Maraşta Haber
Maraşta Haber

Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un Basın Toplantısı

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Kahramanmaraş’ta eğitim-öğretim ve projeleri değerlendirme konusunda basın toplantısı gerçekleştirdi. “Bugün burada İlimiz eğitiminin son durumu, Şehit İdari Ateşi Galip Özmen Meslek ve Teknik Anadolu Lisemizin “Kızlar Okula, Kadınlar işe”, İMKB Meslek ve Teknik Anadolu Lisemizin “Baba-Oğul, Anne-Kız: Hepimiz Okuldayız”, BİLSEK derneğimizin “Okumaya Evet, Cehalete Hayır” isimli projelerinin […]

Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un Basın Toplantısı

09 Aralık 2015 - 20:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Kahramanmaraş’ta eğitim-öğretim ve projeleri değerlendirme konusunda basın toplantısı gerçekleştirdi.

“Bugün burada İlimiz eğitiminin son durumu, Şehit İdari Ateşi Galip Özmen Meslek ve Teknik Anadolu Lisemizin “Kızlar Okula, Kadınlar işe”, İMKB Meslek ve Teknik Anadolu Lisemizin “Baba-Oğul, Anne-Kız: Hepimiz Okuldayız”, BİLSEK derneğimizin “Okumaya Evet, Cehalete Hayır” isimli projelerinin tanıtımı amacıyla birlikteyiz.

Davetimize katılan çok değerli basın mensuplarımıza, Bizlere eğitim ve öğretimde daima destek veren, güç katan İl ve İlçe çalışma arkadaşlarıma, okul yöneticilerimize yürekten teşekkür ediyorum.

Millî Eğitim Bakanlığımız ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz dinamik ve hızlı bir çalışma gerçekleştirdiği için şu an verebileceğim bilgiler birkaç gün sonra değişebilir, yenilenebilir” diyerek sözlerine başlayan Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Kahramanmaraş eğitimi ve öğretimi değerlendirmesinde şu ifadeler yer verdi:

EĞİTİM ÖĞRETİM

 • İlimizde 1.034 resmi + 54 özel okul olmak üzere toplam 1.088 okulda 262.994 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

(Resmi: 1.034 okulda – 253.663 öğrenci)

(Özel: 54 Okulda – 9.331 öğrenci)

 • İlimizde Resmi okullarda 13.173 öğretmen, 1.885 personel görev yapmaktadır.
 • İlimizde Özel okullarda 769 öğretmen, 301 personel görev yapmaktadır.

 

 

HAYAT BOYU ÖĞRENME HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

 

 • 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 1354 kurs açılmış olup, 24473 kursiyer kurslara katılmıştır.

 

 • 824 adet mesleki ve teknik kurslar açılmış, bu kurslardan 1902 kişiye belge verilmiştir.
 • 422 tane Genel ( Sosyal Kültürel) kurslar açılmış, 672 kişiye belge verilmiştir.
 • 61 tane okuma yazma kursları açılmış 127 kişiye belge verilmiştir.
 • 47 tane Okullar Hayat Olsun kursu açılmış, 24 tane belge verilmiştir.

 

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

 

 • Özel dershanelerin dönüşümü kapsamında 10 özel dershane, özel temel liseye,

iki özel dershane ise özel ortaokula dönüşmüştür. Dönüşümü tamamlanan 10 özel temel lisede 1.419 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

 • Dönüşüm kapsamında 8 dershane özel kursa dönüşmüştür.

 

 

YABANCILAR ŞUBESİ

 • İlimiz genelinde yaklaşık 22.000 Suriyeli öğrenci bulunmakta olup, 29 adet geçici eğitim merkezinde 12.742 Suriyeli öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Suriyeli öğrencilerin il geneli okullaşma oranı %59 olarak gerçekleşmiştir.

 

DESTEK HİZMETLERİ

 • İlimizde 2015 yılı ocak ayından itibaren 31 okulda 420 derslik donatım malzemesi ile donatılmıştır.

 

TAŞIMA HİZMETLERİ

 

 • 2015-2016 İlk – Ortaokul ve Ortaöğretim kapsamında 5755 ilkokul, 10032 ortaokul,10220 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere il geneli 25.997 öğrenci 1713 merkezden 223 taşıma merkezine taşınmaktadır.

 

 

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI

 

 • İlimizde Merkezi Ortak Sınavı (TEOG) 302 okulumuzda 20.647 öğrenci sınava girmiştir.
 • Destekleme Yetiştirme Kursu: 382 kurs merkezinde 79.588 öğrenci Yetiştirme ve Destekleme Kursuna katılmaktadır.

 

 • Fatih Projesi kapsamında 154 okulumuza 3.471 Etkileşimli tahta,

49 okulumuzda 21.184 öğrenciye ve 5.264 öğretmene tablet dağıtılmıştır.

 

İNŞAAT EMLAK HİZMETLERİ

 

 • İlimizde 2015 yılında 38 proje bitirilerek eğitim öğretim hizmetlerine sunulmuştur. Bu kapsamda 475 derslik, 200 ‘er kişilik 3 pansiyon ve 2 spor salonu yapılmıştır.

 

PROJELER

KAHRAMANMARAŞ BİLGİYLE BULUŞUYOR

Bu projedeki temel amacımız; öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmek, okumanın kalıcı davranış haline gelmesine katkı yapmak, ilimizde kitap okuma oranının yükselmesini sağlamaktır.

Kitap okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için proje kapsamında il geneli ilkokul 3. ve 4.sınıflar, ortaokul ve ortaöğretim kurumları seviyesi tüm öğrencilerin katılabileceği ödüllü kitap okuma yarışması düzenlenmiştir.

Proje kapsamında yazar-okul buluşmaları aylık faaliyet olarak gerçekleştirilmektedir. Şu ana 49 yazar okul buluşması gerçekleştirilmiştir.

 

BAŞARIYI OKULLA YAKALA PROJESİ (BOYAP)

Proje kapsamında ilimizin tüm ilçelerindeki ortaokullarda temel eğitimden orta öğrenime geçiş sınavı (TEOG), liselerde ise YGS ve LYS’ye yönelik açılacak olan yetiştirme kurslarının aylık değerlendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında planlanan öğrenci, veli, öğretmen ve idarecilere yönelik rehberlik etkinliklerini gerçekleştirerek akademik başarının yükseltilmesine katlı sağlanması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yöneticileri tarafından tüm okullar ziyaret edilerek idareci, öğretmen ve öğrencilerin motivasyonlarının ve açılacak kursların verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir.

KAHRAMANMARAŞ  DEĞERLER EĞİTİMİ  PROJESİ

Niçin KADEP ?

Her şeyin alınıp satılma ölçüsünde kıymet gördüğü günümüz dünyasında ahlakî değerlerin arka planda kalması

                İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün üstlendiği misyon gereği;

                “1 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekin,

                 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir fidan dikiniz,

                100 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir insan yetiştiriniz.” , anlayışı ile yarınlarımızı kucaklayan, teknolojiyi kullanan, kendi medeniyetindeki rol modelleri bilen, millî ve manevî değerlerine sahip çıkan bir nesil vizyonunu belirledik. Bunun için de değerlerimizin temsilcilerinden gûzide örnekleri bulup, onların değer güzelliklerini öğrencilerimize hatırlatmayı hedefliyoruz.

EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

Eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında,  iyi örnek olarak kabul edilen çalışmaların ortaya çıkarılması, yaygınlaştırılması ve diğer okul/kurumlar tarafından model alınması amaçlanmaktadır.

TÜBİTAK BİLİM FUARI

Bu çağrı, 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan “Bilim Fuarları”na destek verilmesini amaçlamaktadır. 2014-2015 yılı itibariyle ilimizde 64 bilim fuarı düzenlenmiştir.” Dedi.

Müdür Akkurt, daha sonra projelerin tanıtımı yaptı.

 

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü

mnşt

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt konuşmasını tamamladıktan sora bazı basın mensuplarının gündemle ile ilgili özel sorularını cevaplandırdıktan sonra basın toplantısı sona erdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt konuşmasını tamamladıktan sora bazı basın mensuplarının gündemle ile ilgili özel sorularını cevaplandırdıktan sonra basın toplantısı sona erdi.

Kahramanmaraş Medya mensupların yoğun ilgi gösterdiği, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un basın toplantısına, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü H.İbrahim Çolakkadı, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ( KMTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Fürkan Bayazıt, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı , Yılmaz Ülker, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları;  Ahmet Sarıtürk, Ahmet Akküncü, Mustafa Yılmaz, Zekeriya Kahveci, Sıddık Şirikçi, Duran Doğan, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcıları; Orhan Yıldırım, Cengiz Doğan, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri; Ramazan Balkis, Ramazan Paksoy, Mustafa Bardak, Ali Tiyek, Önder Erdem Gökşen, Ali Karaköse, Mecit Topal, Mehmet Çelik, Mustafa Duran, İl Millî Eğitim MEBBİS yöneticisi Yakup Kaman, Proje sahibi okulların yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

IMG_1744

IMG_1750

IMG_1770 IMG_1765 IMG_1753  img_1269-copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için çalışmaya başladı Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için ç...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme birimi bünyesinde kurulan soru hazırlama komisyonu 2020-2021 Eğitim-Öğre...

Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Veda Töreni Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Ve...

KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİMİNİN GÜLER YÜZLÜ ÇALIŞKAN ŞEFİ ŞABAN AVŞAR’A  VEDA TÖRENİ   Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün, gü...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışm...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsamında Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü proje ekibi tarafından İlçe de...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlç...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Halit Demirtaş ile birlikte eğitim amaçlı Türkoğlu İlçe...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BU VATAN BENİM BU VATAN BENİM

Üçünü de, gözüm gibi korurum Ezan benim, bayrak benim, marş ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 21 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 206.G...

Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için çalışmaya başladı Soru Hazırlama Komisyonu ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendir...

Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Veda Töreni Millî Eğitim Şefi Şaban A...

KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİMİNİN GÜLER YÜZLÜ ÇALIŞKAN ŞEFİ ...

Mehmet Sabancı’nın Acı Günü Mehmet Sabancı’nın ...

Kahramanmaraşlının yakından tanıdığı iş adamı, siyasetçi nai...

Gönül Semâmızdan Bir Yıldız Daha Kaydı -2- Gönül Semâmızdan Bir Yıld...

GÖNÜL SEMÂMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI  AHMET TEVFİK OZAN HA...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıy...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsa...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğit...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Bayan Müdür Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik A...

İl Afet Barınma Çalışma Grubu Komisyon Toplantısı Yapıldı İl Afet Barınma Çalışma G...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından AFAD İl M...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ