Maraşta Haber
Maraşta Haber

Taşımalı Eğitim Toplantısı Ekinözü’nde Yapıldı

Kahramanmaraş Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Daniye İlik’în ev sahipliğinde İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Başkanlığında,İl Millî Eğitim Maarif Müfettişleri başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Bardak, Afşin İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan, Andırın İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kaya, Çağlayancerit İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Öztürk, Ekinözü İlçe […]

Taşımalı Eğitim Toplantısı Ekinözü’nde Yapıldı

30 Haziran 2016 - 23:14A+A-

Kahramanmaraş Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Daniye İlik’în ev sahipliğinde İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Başkanlığında,İl Millî Eğitim Maarif Müfettişleri başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Bardak, Afşin İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan, Andırın İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kaya, Çağlayancerit İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Öztürk, Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Daniye İlik, Göksun İlçe Millî Eğitim Müdürü Halit Demirtaş, Türkoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Hacı Bozdoğan, Elbistan İlçe Millî Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, Nurhak İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Marangoz, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü İsmail Boyraz, Pazarcık İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çilo,Ekinözü İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri Davut Atılgan, Ali Bodovoğlu ve Millî Eğitim Taşımalı Eğitim Şefi Hüseyin Şahan katıldı. 

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

“Bir eğitim, öğretim dönemini bitirdik, işin doğrusunu söylemek gerekirse çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların bu noktalara gelmesinde sizlerin ve çalışma arkadaşlarınızın çok ciddi emek ve katkıları oldu. Geçen hafta da lisans yerleştirmelerin sınavları yapılarak tamamlandı. İlimizle ilgili çok ciddi bir sıkıntı yok Allah’a şükür. İnşallah öğrencilerimiz, velilerimiz o arzu ettikleri süreci yaşarlar” diyerek gündem dışı açılış konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“TEOG sınavından bahsedecek olursak ilimizin ortalamasında 2 puanlık artışı oldu. Türkiye ortalaması da yükselişten yana, onun için biz hala bu süreçle ilgili çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Yönetici değerlendirme süreçlerini tamamladık. Bundan sonrada sizlerle birlikte yeni değerlendirmelerimiz olacak. Eğitim öğrektim döneminde de bazı bizleri üzen olaylar yaşadık. İntihar eden öğrencimiz oldu. Suça teşebbüs eden öğrencilerimiz oldu, öğretmenler arasında küçük çaplı huzursuzluk oldu, bazı öğretmenlerimizi trafik kazalarında kaybettik. Ama çok şükür bu küçük çaplı yaşananlar bize büyük çaplı sıkıntıya sokmadı. Ama sıkıntı oluşturmayacağı anlamına da gelmez biraz taşımalı eğitimle ilgili konuşmaya başladığımızda güvenlik tedbirlerinin ön plana çıkarılarak sürecin en iyi şeklide işletilmesini sağlamamız gerekiyor.

Geldiğim günden beri her toplantımda söylüyorum cinsel istismara, ahlaksızlığa ve vatandaşa kötü muameleye asla fırsat vermeyeceğiz. Okul müdürlerimizi de bu anlamda uyarırsanız sürecin sağlıklı olacağını düşünüyorum. Terörü övme, bölücülüğü teşvik etme gibi bütün Türkiye de olduğu gibi bazı olaylar bizde de oldu süreci tamamlayan ilk illerden biriyiz bu arkadaşların meslekten çıkarılması teklifi yapıldı, bundan sonraki süreçte Bakanlık değerlendirecek.

Stajyer öğretmen değerlendirmelerimiz devam ediyor, Eylül ayında bunlar derse girecek, bunlar arasından da bu tür insanlar çıkabilir, hepsini buradan takip etme imkânımız yok, bunların takibini de sizlere bırakıyorum. Stajyer öğretmen değerlendirmeleri ile ilgili diğer illere örnek bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Arkadaşlarımız yoğun gayret içerisinde hiç boş vakit geçirmeden onları pozitif anlamda yetiştirmeye büyük gayret sarf ettiler.

Bir aksilik olmazsa Eylül ayında bir eğitim çalıştayı yapmayı düşünüyoruz, sizden de bu konuda destek bekliyorum.

Kaçak eğitim-öğretim yapan dershaneler, kurs merkezleri ve etüt merkezleri ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız oldu. Sizlerde ilçelerinizde aynı gayreti gösterirsiniz.

Gelelim özel toplantımıza, bu özel toplantıları belirli periyotlar şeklinde ilçelerimizde yapalım

Taşıma ihalesi, taşıma ödemeleri bu güne kadar Sayıştay denetimine açık değildi, bundan sonra Sayıştay denetimine açılıyor, özellikle bunun altını çiziyorum. Sayıştay denetimleri Mecliste de epey bir gündem oldu. Dolayısıyla Sayıştay hem şekil yönünden, hem usul yönünden yapmış olduğunuz işleri denetleyecek, Allah muhafaza yapmış olduğunuz hatalardan dolayı idari davaların dışında adli davalar ve zimmet çıkma durumları olabilir, onun için bu sürecin çok önemli olduğunu paylaşmış olayım.

İkinci bir hususta taşımalı eğitimle ilgili sağlıklı bir çerçeve planı hazırlamak ve uygulamak. Yemek ihaleleri ile ilgili bazı ilçelerimiz öğretmenevi ile anlaşama yapıyorlar, bunlarda pek sıkıntı olmuyor, ama hizmet satın alınan yerlerle ilgili sıkıntılar daha çok oluyor. Denetimler sık sık yapılmalı hijyen durumu, zamanında okula gelmesi çok önemli. İletişim Kanallarının açık tutulması ve karşılaştığınız problemlerin anında bize bilgilendirilmesi. Bilgi edinme kanununda yapılan değişiklikler ve e-sınav merkezimiz açılacak” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’tan sonra , İl Millî Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük konu ile alakalı bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Teftiş olarak biz anlayış olarak rehberlik ağırlıklı bir denetim çalışması yapıyoruz, olabildiğince müdürlüğümüz ve sizlerle, paydaşlarımızla eğitim-öğretim sürecine katkı yapmayı, daha iyi bir noktayı taşımayı teftiş olarak ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz. Taşımalı eğitimle ve yemek ihale ve dağıtımı ile  ilgili gördüğümüz aksaklıkları sizlerle paylaşmak istiyorum;

1-  Teknik şartnameler genel olarak kurumlara gönderilmiyor. Teknik şartname ekindeki yemek rasyon listesi kurumlara» gönderilmiyor. Kurum neyi, nasıl denetleyeceğini bilmiyor. Yemeklerde kullanılması gereken malzeme miktarları sağlıklı denetlenemiyor.

2-  Bazı okullarda öğrencilerin yemek yiyecekleri uygun ortamların olmadığı, öğrencilerin yemek yedikleri ortamlarda öğrencilerin fiziki yapılarına uygun masa, sandalye bulunmadığı,yeterince havalandırmanın olmadığı.

3- Yemek masalarında masa örtüsü, ekmek sepeti, peçete, bardak, tuz ve baharatlık bulundurulmadığı

4- Yemek şirketi tarafından yemek servisi için yeterli eleman bulundurulmadığı.

5- Bazı tanımlarda yemeklerde numune alınmadığı, alman numunelerin 72 saat bekletilmediği.

6-Yemek öncesi ve sonrası öğrencilere el yıkama alışkanlığı kazandırılmadığı.

7- Yemek servisi yapan elemanın hijyen belgesinin bulunmadığı, sağlık kontrollerinin yapılmadığı.

8- Nöbetçi öğretmenlerce “taşımalı öğrencilerin yemekleri tam ve zamanında gelmiştir” ibaresinin nöbet defterine yazılmadığı.

9- Yemeklerde kullanılması gereken et, sebze ve diğer malzeme miktarlarının rasyon listelerinde belirtilen gramajlara genel olarak uymadığı.

10- Teknik şartnamede 1. Kap (grup) yemeğe dahil herhangi bir yemeğin hiç olmadığı. 1. Kap (grup) yemeğin yerine 2. Kap (grup) yemekte olan çorba verildiği, ilçe tarafından hazırlanan aylık yemek menüsünün sözleşme şartlarına uyulmadığı.

11- Yemeklerin tat ve lezzetlerinin öğrenciler tarafından beğenilmediği.

12 Aylık yemek listesinin yemekhaneye asılmadığı.

13-Yemeklerin muayene teslim alma komisyonu tarafından teslim alınmadığı. ( Kamu ihale Sözleşmeleri Kanunu)

14-Şirket tarafından personel görevlendirilmediğinden yemek dağıtan okul yardımcı personelinin kep, bone önlük vs. takmadıkları.

Bu konuşmadan sonra Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa Bardak, Taşımalı eğitimle ilgili genel bilgilendirme yaptı, peşinden İlçe Millî Eğitim Müdürleri ilçeleri ile ilgili bilgiler sundular, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Ekinözü İlçe Millî Eğitm Müdürü Daniye İlik’e gösterdiği ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti, toplantı topluca çekilen fotoğrafla son buldu.

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Zübeyde Hanım Anaokulu’nun işbirliği içerisinde yürüttüğü “Okul Öncesi Eğitime Başarılı Bir Ge...

ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, beraberinden İnşaatlardan sorumlu  Şube Müdürü  Önder Erdem Gökşen ile Onikişubat İl...

LGS BİRİNCİSİNDEN SÜRPRİZ ZİYARET LGS BİRİNCİSİNDEN SÜRPRİZ ZİYARET

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) de sorulan tüm sorulara doğru cevap vererek , 500 puan alarak Türkiye Birincisi olan Kahramanmaraş Dulkadiro...

Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi 2 Sona Erdi Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi ...

Türkiye’de kabul edilen 85 proje arasında 6 İl Milli Eğitim Müdürlüğü projesinden biri olan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim okulları...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Berit Dağında Yaralanan Bağcı Kurtarıldı Berit Dağında Yaralanan B...

Göksun İlçesinin 2819 metre yüksekliğindeki Berit Dağına , g...

Şirikçi ve Yılmaz Ailesinin Mutlu Günü Şirikçi ve Yılmaz Ailesin...

Zübeyde ve Ömer Faruk Şirikçi ailesinin  hanımefendi kızları...

15 Temmuz 2016 gecesi Fotoğraflarla Anlatıldı 15 Temmuz 2016 gecesi Fot...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Anadolu Ajansı (AA) i...

Başkan Güngör’den, Andırın’da Kaymakamlık Ve Belediyeye Ziyaret Başkan Güngör’den, Andırı...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör A...

ISLATMAK ve ISITMAK ISLATMAK ve ISITMAK

Abdurrahim Karakoç, suyu ıslatamadı Ben ise çok uğraştım, ko...

Aycan, “Emekli maaşlarını iyileştirelim” Aycan, “Emekli maaş...

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer ...

Ayvaz ve Demir Ailesinin Mutlu Günü Ayvaz ve Demir Ailesinin ...

Nevruz ve Hamza Ayvaz ailesinin hanımefendi kızları Merve il...

Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans Okul Öncesi Öğretmenlere ...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Zübeyde Hanım Anaok...

Dilek Gök ve Hamit Dursun’dan Mutluluğa İlk Adım Dilek Gök ve Hamit Dursun...

Medine ve Remzi Gök çiftinin güzel kızları sınıf öğretmeni D...

ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, beraberin...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ