Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri” Düzenlendi

Örgün eğitim veren okullardaki yöneticiler ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen olan Farkındalık Arttırma Kampanyası kapsamında yapılan “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar” semineri, Ankara, İstanbul ve İzmir ve Konya ve Adana’nın ardından 3 Ağustos 2021 tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.   Mili Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Avrupa […]

Kahramanmaraş’ta “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri” Düzenlendi

03 Ağustos 2021 - 19:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Örgün eğitim veren okullardaki yöneticiler ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen olan Farkındalık Arttırma Kampanyası kapsamında yapılan “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar” semineri, Ankara, İstanbul ve İzmir ve Konya ve Adana’nın ardından 3 Ağustos 2021 tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

 

Mili Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile yürütülmekte olan Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi (BEGEP) kapsamında düzenlenen seminere, Adana merkez ve ilçelerinden örgün eğitim veren okulların müdürleri ve Rehberlik Araştırma Merkezleri yöneticileri katıldı.

 

SEMİNERE AİT FOTOĞRAFLAR VİDEOSU İÇİN LİNKE TIKLAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=9EqpoaEFutw

 

Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri, MEB Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin açılış konuşmalarıyla başladı. BEGEP Projesi Eğitim Kilit Uzmanı Mudite Reigase’nin “Bütünleştirici Eğitim Nedir ve Neden Önemlidir?” konulu sunumuyla devam eden seminerde, proje kapsamında yapılan Eğitsel Değerlendirme ve Tanılama ile Yerleştirme Sürecine İlişkin Etki Analizi Bulguları Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ARGE Projeler Daire Başkanlığından Handan Vural tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

 

Seminerin ikinci oturumuna ise eğitimcilerin bütünleştirme eğitimindeki rol ve sorumlulukları ile ilgili odak grup ve atölye çalışmaları ile devam edildi. Katılımcıların deneyimlerini, görüş ve önerilerini paylaştığı ikinci bölümde, sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde de duruldu.

 

Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Seminerleri

 

BEGEP Projesi kapsamında hazırlanan “Örgün Eğitim Veren Okullardaki Yöneticiler ve RAM Yöneticilerine Yönelik Farkındalık Arttırma Kampanyası, eğitimde bütünleştirmede önyargılarla mücadele etmek, bütünleştirici eğitimin önündeki engelleri kaldırmak ve özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Kampanya kapsamında yapılan seminerler, örgün eğitim veren okulların müdürleri ve RAM yöneticilerine yönelik olarak düzenleniyor.

Bu kapsamda Operasyonun pilot illeri olan Ankara, Adana, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Samsun ve Trabzon’da farkındalık seminerleri gerçekleştirilecek. 35 oturum yapılacak olan seminerlerde yöneticilerin bütünleştirici eğitimin geliştirilmesindeki rolleri, bütünleştirici eğitimde engellerin kaldırılmasındaki görev ve sorumlulukları, özel gereksinimi olan çocukların aileleriyle iletişim yöntemleri üzerinde durulacak.

 

Farkındalık Arttırma Kampanyası kapsamında düzenlenecek olan 1 günlük seminerlere Operasyonun 12 pilot ilinde yer alan 106 RAM’dan toplam 200 yönetici ve söz konusu illerde örgün eğitim veren okullardan seçilen 500 okul yöneticisi katılacak.

 

Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi (BEGEP)

 

 

BEGEP; Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından 2014-2020 Dönemi Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) ile fonlanan ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Operasyon Faydalanıcısı olduğu bir teknik yardım projesidir.

 

Projenin hedefi, ülkemizdeki kaynaştırma / bütünleştirme uygulamalarının kalitesini arttırarak tüm öğrencilerin topluma entegrasyonunu sağlamak; amacı ise kaynaştırma / bütünleştirme uygulamalarında rol alan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve diğer aktörlerin gelişimlerini destekleme yoluyla; yenilikçi, sürdürülebilir ve bütünleştirici bir eğitim sistemine katkı sağlamaktır.

 

Projenin hedef kitlesi, örgün eğitim kurumlarının her tür ve kademesinde, Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) ve Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) görev yapan personel, öğretmen, idareciler, konuyla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları ve ailelerden oluşmaktadır.

Proje Ankara, Adana, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş̧, Konya, Samsun ve Trabzon olmak üzere 12 pilot ilde yürütülmektedir.

 

Projenin genel hedefi ve amacına yönelik hazırlanmış̧ olan 4 müdahale alanı bulunmaktadır:

 

Müdahale Alanı I, Kurumsal Kapasite Geliştirme: Bütünleştirici eğitim için ülke genelinde özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinde kurumsal kapasite geliştirilecektir.

Müdahale Alanı II, Farkındalık Artırma: Özel eğitim ve kaynaştırma / bütünleştirme uygulamaları konusunda düzenlenecek kampanyalar ve etkinliklerle çeşitli hedef grupların farkındalığı arttırılacaktır.

Müdahale Alanı III, Bilimsel ve Teknik Çalışmalar: Özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik, tanılama ve yerleştirme sisteminin etkililiğinin arttırılması amacıyla RAM’larda bir etki analizi yapılacaktır.

Müdahale Alanı IV, Koordinasyon ve İş Birliği: İlgili STK temsilcileriyle, özel eğitim ve kaynaştırma / bütünleştirme uygulamalarında koordinasyon ve iş birliği sağlanacaktır.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
125. Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 125. Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan T...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi 125. Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu, öğretmenlerin rehberliğinde, özel gereksinimli öğrencilerle TÜBİTAK ...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Çağlayancerit’te İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Ça...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman kurum ve okul ziyaretlerine Çağlayancerit İlçesinde devam etti. İl Millî Eğitim Müd...

15. TÜBİTAK Yarışmasında Kahramanmaraş BİLSEM’in Sesi 15. TÜBİTAK Yarışmasında Kahramanmaraş B...

15. TÜBITAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK b...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş raporu hazırlandı 20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmar...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş’ta bulunan tüm okulların, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin ve sendika temsil...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
125. Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 125. Yıl Özel Eğitim Mesl...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi 125. Yıl Özel Eğitim Meslek ...

Dillere Destan Bir Düğün Oldu Dillere Destan Bir Düğün ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Günay Avcı , ...

Karakoç Kardeşler İki Kardeş Bir Hayat Özel Oturumunda Anıldı Karakoç Kardeşler İki Kar...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ul...

Özberk ve Avcı Ailesinin Mutlu Günü Özberk ve Avcı Ailesinin ...

Melek ve Hüseyin Özberk ailesinin güzel ve hanımefendi kızla...

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Çağlayancerit’te İl Millî Eğitim Müdürü Yu...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman kurum ve...

15. TÜBİTAK Yarışmasında Kahramanmaraş BİLSEM’in Sesi 15. TÜBİTAK Yarışmasında ...

15. TÜBITAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Y...

UGİYAD’dan İl Emniyet Müdürü Cebeloğlu’na ziyaret UGİYAD’dan İl Emniy...

Uluslararası Gazeteciler, İnternet Yayıncıları ve Yazarlar D...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş raporu hazırlandı 20. Millî Eğitim Şûrası i...

20. Millî Eğitim Şûrası için Kahramanmaraş’ta bulunan ...

MİLLİ YOL HAREKETİ KAHRAMAMARAŞ’TA BULUŞUYOR  MİLLİ YOL HAREKETİ KAHRAM...

Milli Yol Hareket Genel Başkanı Remzi Çayır Kahramanmaraş’ta...

Şehit İlhan Güleç Anadolu Lisesinden “Sıcak Bir Dokunuş” projesi Şehit İlhan Güleç Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehit İlhan Güleç Anadolu Lisesi’ni...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ