Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Mahçiçek, Genç Gazeteci Adaylarıyla Söyleşiye Katıldı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyle Söyleşi Yaptı. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, gazetecilik bölümü öğrencileriyle yaptığı söyleşide, “İdeal yüklü olacaksınız, çalışacaksınız ve bu ülkeyi çok daha iyi noktalara taşıyacaksınız” dedi. Başkan Mahçiçek, Ticaret ve Sanayi Odası, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü […]

Mahçiçek, Genç Gazeteci Adaylarıyla Söyleşiye Katıldı

12 Ocak 2017 - 21:24 'de eklendi. A+A-


Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyle Söyleşi Yaptı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, gazetecilik bölümü öğrencileriyle yaptığı söyleşide, “İdeal yüklü olacaksınız, çalışacaksınız ve bu ülkeyi çok daha iyi noktalara taşıyacaksınız” dedi.

Başkan Mahçiçek, Ticaret ve Sanayi Odası, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü öğrencileriyle söyleşide buluştu. Öğrencilik, bürokrasi ve siyaset alanındaki tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Mahçiçek, geleceğin gazeteci adaylarına özgüven aşıladı.

Gazeteciliğin en saygın meslek dallarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Mahçiçek, “İyi bir meslek seçmişiniz doğrusu. Geleceği olan, devamlılık arz eden bir meslek.. Sizlerde gelecekte ülkenin kamuoyunun oluşmasında, kamuoyunun iletişim araçlarıyla bilgilendirilmesinde görev alacaksınız. Her mesleğin olduğu gibi bu mesleğinde kaideleri, etik değerleri var. Bunlara riayet edecek, pırıl pırıl gazeteciler olacaksınız” diye konuştu.

Öğrenci buluşmaları dolayısıyla okullara geldiğinde kendi eğitim hayatını anımsadığını belirten Mahçiçek, artık çocukların çok daha iyi şartlarda eğitim alma imkanına sahip olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Rahmetli Özal’la birlikte büyük bir kalkınma hamlesini başlattığını dile getiren ve tecrübelerini aktaran Mahçiçek, şöyle konuştu:

“Ben imam hatip okulu mezunuyum. Bizim İmam Hatiplileri o vakitler üniversiteye almıyorlardı, bu nedenle bir yıl da düz liseye gittim. İmam Hatip Okulumuz bir kahvehanenin satın alınması ile oluşturulmuştu. Şimdi sizin okullarınız çok mükemmel. Şartlara baktığınız zaman bu ülkenin nereden nereye geldiğini görüyorsunuz. Özellikle 1980’li yıllardan sonra Rahmetli Özal’la birlikte Türkiye bir atılıma geçti. O çok büyük bir insandı, bir dâhiydi. Devlet Planlama Teşkilatına başlar başlamaz, bizleri devlet lisan okuluna gönderdi, ardından Amerika’ya master yapmaya gönderdi. Mesela benim konum ‘Kalkınma Ekonomisi ve bölgesel gelişmeydi.’ Daha sonra planlamaya döndüm. 1996’nın sonunda da Botaş Genel Müdür Vekilliğine getirildim. Bu memleketteki doğalgazı da o dönemde getirdik. Sonra 99’da belediye başkanı, sonra 2002 de milletvekilliği yaptık. Emekli olmuştuk ama şimdi de Onikişubat Belediyesini kurduk ve hizmet ediyoruz. 2,5 sene önce belediyemizin hiçbir şeyi yoktu ama iyi bir kurumsal yapı oluşturduk. Köylerimizdeki bizim görev alanımıza giren yolların yüzde 90’ını bitirdik. 5,5 milyon metrekare kilit parke yaptık. Şehrimizdeki asfalt ihtiyacının tamamını ortadan kaldırdık. Bu fiziki şeyleri yaptık ama bizim için önemli olan sizlerdiniz. Yani insan odaklı çalışmalardı. 37 bilgi ve kültür evi yaptık, 23 tane daha yapıyoruz. 7 güzel adamın memleketine 7 okul yapıyoruz. Esas olan dediğim gibi sizleri okutmak, iki tane kültür evi yaptık. Burada TEOG sınavına hazırlık kursları veriyoruz. Üniversiteye hazırlık kursları vereceğiz. Bu ekonomik farklılıkları gidermek için üniversite kursları ücretsiz olarak verilecek inşallah. Geççen yıl 37 bin kitap aldık 300 bin öğrencimize ulaştık. Bu yıl 70 bin kitap daha alacağız. Yine rahmetli Mehmet Akif’in ölüm yıldönümünde 37 bin safahat aldık. Okuyacağız arkadaşlar. Bunları sizin için aldık.

“BU ÜLKE NE ÇEKTİYSE CEHALETTEN ÇEKTİ”

“Bu ülke ne çektiyse cehaletten çekti. Sağ dediler, sol dediler, Kürt dediler, Türk dediler. Bu ülkenin çocuklarını cehaletten kaynaklanan sıkıntılara soktular. Bu ülkenin insanlarının birbirleriyle sıkıntısı yok Allaha şükür. Mağralı mahallesi ile Yörük Selim komşu. Yörük Selim’de alevi kardeşlerimiz yaşar. Bir problem var mıydı? Yok. Ama 78’de bir fitne çıkardılar insanlarımızı birbirine düşürdüler. 70’li yıllarda bu ülkenin çocuklarını ‘sağcı solcu’ diye böldüler. En az 5 bin çocuğumuz öldürüldü, ardından ihtilal oldu onun üç katı da hapishanelerde çürüdü. Sonra baktık ki sağcıyı da, solcuyu da vuran silah aynı. Bunların hepsi kurgu. Dikkat edeceğiz, uyanık olacağız. Bu kurguları hep yaptılar. İşte bakıyorsunuz neredeyse bu ülkeyi böleceklerdi. Ama Allah bu millete yardım ediyor, Çünkü bu millet övülmüş bir millet. Hazreti peygamber ‘İstanbul’u fetheden kumandan ne büyük kumandan, onun askeri ne güzel asker’ diye övmüyor mu bin 400 yıl öncesinden. İşte o milletin geleceği sizlersiniz. Övülmüş bir milletsiniz. Bu övülmüş milleti kimse yıkamaz. Artık oyunları biliyoruz.”

 

“TEKNOLOJİYİ KULLANALIM, AMA BUNU HASTALIK HALİNE GETİRMEYELİM”

“Bu ülkeyi daha iyi noktalara taşımamız için okumamız lazım. Bizim sermayemiz sizlersiniz. Ailelerinizin sermayeleri de sizlersiniz. Bu sermayenin çok iyi olması lazım. Bu sermayenin anayı babayı aşması lazım. Bu ülkeyi yönetenleri aşması lazım. Bu ülkeyi gelecekte çok daha iyi yönetecek kadrolar olmanız lazım. Özgüveni olan, kendisine güveni olan, alanında en iyi olan ve bu ülkeyi çok daha iyi noktalara taşıyacak bir nesil olmanız lazım. Bunu yapmamız lazım. Her şeyimiz var, eksiğimiz yok. Bize düşen çalışmak. Teknoloji hastalığından kurtulalım. Okuyalım, okursak zekamız gelişecek, daha iyi düşünme kabiliyetine kavuşacağız. Biz demiyoruz ki teknolojiyi kullanmayalım. Tabi ki kullanalım ama bunu bir hastalık haline getirmeyelim. Esas olan okumamız. Okumamız için de ne lazımsa yapacağız. Bizim istediğimiz gelecekte sizlerin bu ülkeyi daha iyi yönetmeniz.”

“BİZ MÜKEMMEL BİR TOPLUMUZ VE PAYLAŞMAYI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

“İdeal yüklü olacağız. Rızkı Allah taksim ediyor. Çalışacağız. Allah onun karşılığını verecek. Bizim toplumumuz mükemmel bir toplum. ‘Alman usulünü’ duymuşsunuzdur. Ne demek bu?. Herkes kendi cebinden harcayacak demek. Bizde nasıldır peki? Paylaşmak.. Biz paylaşacağız. Bakın 3 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz. Paylaşmak bu. Diğer devletler yüz tanesini almadılar, önlerine bozuk para attılar, aşağıladılar, yerlerde sürüdüler. Ama bu ülkenin güzel insanları onları bu ülkede konuk etti. Bunu başka bir ülke yapamaz emin olun. Böyle bir ülkenin fertleri olduğumuz için iftihar etmemiz lazım. Sizlere söyleyeceğim, komplekse kapılmayacağız. ‘Biz fakir çocuklarız, bizden bir şey olmaz’ demeyeceğiz. Benim babam yoktu. Dedemin yanında büyüdüm. Ama çalıştım, okudum. Sizlerde çalışacaksınız, o komplekslerden arınacak ve bu ülkeyi daha iyi yerlere getireceksiniz. Biz sizlere güveniyoruz. İnanıyoruz. Hepinize yürekten başarılar diliyorum.”

Keyifli geçen söyleşinin ardından Başkan Mahçiçek, öğrencilere kalem ve çeşitli hediyeler takdim etti.

DSC_0020 copy1 copy 2 copy 4 copy 7 copy DSC_0023 copy

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mustafa Oğuzhan GENÇ Karnesini Evde Aldı Mustafa Oğuzhan GENÇ Karnesini Evde Aldı...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyl...

Ziya Gökalp İlkokulu’dan Halep ve Cerablus’a Yardım Ziya Gökalp İlkokulu’dan Halep ve ...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyl...

1980 Rakımlı Karla Kaplı Berit Dağında Karne Heyecanı 1980 Rakımlı Karla Kaplı Berit Dağında K...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyl...

Zekeriya Tanrıverdi İHO Öğrencilerine TEOG Ödülü Zekeriya Tanrıverdi İHO Öğrencilerine TE...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ticaret Ve Sanayi Odası, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü Öğrencileriyl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Din Gönüllüleri Müftü Sürgeç’i Ziyaret Etti Din Gönüllüleri Müftü Sür...

Kahramanmaraş Din Gönüllüleri ve Görevlileri Derneği, Son ka...

Bu Filim Şubat ayında tüm okullarda oynayacak Bu Filim Şubat ayında tüm...

‘İstiklalden İstikbale 12 Şubat Kahramanmaraş Destanı’, şuba...

Engelliler Okulu öğrencilerinin Karne Sevinci Engelliler Okulu öğrencil...

Onikişubat Belediyesi, engelli öğrenciler için karne program...

Milli Mücadele Döneminde Maraş Sempozyumu Milli Mücadele Döneminde ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Maraş Sempozyumu zinciri...

Mustafa Oğuzhan GENÇ Karnesini Evde Aldı Mustafa Oğuzhan GENÇ Karn...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şehit Fatih Gök İlkokulu 1.S...

Sıra Halk Oylamasında Sıra Halk Oylamasında

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen 18 Maddeden oluşan...

Analig Akdeniz Grubu Masa Tenisi Turnuvası Tamamlandı Analig Akdeniz Grubu Masa...

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından or...

Güvenç, Portekiz Savunma Komisyonu Başkanı İle Görüştü Güvenç, Portekiz Savunma ...

Portekiz Savunma Komisyonu heyeti Mecliste – İçişleri ...

ŞAİRLER EYDÜR ŞAİRLER EYDÜR

Kahramanmaraş’ın, Kültür Bakanlığınca halk şairi olarak tesc...

Muhtarlar Başkan Erkoç’u Ziyaret Etti Muhtarlar Başkan Erkoç’u ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 35. Muhtarlar toplantı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ