Maraşta Haber
Maraşta Haber

Onikişubat Salı Grubu Aday Öğretmenleri Tarihi Mekanlarda

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısında, Ceyhan nehri ile Göksun çayı arasında ve yüksek dağlar arasında dar bir vadi içindeki Zeytun çayı üzerinde kurulmuş eski bir yerleşim yeri olan Süleymanlı’da tarihi yerleri gezerek bilgi edindiler. Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlüğü önünden hareket eden Aday öğretmenlerin gezisine […]

Onikişubat Salı Grubu Aday Öğretmenleri Tarihi Mekanlarda

19 Mayıs 2016 - 20:29A+A-

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısında, Ceyhan nehri ile Göksun çayı arasında ve yüksek dağlar arasında dar bir vadi içindeki Zeytun çayı üzerinde kurulmuş eski bir yerleşim yeri olan Süleymanlı’da tarihi yerleri gezerek bilgi edindiler.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlüğü önünden hareket eden Aday öğretmenlerin gezisine Aday Öğretmenler Koordinatörü Mustafa Değirmenci ve Mustafa Özgür katıldı.

Soğuk Çeşme Ziyareti

Aday öğretmenler önce Süleymanlı Mahallesinde İri kayalardan yontulmuş üç geniş oluktan gürül gürül buz gibi sular akan Selçuklu dönemine ait olduğu sanılan Soğuk Çeşme’yi ziyaret ettiler.  Çeşmede büyük bir kemerin altında üç kemere bölünmüş. Her kemerde bir oluk var. Altta bütün eski çeşmelerde olduğu gibi hazne bulunmaktadır. Çeşmenin her yanı çeşitli ağaç ve çiçek desenleriyle bezeli. Ortadaki oluğun üzerinde İsrail bayrağındaki Davut yıldızı göze çarpıyor.

Şehitlik Ziyareti Ziyareti

Aday öğretmenlerin ziyarette 2. Durağı şehitlik oldu. 1915’li yıllarda Dış güçlerin kışkırtması ve Osmanlı’nın zayıflamasını fırsat bilen Ermeniler her yerde olduğu gibi Zeytun’da da sık sık isyanlar çıkararak, civardaki Türk köylerine saldırarak katliamlar düzenlemişler. İsyanların artık dayanılmaz bir noktaya gelmesi üzerine, Osmanlı İmparatorluğu emri ile bölgeye Binbaşı Süleyman Bey komutasında bir birlik gönderilir. Zeytun’a intikal eden birlik baş kaldıran Ermenilerin karargâhı olan “Tekke Kilisesi”ni kuşatır. Fakat Zeytun’un coğrafi yapısı Ermeniler’in işini kolaylaştırdığından dolayı çatışmalar uzun sürer. Çatışmalar esnasında birçok Ermeni İsyancı öldürülür, ama birlik komutanı Jandarma Binbaşı Süleyman Bey ve emrindeki 7 asker 15 Şubat 1915 günü şehit düşer; 26 asker ise yaralanır.

İşte bunun üzerine Osmanlı Padişahı tarafından Süleyman Bey’in anısına gönderilen bir ferman ile (irade-i seniye) bu tarihe kadar Zeytun olan buranın ismi “Süleymanlı” olarak değiştirilir.

Bu gün Süleyman Bey, Süleymanlı Köyü’nün Kışla obasında bölgeye hakim bir tepe üzerindeki şehitlikte arkadaşları ile koyun koyuna yatmaktadır. Şehitlik 2004 yılında Kahramanmaraş valiliğinin onayı ile İl Jandarma Komutanlığı ve İl Özel İdaresi tarafından ortaklaşa şehitlerimizin şanına yakışır bir şekilde yaptırılmıştır.

Taş Köprü (Kanlı Köprü) Kantarma Köprüsü Ve Tekke Köprüsü Ziyareti

Ermeniler tarafından, Türklerin atılarak öldürülmesinden dolayı ismi kanlı köprü olarak ta anılan taş Köprünün XIV yüzyılın ikinci yarısında Dulkadir Beyliği döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Tarihi Kantarma Köprüsü 15.Yüzyıl Osmanlı eserlerindendir. 19,40 metre uzunluğunda, 3,85 metre eninde olup tek kemerlidir. Köprü 2010-2011 yıllarında karayolları 5. Bölge Müdürlünce onarılmıştır.  

Her fırsatta aday öğretmenleri Süleymanlı’nın tarihi hakkında bilgilendiren Koordinatör Müdür Mustafa Değirmenci Süleymanlı’nın tarihi yerlerinden sonra aday öğretmenlerle birlikte birleştirilmiş sınıf eğitimi uygulanan Hacı İbrahim Uşağı İlkokuluna geçtiler. Burada okul öğretmeni ve öğrencilerle tanışan aday öğretmenler okul ve eğitimi hakkında bilgi sahibi oldular. Aday öğretmenler yanlarında getirdikleri top, oyuncak, kırtasiye malzemesi, yiyecek gibi hediyelerini de öğrencilere vererek onları mutlu kıldılar.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Millî Eğitim de Görev Değişimi Millî Eğitim de Görev Değişimi

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısın...

Okul Yapımı İçin Protokol İmzalandı Okul Yapımı İçin Protokol İmzalandı...

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısın...

Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un veda Mesajı Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’u...

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısın...

Yeni Millî Eğitim Müdürü Kahramanmaraş’ta Yeni Millî Eğitim Müdürü Kahramanmaraş&#...

Onikişubat İlçesinde görevli aday öğretmenlerden Salı grubunu oluşturan adaylar Onikişubat ilçesinin mahallesi Kahramanmaraş’ın batısın...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim de Görev Değişimi Millî Eğitim de Görev Değ...

MEB tarafından Kahramanmaraş’a İl Millî Eğitim Müdürü olarak...

Dondurma müzesi ziyaretçileri bekliyor Dondurma müzesi ziyaretçi...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Do...

Şehit Topçu Çavuş Mehmet Kaşık Dualarla Ebediyete Uğurlandı Şehit Topçu Çavuş Mehmet ...

Hakkari’de askeri üs bölgesinde Cuma günü patlama oldu...

Okul Yapımı İçin Protokol İmzalandı Okul Yapımı İçin Protokol...

Hasan ve Zehra Tıraş Vakfı adına vakıf Yönetim Kurulu Başkan...

Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un veda Mesajı Millî Eğitim Müdürü Mehme...

Millî Eğitim Bakanlığında görevlendirilen, İl Millî Eğitim M...

Abdülaziz Aydın Yeniden Şube Başkanı Abdülaziz Aydın Yeniden Ş...

Kahramanmaraş Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Abdül...

Yeni Millî Eğitim Müdürü Kahramanmaraş’ta Yeni Millî Eğitim Müdürü ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Olarak ataması yapılan ...

Akkurt’a Veda Ziyareti Akkurt’a Veda Ziyar...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt̵...

Dayak Olayı İçin Soruşturma Başlatıldı Dayak Olayı İçin Soruştur...

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesine bağlı Tombak Köyünde ...

Mustafa Kemal Atatürk Kahramanmaraş’ta törenlerle anıldı Mustafa Kemal Atatürk Kah...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal A...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ