Maraşta Haber
Maraşta Haber

‘Kahramanmaraş bilgiyle buluşuyor’ projesinde yeni protokol!

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ile Onikişubat Belediyesinin birlikte yürüttüğü  ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yenilikçilik ödüllerine layık görülen ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nin yeni protokolü imzalandı.  4 yılı aşkın süredir Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesine bu yıl da devam ediliyor. Hem […]

‘Kahramanmaraş bilgiyle buluşuyor’ projesinde yeni protokol!

04 Ekim 2018 - 23:33A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ile Onikişubat Belediyesinin birlikte yürüttüğü  ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yenilikçilik ödüllerine layık görülen ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nin yeni protokolü imzalandı.

 4 yılı aşkın süredir Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesine bu yıl da devam ediliyor. Hem Kahramanmaraşlı velilerin hem öğrencilerin hem de eğitim camiasının büyük takdirini kazanan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yenilikçilik ödüllerine layık görülmüş, Bakan İsmet Yılmaz tarafından Kahramanmaraş’a teşekkür plaketi gönderilmişti. Her yıl binlerce öğrenci proje kapsamında Onikişubat Belediyesi tarafından dağıtımı gerçekleştirilen kitaplar sayesinde okumaya olan ilgisini artırırken, nitelikli bin gençliğin yetişmesine de zemin hazırlandı. 5’li ve 10’lu setler halinde sadece Onikişubat ilçesine değil, Kahramanmaraş’ta bulunan tüm okullara dağıtılan kitaplar, öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile karşılanmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürütülen proje kapsamında toplamda 153 bin 500 kitap basımı gerçekleştirilmişti. Projenin son yılında dağıtılan kitaplardan başarı oranlarını tespit etmek amacıyla sınava tabi tutulan öğrenciler, 88 bin 000 kişi sayısı ile hiçbir zorunlulukları olmadığı halde sınavlara katılım sağlamıştı. Büyük ses getiren projenin sadece son yılında 800 bin okuma elde edilirken, başladığı günden bu yana toplamda 1 milyon 660 bin okuma oranına ulaşılmıştı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında 60 bin kitap dağıtımının gerçekleştirileceği Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesinin protokolü Onikişubat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde imzalandı.

 

“ÇOCUKLARIMIZI TERÖRE KURBAN VERMEMEK İÇİN OKUTMALIYIZ”

İmza protokolünde açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, sözlerine Batman’da şehit düşen 8 askerimize başsağlığı dileyerek başladık. Çocuklarımızın teröre kurban gitmemesi amacıyla ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesini desteklediklerini dile getiren Akkurt, “Bugün Onikişubat Belediyemizle birlikte hayırlı bir hizmetin devamı hususunda bir imza töreni için bir aradayız. Aslında bizim bugün bir araya gelmemizin temel hususlarından bir tanesi de bu vatana yetiştirerek onların hizmetine sunmayı gençlerimizin teröre, sıkıntıya ve aldatılmışlığa karşı dursunlar diye bir kampanyayı yapıyoruz. Bundan önce 3 yıl Onikişubat Belediyesi ile birlikte yaptığımız ve bugün itibariyle inşallah 4’üncüsünün devamını sağlayacağımız Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi olacak. Bu proje bütün Kahramanmaraş’taki ilkokullarımızı, ortaokullarımızı ve liselerimizi kapsayan ve her sınıfımıza Milli Eğitim Müdürlüğü komisyonunun belirleyeceği ve tavsiye edeceği kitapların ulaştırılması ve bu kitapların okunmasını hedefleyen bir çalışma. Bu çalışmanın mali alanını mali boyutlarını Onikişubat Belediyemiz karşılıyor ve her geçen günde bunun üzerine yeni ilaveler yaparak bu kampanyaların standartlarını çok daha yukarılara doğru taşıyoruz” dedi.

 

 

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDEN ÖDÜLLÜ PROJE”

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ödüle layık görüldüğüne dikkat çeken Akkurt, “Geçen yıl yapmış olduğumuz bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilikçilik ödülleri içerisinde değerlendirilmiş ve ödüle layık görülerek o günkü Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz tarafından ilimize bir şükran plaketi gönderilmiştir. İnşallah bu dönem içerisinde biz bu kampanyayla birlikte Kahramanmaraş’ın eğitim standardının yukarıya doğru çıktığı, üniversite sınavlarında kazanım oranlarının çok yukarılara doğru çıktığı bir süreci desteklemeye dönük olarak bu çalışmaları hep birlikte yapmaya devam edeceğiz. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaklaşık 15 bin çalışanıyla 300 bin öğrencisiyle bu projeyi çok hararetli bir şekilde büyük bir sevinçle bekliyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu başarı grafiğine olumlu yansıyacak bu proje ilimizde tekrar uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

“62 BİLGİ KÜLTÜR EVİ YAPTIK, 60 BİNDEN FAZLA KİTAP DAĞITTIK”

Eğitim ve kültür noktasında ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise, “Kısaca bahsedecek olursam, biliyorsunuz ki Onikişubat İlçemizde 80’e yakın kırsalda mahallemiz var. Bunların 10 tanesi daha belediyelikti, 70 tane de normal köyden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerimiz vardı. Bu 70 tane yerleşim yerinin 62 tanesinde Bilgi ve Kültür Evi yaptık. Hemen her öğretim yılının başında kitaplar devletimizden, kırtasiye çantaları belediyemizden konseptiyle 12 ile 15 bin kırtasiye çantası dağıttık. Kırsaldaki okullarımızın tümünde ihtiyaç olan yerlerde iyileştirmeler yaptık, bahçelerini düzenledik. İstisnasız her okuluma oturma takımları yerleştirdik. Şehirde ve şehrin dışında 6 tane okul yaptık, yurtlarıyla beraber. Bunların bir kısmı ortaokul seviyesindeydi, geçen hafta da Kale Mahallesi’nde Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni açtık. Bütün bu okulların tümünde çocuklarımızın kalacak yeri sıkıntısı çekmemesi için yurtlarını da beraberinde yaptık. Üniversitelerimiz için yurtlar yaptık, çeşitli STK’lara bıraktık çalışmalarını temin bakımından. Ama bunların çok daha önemlisi olarak bugünkü hizmetimizi görüyorum. Aşağı yukarı dört seneden beri her sene en az 60 bin kitap aldık. Bu 60 bin kitabın dışında da kitaplar aldık, mesela geçen sene 37 bin Safahat’ı bütün liselerimize dağıttık. Rakamsal olarak baktığımız zaman dört senede bu aldığımız kitapları beşli setler halinde dağıtıyoruz. Bu setleri de sadece Onikişubat Belediyesi sınırlarındaki okula değil, bütün Kahramanmaraş’taki okullarımıza dağıtıyoruz. Bu dört sene içerisinde 1 milyon 660 bin öğrenciye ulaşmışız” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR PROJE YOK”

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesinin Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Mahçiçek, “Böyle bir proje ülkemizde bugüne kadar uygulanmamıştı, ilk defa Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber böyle bir projeyi belediyemiz birlikte hayata geçirdi. Bu sene de İnşallah 60 binin üzerinde kitap alacağız, bu kitapları bütün okullarımıza tekrar dağıtacağız. Hiçbir zorunluluğu olmadığı halde bu sene çocuklarımız kitapları ne kadar okumuş, ne kadar anlamış diye bir sınav yaptık Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte. Yaptığımız bu sınavlara da 88 bin öğrencimiz katıldı. Bundan mutluluk duyduğumuzu ifade ediyorum çünkü çocuklarımız bu kitapları okumuş. Bizim amacımız da zaten onları okutmaktı. Onların çok daha iyi düzeyde yetişmelerini sağlamaktı. Bir taraftan okul, bir taraftan kültür anlamında böylelikle global olarak eğitim çalışmalarımızın içerisinde iyi bir noktaya ulaştık” dedi.

 

“BAŞARI ORANIMIZ YÜZDE 71”

Sosyal Etkinlik Merkezleri’nin başarılarına dikkat çeken Başkan Mahçiçek, sözlerine şu şekilde devam etti, “Sosyal Etkinlik Merkezi adı altında açtığımız üniversite hazırlık kurslarında ki, onların bütün masraflarını biz karşıladık. Kitaplarından tutun, öğretmenlerine kadar. Özellikle dar gelirli ailelerimizin çocuklarını üniversite imtihanlarında daha başarılı olmalarını temin bakımından, bu sene 2 bin 400 öğrencimiz vardı, başarı oranımız ise yüzde 71’di maşallah. Onları aileleriyle beraber topladık geçen hafta kahvaltı yaptık. Orada da söyledim, gerçekten bizim için yaşadığımız mutlu günlerin en önemli günlerinden biriydi, çünkü o çocuklarımızın üniversiteyi kazanmasını sağlamışız, bundan daha güzel bir şey olamazdı. Sosyal Etkinlik Merkezi’ndeki üniversite hazırlık kurslarımız daha da artarak devam edecek. Böylelikle bu ülkenin çocuklarının okumasını temin ederek, ülkesine, milletine faydalı insanlar olarak yetişmesine katkıda bulunmaya gayret edeceğiz. Bu bağlamda Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber çok güzel bir iş birliği içerisindeyiz. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum.”

 

“DAHA İYİ YÖNETİLMEK İSTİYORSAK…”

Fiziki yatırımların her zaman yapılacağını, en önemli yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu anlatan Başkan Mahçiçek, “Aslında yapılması gereken de budur diye düşünüyorum. Fiziki manada yolu yaparsınız, parke yaparsınız her şeyi yaparsınız ama bu ülkenin gelecekte daha iyi yönetilmesini istiyorsanız ya da öyle bir bağlamda buluşmak istiyorsanız nitelikli insanlar yetiştireceksiniz. Nitelikli insanların yetişmesinde de birinci faktör eğitimdir. İnşallah bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bir kere daha bu eğitim ve kültür çalışmalarımızda bizlere katkı sağlayan, değer katan Milli Eğitim Müdürlüğü’müze ve arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nin protokolünü imzaladı.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküll...

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî ...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetler veren, eğitim camiası tarafından çok sevilen, Rehberlik Araştırma Merkez...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Enge...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Önüne Maalesef Duvarlar Örülüyor!”  Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Anadolu ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir&#...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’nun minik öğrencileri yüreklerindeki kocaman polis sevgisini kağıda dökere...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tır, Yüksekten Evin Yakınına Uçtu Tır, Yüksekten Evin Yakın...

Göksun – Kahramanmaraş karayolu üzerinde Yeşilova et l...

MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6....

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Poli...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’...

Hasan & Meral Mutluluğa Koştular Hasan & Meral Mutlul...

Mehmet ve  Ayşe Gören Çifti’nin beyefendi oğullar  Hasan ile...

21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Görev Değişikliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcılar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ