Maraşta Haber
Maraşta Haber

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

  Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.   Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut […]

Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtıldı

06 Mart 2013 - 12:09A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 

Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan’ın da katılımı ile Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesinin il bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Özel eğitime gereksinimi olan bireylerin çocukları da diğer çocuklar gibi eğitim hakkından yararlanması gerektiğini il düzeyinde buna yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

DSC_0190

 

 

 

Kahramanmaraş ilinde bu düzeyde başarılı çalışmalar gerçekleştirildi.  Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde “ Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyasında ilimiz üst üste 3 yıl başarılı iller arasında yer alarak valimiz ödüllendirilmiştir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Günümüzde devletimizin sosyal devlet olma yönünde engellilere yönelik çeşitli yasal düzenlemeler ve haklar getirdi.

Son yönetmeliklerle yei yapılan okullarda engelli asansörünün mutlaka yapılmakta, yeni yapılan 12 derslikli okullarda en az 1 özel eğitim sınıfı, 24 derslikli okullara 2 özel eğitim sınıfı, 32 derslikli okullarda da 3 özel eğitim sınıfı olması zorunludur. İlimizde 4 özel eğitim okulumuz, 2 RAM, 37 özel eğitim sınıfı ve 3187 kaynaştırma öğrencimiz bulunmaktadır.

 

Materyal yönünden eksiğimiz var ancak, zamanla bu eksikliklerimiz giderilecek ve daha iyi eğitim verilecektir. Yine sosyal devlet hizmeti içinde 22 özel eğitim okulu bulunmakta ve bu okullarda 4025 öğrencimiz destek eğitimi almaktadır. RAM personelleri ve diğer öğretmenlerimiz alan taramaları yaparak bu bireyleri tespitini yapmakta, eğitim almalarını sağlanmaktadır.

 

Özel eğitim hizmetlerinde eğiticilerinde eğitiminin çok önemlidir, hizmetlisinden memuruna öğretmeninden müdürüne kadar herkesin özel eğitim konusunda bilinçli olması gerekir. Bu bireylerin topluma kazandırılmasın için annelere, babalara, komşulara herkese görev düşmektedir. Bu durum utanılacak bir şey değildir, toplumun algısının değişmesi için herkesin sorumluluğu vardır ve bu sorumlulukları yerine getirmemiz gerekir. Bu çalıştaydan çıkan sonuçların daha iyi uygulamalara vesile olacağına inanıyorum” dedi.

 

DSC_0252

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Yurdagül Aydoğan  “Özel Eğitim Hizmetleri” konusunda bir sunum gerçekleştirdi ve Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hedefleri arasında;

“Özel eğitim hizmetlerinin niteliğini geliştirmek, bu hizmetlere erişimi arttırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla politikalar belirlemek ve bu politikaları uygulamak.

Özel Eğitim okul ve kurumlarının eğitim ve öğretim programlarını, ders kitaplarını eğitim araç, gereçlerini hazırlamak ve hazırlatmak. Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığına sunmak.” Olduğunu belirtti.

 

Aydoğan daha sonra, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, 5378 Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun v.b konularda bilgiler verdi.

 

Panel bölümünde Yurdagül Aydoğan, Onur Köksal, H.Hasan Kozan, Proje Uzmanı Dr. Phil Bayliss “Özel Eğitim Güçlendirilmesi” projesi ile ilgili geniş bilgi sundular.

 

Kahramanmaraş formatörü Ali Altun ise Kahramanmaraş ilinde yapılan çalışmaları anlattı.

 

Tanıtım toplantısına merkezde bulunan okullarının ve  özel eğitim okullarının okul yöneticileri, ve rehber öğretmenleri katıldı.

 

DSC_0250

 

 

DSC_0257

 

 

DSC_0258

 

DSC_0220

 

DSC_0197

 

DSC_0198

 

DSC_0201

 

DSC_0204

 

DSC_0208

 

DSC_0225

 

DSC_0228

 

 

DSC_0273

 

 

DSC_0274

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurulla...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkezinde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapan Nurullah KILINÇ, 24 K...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, Kahramanmaraş Şube yöneticileri tarafından Türkoğlu İlçesinin, ilçeye en uz...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticileri Final’...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Müdürü İbrahim Gülsu, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle geçmişte eğitime bü...

Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutlandı Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutl...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulunda 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle özel bir kutlama gerçekleştirildi. AKEDAŞ okul müdü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

Akedaş İlkokulunda Öğretmenler Günü Kutlandı Akedaş İlkokulunda Öğretm...

Kahramanmaraş Onikişubat AKEDAŞ İlkokulunda 24 Kasım öğretme...

Gününüz Kutlu Olsun Canlar Gününüz Kutlu Olsun Canla...

 24 Kasım 2021 Çarşamba. Yani Öğretmenler Günü. Bende emekli...

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Yapıldı. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ...

Kahramanmaraş Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku 4006 TÜBİT...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ