Maraşta Haber
Maraşta Haber

Okul değil fabrika; 3 bin öğrencinin yemeği bu mutfakta pişiriliyor

Kahramanmaraş.’ın Elbistan İlçesinde Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan mutfakta, taşımalı sistemle eğitim gören 3 bin öğrenciye haftanın 5 günü 3 çeşit yemek pişiriliyor. Okul, Yiyecek İçecek Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin de üretime katıldıkları süre boyunca ücret alabilecekleri mutfağın açılmasıyla birlikte usta aşçıların maharetli elleriyle yaptıkları birbirinden leziz yemeklerin üretildiği fabrikaya dönüştü. […]

Okul değil fabrika; 3 bin öğrencinin yemeği bu mutfakta pişiriliyor

12 Ekim 2021 - 22:51A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş.’ın Elbistan İlçesinde Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan mutfakta, taşımalı sistemle eğitim gören 3 bin öğrenciye haftanın 5 günü 3 çeşit yemek pişiriliyor.

Okul, Yiyecek İçecek Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin de üretime katıldıkları süre boyunca ücret alabilecekleri mutfağın açılmasıyla birlikte usta aşçıların maharetli elleriyle yaptıkları birbirinden leziz yemeklerin üretildiği fabrikaya dönüştü.

HABERE AİT FOTOĞRAF VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=4jkZkeoDJvQ

 

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde modern ve hijyen şartlarının en üst seviyede tutulduğu mutfak, ilçedeki taşımalı sistemle eğitim gören öğrenciler için yemek üretimine başladı. Çoğunluğu usta aşçılardan oluşan 11 personelin ve 1 de diyetisyenin görev yaptığı mutfakta, kalite ve hijyenden ödün verilmeden her gün üç çeşitten oluşan 3 bin kişilik yemek hazırlanıyor. Soğuk hava deposundan fırınına ve diğer teknik aksama kadar her şeyin düşünlüğü mutfakla birlikte adeta fabrikaya dönen okulun Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler, meslek hayatına da hazırlanıyor. Mutfakta usta aşçılarla birlikte uygulamalı eğitim gören öğrenciler, hem beceri kazanacaklar hem de kazanç elde edebilecekler. Böylece, eğitimlerinin sonunda sektörün talep ettiği kalifiye personel profiline ulaşmış olacaklar. Mutfakta pişen yemekler için ise thermobox sistemini kullanılıyor. Belirli program dahilinde, öğrencilerin beslenme düzeyleri göz önünde bulundurularak pişirilen yemekler, thermobox sistemi sayesinde sağlıklı, daha güvenli ve daha sıcak bir şekilde öğrencilere ulaştırılıyor.
Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, taşımalı eğitim alan öğrencilerin kaliteli yemeğe yine devletin bir kurumunun eliyle ulaşmasının hedeflendiği mutfak projesini yerinde görmek amacıyla Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Kaymakam Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt ve Şube Müdürü Mehmet Yılmaz’la birlikte mutfağı dolaşarak okul müdürü Faruk Doğan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaymakam Demir, okul bünyesinde faaliyete geçen mutfağı örnek bir çalışma olarak gördüklerini söyledi.
Çalışmayla ilçedeki taşımalı eğitim öğrencilerinin yemek ihtiyacının karşılandığını ifade eden Kaymakam Demir, mutfaktaki hijyen ve diğer sağlık kriterlerinin de en üst seviyede tutulduğunu görmekten dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Mutfaktaki yemek üretiminin, her aşamasında ciddi şekilde kontrolden geçtiğine vurgu yapan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, “34 merkezimizdeki yaklaşık 3 bin öğrencimize hafta 5 gün sıcak yemek ulaştırılıyor” dedi.
Gıda üretiminin özellikle de çocuklar söz konusu olduğunda büyük bir organizasyon ve sorumluluk gerektiğine işaret eden Kaymakam Demir, okul müdürü Faruk Doğan’a da teşekkür etti.

Kaymakam Demir, “Okulumuzda hummalı bir çalışma var. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkıları ve okul müdürümüz Faruk Doğan’ın tecrübesi ve gayreti ile güzel çalışmalara imza atılıyor. Biz de bunları görmekten dolayı memnun oluyoruz. Yemekhanemiz çok örnek bir çalışma. Sayın müdürümüz yoğun emek gerektirecek ve parmakla gösterilecek bir projeye imza atmış. Sayın müdürümüzü tebrik ediyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü de bu anlamda kutluyorum. Okulumuz her anlamda ayağa kalkan örnek okullarımızdan bir tanesi olacak” ifadelerini kullandı.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, mutfakta pişen yemeklerle ilgili de usta aşçılardan bilgi aldıktan sonra okuldaki dış cephe ve çevre düzenlemesi çalışmalarını inceledi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür Yardımcısı Halit Demirtaş la birlikte Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Mer...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birin...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünün  okul sporları kapsamında düzenlemiş olduğu ‘’Okul Sporları Kro...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konfe...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Üyesi Sayın Prof. Dr. Ömer ÖZYILMAZ tarafı...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurulla...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkezinde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapan Nurullah KILINÇ, 24 K...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Vali Coşkun’dan3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı Vali Coşkun’dan3 Aralık D...

Toplumların huzuru ve mutluluğu, tüm bireylerin doğuştan sah...

ESTETİK AMELİYET  ESTETİK AMELİYET 

Gazete ve görsel yayından öğrendiğimize göre, zamanımızda es...

Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ