Maraşta Haber
Maraşta Haber

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TANIYOR MUYUZ?

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek, kurum müdiresi Mutlu ASLANTÜRK’ün misafiri  ve kurumla ilgili bilgi sahibi olduk. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü tanıtma adına bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Mutlu ASLANTÜRK kimdir? Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümünden 1995 yılında mezun oldum. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda […]

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ TANIYOR MUYUZ?

21 Ocak 2019 - 15:25A+A-

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek, kurum müdiresi Mutlu ASLANTÜRK’ün misafiri  ve kurumla ilgili bilgi sahibi olduk. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü tanıtma adına bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Habere Ait Fotoğraflara Tıklayın

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Mutlu ASLANTÜRK kimdir?

Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümünden 1995 yılında mezun oldum. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik görevine başladım. Uzman öğretmenim.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisansımı tamamladım. Çeşitli bilimsel makalelerim yayınlanmış olup kongre sunumu çalışmalarım vardır.

2017 yılında Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsüne kurucu müdür olarak, takiben Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsüne müdür olarak atandım.

Evli ve iki çocuk annesiyim.

 

Olgunlaşma Enstitüleri Hakkında

Kültürel değerlerimizi özellikle de geleneksel el sanatlarımızı ve giyim kültürümüzü araştıran, asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan, bu ürünleri arşivleyerek gelecek kuşaklara aktaran, bunların ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasını sağlayan, teknolojik gelişmelere uyumlu sektörde yer alacak nitelikli iş gücü yetiştiren, eğitim ve öğretimin yanı sıra araştırma, tanıtım, pazarlama, tasarım ve üretim süreçlerinin tümünü bir arada gerçekleştiren olgunlaşma enstitüleri eğitim sistemimiz içinde saygın bir yere sahiptir.

 

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü nerede hizmet veriyor?

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü kuruluş çalışmaları 27 Kasım 2017 tarihinde başlamıştır.

Enstitü binası olan Dedeoğlu Konağı: Kurtuluş Mahallesinde yer alan kent dokusunu oluşturan bir sivil mimarlık örneğidir. Yapının yapım yılına dair kesin bir bilgi içeren kitabe bulunmamasına karşın bulundurduğu mimari özelliklerden, yapı malzemelerinden ve yapım tekniğinden yapım yılının 1900 ‘lü yılların başına dayandığı anlaşılmaktadır. Bitişik nizamda inşa edilmiş 3 kısımdan oluşan 3 katlı bir yapıdır. Osmanlı geleneksel konut mimarisinin tipik özelliklerini yansıtan konak dış sofalı köşklü ve eyvanlı plan tipine sahiptir. Yapı iki sokağa ve avluya cephe vermektedir. Sokağa ve avluya açılan pencerelerle aydınlatılmaktadır. Karma yapım tekniği ile inşa edilmiştir. Zemin ve birinci katın sokağa cephe veren kısımları kaba yontu taş duvarlıdır.

2011 yılında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiş ve 2017 yılında Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılmak üzere Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir.

 

Bu Bina Yeterli mi?

Çalışma alanlarımızın tamamını faaliyete geçirmek için binamız yeterli alana sahip değil. Daha geniş ve kapsamlı bina için ihtiyaç talebimizi Valiliğimize ve İl Milli eğitim Müdürlüğümüze ilettik. Talebimiz gerçekleşir ise başka olgunlaşma enstitülerinde olduğu gibi tarihi binayı müze ve misafir ağırlama için kullanmayı planlıyoruz.

 

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü ‘nü tanıtır mısınız?

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü, Kahramanmaraş bölgesi kültürü ve geleneksel el sanatları konusunda araştırma, geliştirme, arşivleme çalışmaları yapabilen, elde edilen verileri yenilikçi yaklaşımlar ile sentezleyebilen, sanatsal düşünceyi ürüne dönüştürebilen, yapılan çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde duyurabilen nitelikli meslek elemanlarını topluma kazandırmak vizyonu ile kültür mirasımıza sahip çıkmak için; araştıran, geliştiren, arşivleyen, geleneksel formlara güncel yorumlar yapabilen, girişimci bireyler yetiştirerek kadim kültürel değerlerimizin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımını sağlamak adına hizmet vermek misyonu ile çalışmaktadır.

 

Aktif Atölyelerimiz:

 1. Giyim Üretim Teknolojisi / Moda Tasarımı
 2. Yiyecek İçecek Hizmetleri
 3. Ayakkabı Ve Saraciye Teknolojisi
 4. Bakırcılık
 5. Aba Dokuma
 6. Sanatsal Mozaik
 7. Dekoratif El Sanatları
 8. Maraş İşi
 9. Sanayi Nakışı
 10. 3 Boyutlu Tasarım
 11. Geleneksel Türk El Sanatları

Yöresel Çalışma Alanları –  Maraş İşi (Sim Sırma)İnce SaraciyeAğaç OymacılığıAbacılıkMaraş BurmasıYemenicilik (Edik)

 

Ne tür eğitim uygulamaları var?

Olgunlaşma Enstitülerinde iki tür eğitim uygulaması var. Olgunlaşma Enstitüsü 2 Yıllık Meslek Lisesi Denklik Programı ve E- Yaygın Mesleki Teknik Kurslar.

 

Faaliyetleriniz nelerdir?

1)- GastroAntep Fuarında Stand Faaliyeti

2)- 3.Uluslararası Tekstil Zirvesi: KMTSO ve DOĞAKA Ortaklığı ile düzenlenen 2018 yılı 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi gala gecesinde Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü de yerini aldı.

Olgunlaşma Enstitüsün´de yeni teknolojiler ile yapılan nakışlar ile süslenen kıyafetler robot şovları eşliğinde sunuldu.

Salon girişindeki fuayede geleneksel Maraş işi teknikleri hakkında work shop yaptığımız standımız izleyicilerin beğenisine mazhar olurken göz kamaştıran eserlerimizde dikkatleri üzerine topladı.

Organizasyon davetiye ve vinillerinin üzerinde fon olarak kullanılan defile sonunda Mehmetçik Vakfı yararına açık artırma ile 50.000 TL ye satılan “Gelenekten Geleceğe Kahramanmaraş´ ta Maraş İşi” isimli tablo büyük beğeni toplarken misafirlere sunulan ” Maraş işi ay yıldızlı kravat mendilleri” de gönülleri aldı

3)- Şire Etkinliği: Kahramanmaraş Valiliğimizin himayelerinde Büyükşehir Belediyemiz, Dulkadiroğlu Belediyemiz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitümüz ve Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile düzenlediğimiz “Şire Etkinliği” yöremizin geleneğini geleceğe taşımada bir ilk oldu.

4)- Semerciliğin Tanıtım Etkinliği : Yöresel ve kültürel değerlerimizi güncel hayatın içinde yaşar hale getirme misyonu ile çalışan Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızdan semercilik mesleğine günlük hayatımızda kullandığımız bazı eşyalarda yaşatmaya çalışmak üzere bir beceri kursu projesi başlattı. Kursiyerler minyatür semerler üreterek bu semerleri kumbara ve kalemlik vb. ev eşyalarına dönüştürülmüştür.

5)- Tarım Fuarı Stand Faaliyeti:  15.000 km²‘lik yüzölçümü ile Türkiye’nin 11. İli Kahramanmaraş, önemli bir fuara ev sahipliği yapıyor. Kahramanmaraş’ın tarıma dayalı olan kültürel yapısını gelecek nesillere aktarmak amacı ile hazırladığımız kitre bebek sergimiz ile biz de fuardayız.

6)- Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü:  25 Kasım etkinliğindeki standımıza emeği geçen tüm personelimize ve standımıza teveccüh gösteren tüm ziyaretçilere teşekkürlerimiz ile.

7)- Görünürlük Faaliyetleri

8)- Sevgi Çöreği: Maraş mutfağının vazgeçilmez tadı “Maraş çöreği” pişirmek üzere yapabilecekleri sınırlı olsa da yürekleri kocaman misafirler geldi bize. Bu kadim şehrin kültürü geniş bir mozaiktir.

9)- Geçmişin Özünde ve Kadının İzinde : Şehrimizin seçkin alış veriş merkezlerinden birinde gerçekleştirdiğimiz Kahraman Kentin Olgunlaşma Enstitüsü sergimiz

10)- Ritüeli Olan Yemekler Etkinliği:  “Geleneksel gıda hazırlama teknikleri” kursu etkinlikleri kapsamında ritüeli olan yemekler etkinliğinin “lohusa ritüeli ve diş hediği ”.

 

Aktif Projeler

Puşide Projesi: Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığının ortak yürüttüğü 11 Olgunlaşma Enstitüsünde uyguladığı  “Maraş İşi” nakış tekniğiyle türbe örtülerinin yenilenmesine yönelik proje çalışmalarımız.

Bağbozumu Projesi:  Şire ürünlerinin üretim aşamalarının tanıtımının yapılması ve gelecek nesillere aktarımına katkı sağlanması amacı ile bir internet sitesi oluşturulması ve bir kitap hazırlanması.

Kırkyamada Kırk Maraş Projesi:  Yerel ve Kültürel değerlerimizin tanıtılması için sanatsal çalışmalar yapılması hedeflenmektedir. Kırkyama Tekniği ile tablolar projenin çıktısı olarak  gerçekleşecektir.

Esma Günleri:  Müftülüğümüzden görevlendirilerek üzerinde çalıştığımız esmanın faziletlerini bize anlatan vaize hanım eşliğinde, kültürümüzün ve inancımızın, Osmanlının mirası olan Hüsn-ü Hat sanatı ve bu sanatta kullanılan teknik ve üsluplar ile öğretilmesi, Türk – İslam Sanatının gelecek kuşaklara taşınmasına katkı sağlanması.

Aba Ede:  Unutulmaya yüz tutmuş aba dokumacılığın gelecek nesillere aktarılması için güncel kıyafet tasarımlarında kullanılması.

Germenicia : Kazı bölgesinde ikamet eden yerli halka Germenicia antik kenti ile barışıklık kazandırmak ve istihdamı desteklemek amacıyla sanatsal mozaik alanın da mesleki yeterlilik kursları açmak.

Planlanan Projeler

Zerreden Kürreye: Kahramanmaraş filesi İşleme sanatının seçkin bir uygulamasıdır. Kişilerin duygu düşünce ve yaşam tarzlarını yansıtan ince bir biçim ve renk anlayışı ile titiz bir işçilik kaygısı ile geçmişten günümüze köprü vazifesi gören sanat dalımızın tanıtımı amacı ile hazırlanan projemizdir.

Doğadan Sanata: Kahramanmaraş yöresi çiçeklerinin dantel ve oya teknikleri ile üç boyutlu olarak hazırlanması yoluyla tanıtımına katkı sunmak için hazırlanan projemiz.

Maraş Gülü: Mahalli kurtuluş bayramına ait kültürel değerlerin tespit edilip gelecek kuşaklara aktarılması için çalışan kurumumuz aktif çalışma süresinin ilk mahalli kurtuluş bayramında “Maraş Gülü” isimli üç günlük bir proje çalışması planlamaktadır.

Şifalı Gömlek: Türk tarihinin çeşitli dönemlerinde kullanılan hükümdar, yönetici, din adamlarının normal kıyafetlerinin altına giydikleri nazara ve her türlü kötülüğe karşı koruduğuna şifa verdiğine inanılan üzerinde  ayet ve geometrik şekil ve süslemelerin bulunduğu gömleklerin replika ürün çalışmaları yapmak için hazırlanan projedir.

 

Mutlu ASLANTÜRK

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İsmail Kurtoğlu’da Son Noktayı Koydu İsmail Kurtoğlu’da Son Noktayı Koy...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün kıdemli ve deneyimli şefi İsmail Kurtoğlu, 15 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla kendi isteğiyle...

HEM’in Yaz kurslarına Yoğun İlgi HEM’in Yaz kurslarına Yoğun İlgi

Kahramanmaraş il genelinde 14 Haziran 2019 tarihinde Halk Eğitimi Merkezi müdürlüklerince açılan yaz kursları büyük ilgi gördü. Genel (...

Okullarda Güvenlik Önlemleri Toplantısı Yapıldı Okullarda Güvenlik Önlemleri Toplantısı ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Onikişubat İlçesindeki İlkokul müdürlerine okullarda güvenlik tedbirlerin alınması k...

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Değerlendirme Çalıştayı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Değerle...

Rehberlik hizmetleri yönetmeliğinin değerlendirilmesi ve olası bir revizyon çalışması adına Millî Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
34 ülkeden gelen 41 öğrenci Kahramanmaraş’ta 34 ülkeden gelen 41 öğren...

Uluslararası staj programı kapsamında 34 ülkeden 41 öğrenciy...

İsmail Kurtoğlu’da Son Noktayı Koydu İsmail Kurtoğlu’da ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün kıdemli ve deneyi...

HEM’in Yaz kurslarına Yoğun İlgi HEM’in Yaz kurslarına Yoğ...

Kahramanmaraş il genelinde 14 Haziran 2019 tarihinde Halk Eğ...

Okullarda Güvenlik Önlemleri Toplantısı Yapıldı Okullarda Güvenlik Önleml...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Onikişuba...

Ebabil Kuşu Genç Avukata Misafir Oldu Ebabil Kuşu Genç Avukata ...

Elbistanlı Avukat Ramazan Demirci, balkondan içeri giren Eba...

‘İstasyon Üst Geçidi 15 Günde, Hal Kavşağı İse Ekim Ayında Bitecek’ ‘İstasyon Üst Geçidi 15 G...

Göreve yeni başlayan Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Fidan’ı...

“Çocukların Hayalleri Çok Güzel” “Çocukların Hayalleri Çok...

Kur’an Kursunda Başarılı Öğrencilere Ödül Dağıtımı Programın...

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Değerlendirme Çalıştayı Rehberlik Hizmetleri Yöne...

Rehberlik hizmetleri yönetmeliğinin değerlendirilmesi ve ola...

Şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ta Erasmus+ Şiir Projesi Şiirin Başkenti Kahramanm...

Erasmus+ Programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birl...

Temizlik Medeniyettir! Temizlik Medeniyettir!

Onikişubat Belediyesinin Temizlik aracının üzerinde yazan an...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ