Maraşta Haber
Maraşta Haber

KAHRAMANMARAŞ’ TA MASAL ANLATICILIĞI EĞİTİMİ BAŞLIYOR

 Masal anlatıcısı Yasemin Yanar Karameşe: “Kahramanmaraş’ta büyükleri masalların büyülü dünyasına çağırıyoruz” diyerek ebeveynleri çocukların hayal dünyasına yolculuğa davet etti.             Tiyatrocu ve drama eğitmeni Yasemin Yanar Karameşe, televizyon ve internetin olmadığı zamanlarda aşıkların, dengbejlerin, meddahların diyar diyar, köy köy gezerek anlattığı masalları günümüzde şehir şehir gezerek yetişkinlere anlatıyor. Aynı zamanda katılımcıların masal anlatımında kendilerini ve […]

KAHRAMANMARAŞ’ TA MASAL ANLATICILIĞI EĞİTİMİ BAŞLIYOR

15 Temmuz 2020 - 9:11A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 Masal anlatıcısı Yasemin Yanar Karameşe: “Kahramanmaraş’ta büyükleri masalların büyülü dünyasına çağırıyoruz” diyerek ebeveynleri çocukların hayal dünyasına yolculuğa davet etti.

            Tiyatrocu ve drama eğitmeni Yasemin Yanar Karameşe, televizyon ve internetin olmadığı zamanlarda aşıkların, dengbejlerin, meddahların diyar diyar, köy köy gezerek anlattığı masalları günümüzde şehir şehir gezerek yetişkinlere anlatıyor. Aynı zamanda katılımcıların masal anlatımında kendilerini ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlıyor.

            Belli başlı anlatı tekniklerini kullanarak, hayatın her alanında ihtiyaç olan anlatıcılığı, edebî tür olan masalla insanlara öğreten Karameşe, bunu yaparken de vurgu ve tonlamanın, jest ve mimiklerin yanı sıra bedeni doğru kullanmanın ne denli önemli olduğunun farkına varmalarını sağlıyor. İnteraktif halde devam eden eğitimde katılımcıları devlerin, cücelerin ve kahramanların yani olağanüstü yetileri olanların başrolde yer aldığı büyülü dünyalarda başka bir diyar ve zaman anlatıcısı olmalarını sağlıyor.

Büyüklerin de Masallara İhtiyacı Var

            “Yaklaşık 20 yıldır tiyatroyla 14 yıldır dramayla uğraşıyorum” diyen Karameşe, nasıl büyüklere masal anlatmaya başladığını şu şekilde ifade etti: ”Sanat ve eğitim kurumlarında drama eğitmenliği yapıyorum. Aynı zamanda çocuk gelişimcisiyim ve çocuklarla çalışırken onların dünyasında yolculuk etmekten ve onların dilinden konuşmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Son yıllarda da biz yetişkinlerin gerek ebeveyn gerekse eğitici rollerinde anlatımda eksiklikler olduğunu fark ettim. Dolayısıyla da anlatılmak isteneni, verilmek istenen mesajı oyunlarla ve masallarla iletmenin daha sağlıklı bir yol olduğunu bildiğim için bu yola çıkmaya karar verdim. Biz dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık. Bundan dolayı çocuklarımıza bırakacağımız bu dünyayı bir nebze de olsa yaşanılabilir kılıyorsak ne mutlu bizlere. Bir kültürel aktarım olan masallarla büyüyen, geleceği parlak çocuklar yetiştirmek ümidiyle.” dedi.

            “Hadi Bana Masal Anlat” Türkiye genelinde çeşitli illerde hayata geçen bir eğitim projesidir. Masalda iskelet, story board, üçleme, zincir, mübalağa, vurgu ve tonlama kullanılarak, dikkat çekici ve akılda kalıcı hale getirerek anlatmayı kazanım edinir. Eğitimine, kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyen tüm ebeveynler, eğitimciler, öğrenciler ve farklı meslek gruplarından herkes katılabilir.

            Çocuğunuz, öğrenciniz, yeğeniniz, torununuz size “Hadi bana masal anlat” dediğinde verdiğiniz cevap ne oluyor?

  1. a) Ben masal bilmem ki…
  2. b) Daha sonra anlatsam…
  3. c) Onun yerine bir şey izleyelim mi?
  4. d) Masal değil de başka bir şey anlatsam olur mu?
  5. e) Hepsi

            Aslında bu cevapların yerine “Gel bakalım… Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde…” diye söze başlarsanız, o unutulmaz anların yaşanacağını hepimiz biliyoruz. Bunun nasıl olacağını sizlere de öğretmek için Masal Anlatıcısı Yasemin Yanar Karameşe Kahramanmaraş’a geliyor.

            Uluslararası Sertifikalı Masal Anlatıcılığı Eğitimi 25 Temmuz Cumartesi günü 09:30 -17:00 saatleri arasında İpek Sanat Merkezi Yamaçtepe Mah. 93001 No’lu Sokak No:21 Gökçehan Villaları Sitesi E 1 Blok Onikişubat/Kahramanmaraş’ta gerçekleşecek. Bilgi ve kayıt için 0-555-174 19 19 ‘dan iletişime geçebilirsiniz.

            Masal dinlemek çocukların hayal gücünü arttırır. Peki çocuğun yaşına uygun masal seçimi nasıl yapılır? Peki çocuklarımıza masal anlatmayı biz yeterince biliyor muyuz? Masalı sadece çocuklarımız vakit geçirsin diye ya da uyutma formülü olarak mı değerlendiriyoruz?

            Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için siz değerli okurları Uluslararası Sertifikalı Masal Anlatıcılığı eğitimine bekliyoruz.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Özel Yıldız LGS Türkiye Birincisi Öğrencisini Ödüllendirdi Özel Yıldız LGS Türkiye Birincisi Öğrenc...

Özel Elbistan Yıldız Ortaokulu 2019-2020 Eğitim-öğretim yılında Liselere Giriş Sınavında (LGS) 500 tam puan alarak Türkiye Birincisi ol...

Aliya İzzetbegoviç çevresine sıcak asfalt Aliya İzzetbegoviç çevresine sıcak asfal...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2. Etap çalışmaları yapılan Aliya İzzetbegoviç Millet Bahçesi çevresinde sıcak asfalt kaplama çalış...

Tesktil Mühendisliği Bölümünü Tercih Edenlere Burs İmkanı Tesktil Mühendisliği Bölümünü Tercih Ede...

KSÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Burs Tanıtım Toplantısı Rektör Can ve ATHİB Başkan Yardımcısı Ökkeş Balsuyu’nun Katılımlarıyla Ge...

Şimdi Tercih Zamanı Şimdi Tercih Zamanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre Türkiye’de 206 üniversite bulunuyor. 131 devlet üniversitesi (on...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Özel Yıldız LGS Türkiye Birincisi Öğrencisini Ödüllendirdi Özel Yıldız LGS Türkiye B...

Özel Elbistan Yıldız Ortaokulu 2019-2020 Eğitim-öğretim yılı...

Aliya İzzetbegoviç çevresine sıcak asfalt Aliya İzzetbegoviç çevres...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2. Etap çalışmaları yapı...

KIZ MI, OĞLAN MI? KIZ MI, OĞLAN MI?

Ailenin temeli, bir neslin devâmı o Kız mı/oğlan mı sence, h...

Tesktil Mühendisliği Bölümünü Tercih Edenlere Burs İmkanı Tesktil Mühendisliği Bölü...

KSÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Burs Tanıtım Toplantısı Rekt...

TEŞEKKÜR TEŞEKKÜR

25 Temmuz 2020 Cumartesi günü icra ettiğimiz, oğlumuz Uğur K...

Mazman ve Sivaslıgil Ailesinin Mutlu Günü Mazman ve Sivaslıgil Aile...

Emine ve İdris Sivaslıgil ailesinin güzel ve hanımefendi kız...

Başkan Güngör’den Pandemi Denetimi Başkan Güngör’den P...

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Türkiye pande...

Şimdi Tercih Zamanı Şimdi Tercih Zamanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde yer alan bilg...

Pandemi İle İlgili Önemli Kararlar Alındı Pandemi İle İlgili Önemli...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 04 Ağustos 2020 g...

Coronavirus’e Yenik Düştü Coronavirus’e Yenik...

Aslen Sarıgüzel Mahallesinden olup Onikişubat İlçesi Mimar S...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ