Maraşta Haber
Maraşta Haber

THY Kahramanmaraş’ta öğrencilere eğitim semineri verdi

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu 5 Nisan Ortaokulunda Türk Hava Yolları (THY) pilotu ve kabin memuru ve teknik elemanlar, öğrencilere mesleki tecrübelerini aktardı ve eğitim sonrasında da yardım yapıldı. Yapılan programa İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu […]

THY Kahramanmaraş’ta öğrencilere eğitim semineri verdi

13 Ocak 2020 - 21:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu 5 Nisan Ortaokulunda Türk Hava Yolları (THY) pilotu ve kabin memuru ve teknik elemanlar, öğrencilere mesleki tecrübelerini aktardı ve eğitim sonrasında da yardım yapıldı.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Yapılan programa İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Ömer faruk Günay, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü H.Emre Gökşen, yardım alan öğrencilerin okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde Tüm Sivil Havacılar Derneği (TÜSHAD), Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Havayolları Kabin Memurları Derneği (TASSA) ve Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED) üyelerince, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında havacılık alanındaki meslekler öğrencilere tanıtılıyor.

Gelişen havacılık sektörüne yönelik farkındalık oluşturmak ve öğrencilerin topluma yararlı bireyler olarak yetişmesine destek olmak amacıyla Adana, Antalya, Bursa, Balıkesir, Erzurum, Erzincan, Denizli, Diyarbakır Gaziantep, Giresun, İzmir, Kars, Kahramanmaraş, Kayseri, Kütahya, Konya, Rize, Sivas, Samsun, Şırnak ve Tekirdağ olmak üzere öğrencilere yönelik 21 ilde gerçekleştirilecek eğitim seminerleri 16 Ocak 2019 da tamamlanacağı belirtildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Programın Kahramanmaraş ayağı, merkez Dulkadiroğlu ilçesi 5 Nisan Ortaokulunun çok amaçlı salonunda yapıldı. Programda THY personeli, öğrencilere meslekleriyle ilgili bilgi verdi, soruları cevapladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, yaptığı konuşmada, “ pilotlarımız, kabin memurlarımız, teknik elemanlarımız ve onların tanıtımıyla ilgili ajan tanıtım faaliyetlerini yapan derneğimizin temsilcileri hepsi aramızdalar. Ben bu çok çok değerli anlamlı dayanışma ve aynı zamanda da çocuklarımızın en çok merak ettiği, insanlar yukarıya bakıyor, birileri uçuyor acaba nasıl uçuyor, nasıl uçuruyorlar bununla ilgili merak ettikleri konularda birinci ağızdan ilgili ve yetkililerden en azıdan, meslekleriyle ilgili azıcıkta olsa, tadımlıkta olsa bilgi almalarına fırsat verecek bir organizasyona katkı sağladıklarından dolayı ben bütün birimlerimize, derneklerimizin isimlerini tek tek saymak istemiyorum vakti verimli kullanmak adına. Bütün bu havacılık adına faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarımızın kurmuş olduğu sosyal sorumluluk amaçlı derneklerimizin her birisine bu öğrencilerimize yapmış oldukları, getirmiş oldukları hediyeler ve katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum.

 Elbette biz her kurumumuzla övünüyoruz, onur duyuyoruz ama özellikle kendi adıma bunu ifade etmiş olayım. Çok ayıda seyahat etmiş biri olarak dünyanın her tarafında herkese karşı göğsümüzü kabartarak onurla, gururla söylediğimiz, ifade ettiğimiz ülkemizin bir markası var Türk hava yolları hakikaten tartışmasız birinci, bir numara biz bunu bizin seven, sevmeyen herkesin kabul etmiş olduğu bir marka olarak görüyoruz.” Dedi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

“Adım Serhat Furkan Menteş, Türk Hava Yolları Boeing 777-300 ER ve 200 freighter uçaklarında pilotluk yapmaktayım” diyerek Kendisini tanıtarak konuşmasına başlayan Pilot Serhat Furkan Menteş, öncelikli olarak pilotluk mesleğinin tanıtımını yaptı ve peşinden pilot olmak isteyenlerin üniversite eğitimi tamamladıktan sonra iyi derecede İngilizceyi bilmeleri gerektiğine işaret ederek, Sağlığınıza her zaman dikkat etmeniz, yararlı besinler tüketmeniz, çok çalışmanız gerekir. Tüm bu eğitimleri tamamladıktan sonra THY Uçuş Akademisi sınavına hazırlanıp, burslu olarak pilotaj eğitimi alabilir ve yarın sizlerde pilot olabilirsiniz.

Umuyorum ki gelecekte o koskoca uçakları aranızdan birisiyle uçurur, farklı dünyaları hep birlikte keşfetme fırsatı buluruz.” ifadelerini kullandı.

8 yıldır THY bünyesinde kabin memuru olarak görev alan Sevil Çakır, “kabin memurunun en önemli ve en asli görevi yolcuları emniyetli ve güvenli bir şekilde gidecekleri yere ulaştırmaktır” diyerek mesleğinin detaylarını ve uçak içerisinde neler yaptıklarını öğrenciler ile paylaştı.

“Uçuş öncesi kaptanlarla tanışıp, uçuş hakkındaki bilgileri birbirimizle paylaşıyoruz. Uçağı kontrol ediyoruz ve yolcularımızı uçağa davet ediyoruz, yolcularımıza uçak kalktıktan sonra yemek ve içecek ikram ediyoruz. Yaşlı ve engelli yolcularımızla yakından ilgilenip, uçuş boyunca onlara yardımcı oluyoruz. Hastalanan bir yolcumuz olduğunda derhal ilk yardım uyguluyoruz.

Uçak’ta herhangi bir kabin memuru her zaman cana yakın, hevesli, profesyonel, özgüvenli ve bakımlı olmalıdır. Fiziksel güç şarttır, bu yüzden yemeklerimizi yiyip sütümüzü içeriz.

Kabin memuru olunca dünyanın birçok ülkesini gezersiniz, farklı kültürleri tanıma şansınız olur her gününüz farklı heyecanla geçer. Türk Hava Yolları kabin amiri olduğum için çok gururluyum Ben. Bugün bu sayede, burada sizlerle bulunma fırsatım oldu. Bu yüzden şirketime tekrar teşekkür etmek isterim.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Şimdi kimler Serhat abi gibi olmak istiyor? Kimler Sevil abla, Esra abla gibi olmak istiyor? Mademki istiyorsunuz o zaman çok sıkı ders çalışacaksınız .” dedi.

Yer Teknisyeni Ahmet Cumhur Özcan’ın teknik görevlerini anlatmasından sonra THY ‘nın hediye takdimine geçildi. Program kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce farklı okullardan belirlenen 50’şer kız ve erkek öğrenciye çeşitli hediyeler verildi.

Pilot Menteş ve hostes Çakır’ın uçak içerisinde yaptıkları anonsları öğrenciler için seslendirmelerinin ardından program sona erdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekle...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kapsamında 7 Mayıs 2021 Cuma günü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet AKKÜNCÜ...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinl...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ve Şube müdürü Ahmet Akküncü’nünde katıldığı, İl Millî Eğit...

Bu Klip Beğeni Rekoru Kırıyor. Bu Klip Beğeni Rekoru Kırıyor.

Ülkemizde Covid-19’un olumsuzlukları sonucu evine kapanan okulunun ve açık alanın özlemini çeken öğrencilerini bir nebzede olsa rahatla...

Yılmaz, Ölçme Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti Yılmaz, Ölçme Değerlendirme Merkezini Zi...

“Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezimiz oluşturduğu soru hazırlama komisyonları ile eğitime güzel hizmetler sunmuş ve yapılan ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Önder’in öncülüğünde eller Filistin ve Müslümanlar için semaya kalktı Önder’in öncülüğünde elle...

Abdulhamid Han Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından Kah...

Gurbette Bayram – Dr. Mehmet Güneş Gurbette Bayram – D...

Hasret şâha kalkar, gözler nemlenir, Yürekte sızıdır gurbett...

“BAYRAM DUÂSI” “BAYRAM DUÂSI”

Gâlip Erdem Ağabeyimizin azîz hâtırasına duâlar ve Fâtihalar...

Kahramanmaraş Kamu-Sen İsrail Vahşetini Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen İs...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ