyerek açılış konuşmasına başlayan Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Anadolu mektebi yazar okumaları projesini bu topraklarda yapılabilecek önemli faaliyetlerden biri olarak görüyor, bu amaçla geleceği inşa edecek olan gençlerimizin yerli, milli ve manevi değerlere haiz, donanımlı bir şekilde yetişmeleri için bu projenin içinde ve destekçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.

Başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, kültürümüze önemli katkıları olan şair ve yazarlarımızın eserlerini öğrencilere okutmak, okudukları yazarların

Eserlerini değerlendirmelerini sağlamak, okunan eserlerin kendilerinde meydana getirdiği tesirleri yazıyla anlatmalarına imkân tanımak ve bu faaliyetlerin sunulmasını sağlamak gençlerimize çok önemli bir katkı sağlamış olacaktır.

Ben, çocuklarımızın burada en iyi eğitimi alarak vatansever evlatlar olarak yetişeceklerine, istiklal madalyalı Kahramanmaraş’ta yeni kahramanlık hikâyeleri yazacaklarına yürekten inanıyorum

Tekrar tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyor, teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

 

Konuşmasının başında öncelikli olarak Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun  ve çalışma arkadaşlarına hem ev sahipliği, hem de bu kitap okuma faaliyetine yapmış oldukları her türlü katkı ve yardım için teşekkür eden Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt şunları dedi:

“Biliyorsunuz eğitim faaliyeti, doğumdan ölüme kadar olan hayatı kapsıyor ve bu hayatın içerisinde de hepimizin ortak görevleri var. Hiçbir şey bizim için hayatın bitmesi anlamına gelmiyor. Bu süreç bize bir mirası getiriyor.

 Şairlerin, yazarların, ediplerin, edebiyatçıların yoğun olduğu bir coğrafyada, şehrimiz Kahramanmaraş’ta bize de düşen görevler var. Bu şehirde okuyan, yazan, düşünen, ifade eden güzel insanların sayısını artırmamız gerekiyor. Onun için de sizlerin, öz verileri ile sizlerin çabaları ve gayretleriyle öğrencilerimizin ve velilerimizin yoğunluklarıyla Anadolu Mektepleri projemiz sağlıklı ve verimli bir şekilde ilerliyor.

Sizler mutlaka biliyorsunuz ama içerde basından da arkadaşlarımız olduğu için bu projenin ana hatları ile ilgili birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarım Bakanlığı yaptıktan sonra üniversiteye dönen Sami güçlü beyin Sakarya’da çok küçük bir grupla başlayıp ve bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sayın İsmet Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı himayelerinde yürüyen ve bakan yardımcımız Orhan Erdem Bey’in takip ettiği Milli Eğitim Bakanlığı’nın da içinde olduğu bir proje haline dönüştü önce okunan şairin yazarın adıyla bu okumaları devam ediyordu ama daha sonra mümbit bir toprak olan Anadolu’nun içerisinde artık Anadolu’nun yetiştirmiş olduğu değerleri okunacak ve bunların üzerine bina edilecek alanları na dönüştüğü için artık bu çalışmanın adı Anadolu Mekteplerine oldu.” Dedi.

Akkurt Projenin ilk gününden bugüne kadar Kahramanmaraş’ta yapılan çalışmaları anlatarak sözlerini tamamladı.

Anadolu Mektepleri’ni anlatan bir sunu sonunda bir öğrenci tarafından proje ile ilgili şu konuşma yapıldı:

Hislerin, derin mana arayışlarının şahsiyet tohumlarına karışıp, usulca saçıldığı topraktır “Anadolu…” üzerinde mefkuresini milleti için sayıklayan, haykıran, yazan davaperestler vardır. Kimi, tarihin atıl boşluğuna itilmekte olan bu his insanları, günümüz gençliğince tanınmamaktadır ve hatta unutulmaya başlanıştır.

Halbuki verilen bu savaş, yine bu unutan gençlerin, bir çırpıda solan varlıklarının savaşı, vefasızlığın düşüncelerinden atılma savaşıdır.

 

İşte şimdi, bizler için verilen hu çabaların karşılığını bilhassa emeklerinin öğrenilmesi ile vermek ve bunları hayatımıza uygulamak yapılabilecek yegâne şeydir.

Milli, manevi, tarihi, kültürel… Her alanda kalemleriyle dokunan yazarlarımızı, bu arif-i münevverleri okumak, anlamaksa Anadolu Mektebi Yazar Okumaları nın kuruluşunda temel etkendir.

Mektebin düsturu, kapsamında okutulan her bir kitabın sonrasında, fikir dünyaları bakımından olgun, kişilikçe dürüst, kendini bilen, milletini ve tarihini tanıyan fertler ve yetiştirmek ve bu kişiler aracılığı ile yapılan panellerde, yazarların ve kitapların tanınmasını sağlamaktır.

Projeye katılan öğrenciler arasında kitap okuma alışkanlığının arttırılmasın yanı sıra paneller esnasında öğrencilere, kendisini topluluk önün de ifade etme fırsatı verildiğinden, özgüven aşılanması da en temel faydaları arasında sayılabilir.

İstiklalin hür nişanesini gönlüne siper etmiş Mehmet Akif Ersoy, ömrünü hikâyelerle insan yetiştirmeye adamış Mustafa Kutlu, kurtuluşun aziz portresini kitaplarıyla çizdiği gibi psikolojik tahlilleri ile de romancılıkta yer edinmiş Tarık Buğra, düzene ayak uydurmanın zorluğunu bir tren istasyonu ile özetleyebilecek kabiliyete sahip Cengiz Aytmatov ve daha okunması planlanan birçok aydın yazar Anadolu Mektebi nin yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Su sıralar 25 İlde Tarık Buğra okumaları ile devam etmekte olan mektep çalışmalarına, Kahramanmaraş Okuma Grubu 30 okuldan. 150 ye yakın öğrenci ile katılmaktadır.”

 

ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI PROJESİ

Proje, Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ’ın himayelerinde, eski Bakan Sayın Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’nün başkanlığında ve Millî Eğitim Bakanlığı adına Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM ile yürütülmektedir.

PROJENİN GENEL HEDEFİ

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her türden eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere okuma alışkanlığı kazandırarak kültürel yönden gelişmelerini sağlamak ve aynı zamanda çalışkan, doğru, sadakatli, kendine güvenen, irade sahibi, önceliklerini doğru belirleyen, ilkeli ve tutarlı olabilen, mensup olduğu aileyi önemseyen bireyler yetiştirmek.

PROJENİN ÖZEL AMACI

Başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, millî ve manevi değerlerimize sahip çıkan, kültürümüze önemli katkıları olan şair ve yazarlarımızın eserlerini öğrencilere okutmak, okudukları yazarların eserlerini değerlendirmelerini sağlamak, okunan eserlerin kendilerinde meydana getirdiği tesirleri yazıyla anlatmalarına imkân tanımak ve bu faaliyetlerin çeşitli panel, yarışma, seminer vb. etkinliklerle sunulmasını sağlamak.

 

PROJEDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLER

                2016 yılında Anadolu mektebi Yazar Okumaları Projesine ilimiz dahil olmuştur.

                Öğrencilerimiz Mehmet Akif Okumaları kapsamında yerel düzeyde 3 panelde 15 sunum, ulusal düzeyde 2 panelde de 10 sunum gerçekleştirdiler.

                2017 yılında Anadolu Mektebi Yazar Okumaları kapsamında Mustafa Kutlu Okumaları yapılmaya başlandı.

                2016 yılında 10 okul ve 33 öğrencinin katılımıyla 2017 yılında 16 okul ve 53 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir.

                İl Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürlüğü Geçlik Merkezinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla Mustafa Kutlu’nun Kitap setleri 16 okulumuzun öğretmen ve öğrencilerine kitap dağıtım töreni yapıldı.

                ‘’Uzun Hikâye’’sinema filminin izlendiği toplantı gerçekleştirildi.

                11-12 Nisan 2017 tarihlerinde ilimizde Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu Paneli yapıldı. Panel 5 oturum şeklinde düzenlendi 28 panelistimiz sunumlarını yaptı.

                Konya’da düzenlenen “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” Ulusal Panele 22 ilden öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen programa ilimizden 2 öğretmen ve 7 öğrencimiz katıldı. 5 öğrencimiz sunum yaptı.

                Ulusal Panel sonrası tüm sorumlu öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Panel değerlendirme toplantısı yapıldı.

                2017-2018 Eğitim-öğretim yılında 30 okul ve 150 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecektir

                Yaz tatilinde Tarık BUĞRA’nın tüm eserleri okunuyor.

                Eylül 2017 itibariyle Cengiz AYTMATOV’un tüm eserleri okunacak ve ulusal ve yerel paneller düzenlenecektir.

                2018 Necip Fazıl KISAKÜREK yılı olarak planlanmış olup,   Ulusal ve Yerel Paneller 25 ilden öğretmen,  öğrencilerin ve bakanlık yetkilerinin katılımıyla İlimizde gerçekleştirilecektir.

Bu konuşmadan sonra okul müdürlerine kitapları teslim edildi ve tören topluca çekilen fotoğrafla son buldu.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EĞİTİMCİ İSMET ATEŞ VEFAT ETTİ EĞİTİMCİ İSMET ATEŞ VEFAT ETTİ

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kita...

YAŞAR GÖLCÜ İLKOKULUNDA KARNE TÖRENİ YAŞAR GÖLCÜ İLKOKULUNDA KARNE TÖRENİ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kita...

“YEMEN AÇLIKTAN ÖLMESİN “DEDİLER “YEMEN AÇLIKTAN ÖLMESİN “DEDİLER

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kita...

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TANIYOR MUYUZ? OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TANIYOR MUYUZ?...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Mektebi Kita...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BİÇARELER BİÇARELER

Biçareler 2019 Ocak ayında en düşük SSK emeklisinin aylığı b...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-7 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Yüce Allah kainatı insan için yarattı. Donattı üzerini yağmu...

EĞİTİMCİ İSMET ATEŞ VEFAT ETTİ EĞİTİMCİ İSMET ATEŞ VEFAT...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Eğitim Araçları Donatım Merkezi Mü...

AHMET ALAK İÇİN MEVLİT OKUTULDU AHMET ALAK İÇİN MEVLİT OK...

Kalp krizi sonucu beklenmeyen bir anda hayata veda eden İl M...

Erkekler Neden Burun Estetiği Yaptırır? Erkekler Neden Burun Este...

Burun estetiği ile ilgili tartışmalar sürse ve doğallığın ma...

BATININ GAYRİ MEŞRU ÇOCUĞU BATININ GAYRİ MEŞRU ÇOCUĞ...

Ülkemizin son günlerde yaşamış olduğu terör kaynaklı tehditl...

YAŞAR GÖLCÜ İLKOKULUNDA KARNE TÖRENİ YAŞAR GÖLCÜ İLKOKULUNDA K...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt Yaşar Gölcü...

“YEMEN AÇLIKTAN ÖLMESİN “DEDİLER “YEMEN AÇLIKTAN ÖLMESİN “...

Sevgi Çiçeklerimiz Yemenli Kardeşlerinin  Yüreklerine Dokunm...

ALİ FATİH AYDIN VEFAT ETTİ ALİ FATİH AYDIN VEFAT ETT...

Göksun sevdalısı ilçenin fotoğrafçı abisi Ali Fatih Aydın, y...

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TANIYOR MUYUZ? OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TA...

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek, kurum m...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ