Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş-Trabzon kardeşliği perçinlendi

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile  gerçekleştirilecek “Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Doğa; İki Şehir Tek Dünya” adlı projenin il etabı Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı Toplantı Salonu’nda yapıldı. Açılış ve tanıtım programına İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Trabzon İl […]

Kahramanmaraş-Trabzon kardeşliği perçinlendi

16 Ağustos 2022 - 15:59A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile  gerçekleştirilecek “Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Doğa; İki Şehir Tek Dünya” adlı projenin il etabı Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Açılış ve tanıtım programına İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Trabzon İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ferhat Davran, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mesut Serdar,Onikişubat İlçe millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Trabzon’dan gelen öğrenci ve öğretmenler katıldı.

 

HABERE AİT FOTO VİDEOYU İZLEMEK İÇİN ALTTA Kİ LİNKE TIKLAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=anSJ9ZTRJ8w

 

Program Kahramanmaraş’ı tanıtıcı sinevizyon gösterisi ile başladı. Açılışı ise konuşmasını Trabzon İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ferhat Davran gerçekleştirdi. Kahramanmaraş’ın, Trabzon’un değer verdiği ve güzel insanların olduğu bir şehir olduğunu kaydeden Şube Müdürü Ferhat Davran, “Burada bulunmanın mutluluğu yaşıyoruz. Sözlerime Trabzon İl Millî Eğitim Müdürümüz Burak Fettahoğlu Bey’in sizlere selamlarını ileterek başlamak istiyorum. Bu sene TÜBİTAK’ta birçok proje yaptık. Fakat yapılan projelerin şöyle içeriğine baktığımız zaman en güzellerinden bir tanesinin bu proje olduğunu gördük. Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün bu projesinde paydaş olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Bu sene biliyorsunuz TEKNOFEST Karadeniz’de yapıldı. Karadeniz’deki birçok şehri gezme şansımız oldu. Fakat TEKNOFEST’İN mantığına baktığımızda sürdürülebilir enerji ve temiz çevrenin bunun ana argümanlarından bir tanesi olduğunu görmemiz, bu projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmış oldu.” diye konuştu.

İki şehrin aynı zamanda iyi bir takım olduğunu, bu projenin iki şehrin birlikte bir takım olarak güzel işlere imza attıklarının da somut örneği olduğuna dikkat çeken Şube Müdürü Ferhat Davran, “4-5 günlük süre zarfında öğrencilerimizle beraber burada Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve bizim de paydaş olduğumuz bu projede her türlü emeği, gayreti, çalışmayı, özveriyi birlikte göstereceğiz. Önümüzdeki hafta içerisinde bizler de Kahramanmaraşlı arkadaşlarımızı, Trabzon’da kardeş şehirde ağırlamanın mutluluğunu hep beraber yaşayacağız. Öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle edebiyat ve gastronomi şehri Kahramanmaraş’ta bulunmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumuzu belirterek, projede emeği geçen Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne, kıymetli yöneticilerimize ve Arge ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Mesut Serdar ise, “Kahramanmaraş olarak şiirin ve edebiyatın başkentine hepiniz hoş geldiniz diyorum. Umarım bu proje sizler için verimli ve güzel bir şekilde tamamlanır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte birçok alanda eğitimde iş birliği çalışmalarına imza atmaya devam ediyoruz. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çalışmasında da Büyükşehir Belediyesi olarak hem araç desteği hem de çeşitli faaliyetlerdeki desteklerimizi de sizlerle buluşturmaya çalışıyoruz. Günümüzde dünyanın ekolojik dengesinin alarm verdiği bu zamanlarda bu eğitimin ne kadar önemli olduğunun da bizatihi sizler çok daha iyi farkındasınızdır. İki kardeş şehrin buluşması olarak nitelendirdiğimiz bu çalışmanın güzel sonuçlara sebep olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Katılımcılara seslenen İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman ise, “Birlikteliği 100 yıllar öncesine kadar giden bir kardeşliğin bugün tecelli etmiş, ete kemiğe bürünmüş bir şekli olarak iki şehrin kardeşliğini zirveye taşıyacak bir projeyle bir aradayız. Bir tarafta Karadeniz’in incisi imparatorluklara başkentlik yapmış Trabzon, diğer tarafta beyliklere başkentlik yapmış Maraş. Ve İstiklâl Madalyası sonrasında haklı olarak elde ettiği sıfatıyla birlikte Kahramanmaraş. Edebiyatın ve sanatın başkenti Kahramanmaraş. Yolla sanatı buluşturmuş bir şehre içlerinden geçmek suretiyle geldiğiniz tünellerle de şahit olduğunuz bu güzel şehirde hem ağız tadımızı ve damak zevkimizi geliştireceğiz hem gönül zenginliğimiz hem de ruhi güzellikleri hep birlikte yaşayacağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

Eğitimin en büyük amacının en nihayetinde iyi, kaliteli, erdemli ve ahlâklı birer insan yetiştirmek olduğunun altını çizen İl Müdürü Yusuf Kahraman, bu proje ve bunun dışındaki her şeyin bu amaca hizmet eden birer vasıta olduğunu kaydederek sözlerini şöyle noktaladı: “Hiçbir şehir yok ki karşılıklı olarak birbirlerinin en büyük caddelerine isimlerini versinler ve hiçbir şehir yok ki yine sokaktaki herhangi bir vatandaşına sorduğunuzda o şehrin ismi anılınca gözlerinin içi gülsün. Bu ilişkinin tek örneği Kahramanmaraş ve Trabzon şehirleri arasındadır. Kahramanmaraş’ta bulunan Trabzon Caddesi ve Trabzon’da bulunan Maraş Caddesi ile kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz güzel bir örneği, yaşadığımız bugünlerimizde daha çok hissediyor ve içselleştiriyoruz. 4 gün sonunda kendi şehrinize giderken ‘Hakikaten güzel bir şehre gelmişiz, memnun kaldık, iyi ki de gelmişiz, çektiğimiz uykusuzluğa ve yorgunluğa değdi’ diyeceğinizi şimdiden size garanti edebilirim. Bizler de Trabzon’a gittiğimizde bu güzelliği taçlandırmış olacağız ve iki güzel şehrin kardeşliğini güzel bir finalle tamamlamış olacağız. Anadolu’nun birçok yerinde göremeyeceğiniz güzellikleri bir arada göreceğiniz bu şehirde sizlere iyi gezmeler temenni ediyorum.”

Misafir olarak gelen öğrencilerin de duygularının alınmasının ardından İl Müdürü Yusuf Kahraman, günün anısına Trabzon İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ferhat Davran’a hediye takdiminde bulundu.

İl Müdürü Yusuf Kahraman salon programından sonra giriş katta misafir öğrencilere kahramanmaraş’ın tanıtımını yaptı ve gezilip, görülecek yerler hakkında bilgi verdi, peşinden de öğrencilere hediye takdimi oldu.

Misafir öğrencilere şehrin önemli turizm merkezlerini gezdirmek üzere İl Millî Eğitim müdürlüğünden ayrılış yapıldı.

Öte yandan Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyesiTrabzon Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiKaradeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi’nin de paydaş olduğu proje kapsamında 16-20 Ağustos tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta yapılacak 1.etap faaliyetlerinin ardından 23-27 Ağustos tarihleri arasında Trabzon’da 2.etap faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Seminer Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kur...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede  faaliyet gösteren Özel Öğretim Kurumlarına yönelik, seminer düz...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçesinde okul müdürü görevden uzaklaştırıldı. Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçes...

Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda görev yapan kadın öğretmen A.M. bir süredir okul müdürü N.S. tarafından mesaj yolu ve kendisine ka...

Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi’nde şehitler için aşure dağıtıldı Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi’...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şehit Akif Akçadağ Anadolu lisesi’nde 6 Şubat 2023 depreminde kaybettikleri öğrenciler, vatandaşl...

Onikişubat İlçesinde rehberlik psikolojik danışman grup toplantısı. Onikişubat İlçesinde rehberlik psikoloji...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde 2023 / 2024 eğitim öğretim yılı rehberlik psikolojik danışman grup toplantısının 4.sü Bahaettin Kara...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Seminer Kahramanmaraş ‘ta Ö...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafın...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçesinde okul müdürü görevden uzaklaştırıldı. Kahramanmaraş – Dul...

Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda görev yapan kadın öğret...

315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 315. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Hayat güzel ömür kısa kardeşim Rızık için etme tasa kardeş...

Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi’nde şehitler için aşure dağıtıldı Şehit Akif Akçadağ Anadol...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şehit Akif Akçadağ Anadolu l...

Onikişubat İlçesinde rehberlik psikolojik danışman grup toplantısı. Onikişubat İlçesinde rehb...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde 2023 / 2024 eğitim öğreti...

Eğitimci Karademir Sevenlerini Üzdü Eğitimci Karademir Sevenl...

Eğitimin değişik kademelerinde görev yapan, ancak Kahramanma...

İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNC...

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksu...

Üreten Kadın Mutlu Çocuk Atölyesi Projesi uygulama süreci başladı. Üreten Kadın Mutlu Çocuk ...

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta...

Öğretmen akademisi temsilcisi Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Öğretmen akademisi temsil...

Öğretmen akademisi temsilcisi Ceylan Tokcan ve arkadaşları O...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ