Maraşta Haber
Maraşta Haber

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.   Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut […]

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

06 Mart 2013 - 12:09A+A-

 

Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

DSC_0190

 

 

 

Kahramanmaraş ilinde bu düzeyde başarılı çalışmalar gerçekleştirildi.  Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde “ Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyasında ilimiz üst üste 3 yıl başarılı iller arasında yer alarak valimiz ödüllendirilmiştir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Günümüzde devletimizin sosyal devlet olma yönünde engellilere yönelik çeşitli yasal düzenlemeler ve haklar getirdi.

Son yönetmeliklerle yei yapılan okullarda engelli asansörünün mutlaka yapılmakta, yeni yapılan 12 derslikli okullarda en az 1 özel eğitim sınıfı, 24 derslikli okullara 2 özel eğitim sınıfı, 32 derslikli okullarda da 3 özel eğitim sınıfı olması zorunludur. İlimizde 4 özel eğitim okulumuz, 2 RAM, 37 özel eğitim sınıfı ve 3187 kaynaştırma öğrencimiz bulunmaktadır.

 

Materyal yönünden eksiğimiz var ancak, zamanla bu eksikliklerimiz giderilecek ve daha iyi eğitim verilecektir. Yine sosyal devlet hizmeti içinde 22 özel eğitim okulu bulunmakta ve bu okullarda 4025 öğrencimiz destek eğitimi almaktadır. RAM personelleri ve diğer öğretmenlerimiz alan taramaları yaparak bu bireyleri tespitini yapmakta, eğitim almalarını sağlanmaktadır.

 

Özel eğitim hizmetlerinde eğiticilerinde eğitiminin çok önemlidir, hizmetlisinden memuruna öğretmeninden müdürüne kadar herkesin özel eğitim konusunda bilinçli olması gerekir. Bu bireylerin topluma kazandırılmasın için annelere, babalara, komşulara herkese görev düşmektedir. Bu durum utanılacak bir şey değildir, toplumun algısının değişmesi için herkesin sorumluluğu vardır ve bu sorumlulukları yerine getirmemiz gerekir. Bu çalıştaydan çıkan sonuçların daha iyi uygulamalara vesile olacağına inanıyorum” dedi.

 

DSC_0252

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan  “Özel Eğitim Hizmetleri” konusunda bir sunum gerçekleştirdi ve Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hedefleri arasında;

“Özel eğitim hizmetlerinin niteliğini geliştirmek, bu hizmetlere erişimi arttırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla politikalar belirlemek ve bu politikaları uygulamak.

Özel Eğitim okul ve kurumlarının eğitim ve öğretim programlarını, ders kitaplarını eğitim araç, gereçlerini hazırlamak ve hazırlatmak. Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığına sunmak.” Olduğunu belirtti.

 

Aydoğan daha sonra, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, 5378 Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun v.b konularda bilgiler verdi.

 

Panel bölümünde Yurdagül Aydoğan, Onur Köksal, H.Hasan Kozan, Proje Uzmanı Dr. Phil Bayliss “Özel Eğitim Güçlendirilmesi” projesi ile ilgili geniş bilgi sundular.

 

Kahramanmaraş formatörü Ali Altun ise Kahramanmaraş ilinde yapılan çalışmaları anlattı.

 

Tanıtım toplantısına merkezde bulunan okullarının ve  özel eğitim okullarının okul yöneticileri, ve rehber öğretmenleri katıldı.

 

DSC_0250

 

 

DSC_0257

 

 

DSC_0258

 

DSC_0220

 

DSC_0197

 

DSC_0198

 

DSC_0201

 

DSC_0204

 

DSC_0208

 

DSC_0225

 

DSC_0228

 

 

DSC_0273

 

 

DSC_0274

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı...

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da kat...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale...

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da kat...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Progr...

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da kat...

Başarı Yolunda “Gençlerle Başbaşa” Başarı Yolunda “Gençlerle Başbaşa&...

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da kat...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bu Sevgi Karşılıksız Kalmayacak” “Bu Sevgi Karşılıksız Kal...

Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Abd...

Ali Kınık ve Mümin Sarıkaya Elbistan’ı Salladı Ali Kınık ve Mümin Sarıka...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Bi...

Kardeş olan iki okul Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesin...

TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediye...

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Elbistan Belediyesi’ne va...

Ne ilk ne de son serzenişimdir! Ne ilk ne de son serzeniş...

Bin bir zulüm ve haksızlıkla kalplerini tarumar ettiğiniz, h...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kay...

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış, 21 Mart N...

Sermet Yıldız,Siirt’te ziyaret etmedik yer bırakmadı Sermet Yıldız,Siirt’te zi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Siirt’te...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hati...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 18 Mart Çanakkale ...

“Beka Sorunu Bitinceye Kadar Mücadele Edeceğiz” “Beka Sorunu Bitinceye Ka...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, geniş kapsamlı bir istişare bu...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ