Maraşta Haber
Maraşta Haber

” Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi” için kitap töreni

İl Millî Eğitim Müdürlüğü İle Onikişubat Belediyesi tarafından birlikte yürütülen ” Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi” kapsamında, her yıl binlerce öğrenciye kitaplar dağıtılarak, hem okuma oranı arttırıldı hem de eğitime katkı sağlandı. 2018 yılında da toplamda 73 bin kitap öğrencilere dağıtıldı. Dağıtılan kitaplar neticesinde, 1,5 milyon okuma oranı hedefleniyor. 2015 yılında imzası atılan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor […]

” Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi” için kitap töreni

23 Mart 2018 - 23:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İl Millî Eğitim Müdürlüğü İle Onikişubat Belediyesi tarafından birlikte yürütülen ” Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi” kapsamında, her yıl binlerce öğrenciye kitaplar dağıtılarak, hem okuma oranı arttırıldı hem de eğitime katkı sağlandı. 2018 yılında da toplamda 73 bin kitap öğrencilere dağıtıldı. Dağıtılan kitaplar neticesinde, 1,5 milyon okuma oranı hedefleniyor.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

2015 yılında imzası atılan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi her yıl okuma oranını katlayarak, başarıya ulaşıyor. İlk yılında 200 bin, ikinci yılında 300 bin, üçüncü yılında 360 bin okuma oranına ulaşana proje, 2018 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek 1,5 milyon okuma sağlanması hedefleniyor.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi kapsamında bu yıl 73.000 kitap basımı gerçekleştirildi. Afşin, Andırın, Çağlıyancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksün, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçelerinde bulunan İlkokul gruplarına 10’lu, Ortaokul ve Lise gruplarına 5’li setler halindeki dağıtılan kitaplardan, öğrenciler sınava tabi tutulacak. Bu sayede öğrenciler kitap okuyarak, bilgi dağarcıklarını zenginleştirecek ve eğitime ciddi oranda katkı sağlanacak.

Dev yatırımlar yapılan ‘’Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’’ projesi kapsamında bugüne kadar, Sosyal Etkinlik Merkezlerine verilen ve birçok faaliyette kullanılmak üzere öğrencilere dağıtılan kitaplar ve kırtasiye malzemeleriyle birlikte harcanılan toplam maliyet ise 6,450,035 TL’dir.

Onikişubat Belediyesi’nin Kırsal ve merkez dâhil olmak üzere Bilgi Kültür Evleri, Sosyal Etkinlik Merkezleri, okullar, yurtlar, kırtasiye yardımı, kitap dağıtımları ile eğitim öğretime kazandırdığı ve yardımda bulunduğu pek çok hizmetlerin toplam maliyeti ise 44,725,885’dir.

Proje devamı kapsamında İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde kitap dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt,Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ali Ünsal ve Havva Saygaz, Millî Eğitim şube müdürü Cuma Doğan, okul müdürü Hulusi Karakaya, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptığı açıklamada Kahramanmaraş’ın şiir ve şairin başkenti olduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ın tanıtımı için herkese sorumluluk düştüğünü belirten Akkurt, Onikişubat Belediyesi ile birlikte kültür ve eğitim alanında çalışmalara devam ettiklerini ifade etti. Onikişubat Belediyesi’nin her geçen gün standartları yükseltip, eğitime ve gelişime katkı sağladığını ifade eden Akkurt, hizmetlerinden dolayı Hanefi Mahçiçek’e teşekkür etti.

Ardından konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, şu ifadelere yer verdi.

‘’ Bildiğiniz gibi Oniikişubat Belediyemiz 2014 yılında kuruldu. Kurulum, bina ve makina açısından sıfır imkânlara sahipti. Ama yanımızda Allah’a şükür genç, dinamik, çalışkan kardeşlerimiz vardı. İlk olarak fiziki anlamda eksikliklerimizi gidermeye çalıştık. O çalışmaların yanında, eğitim alanında da ilk günden itibaren gayret ettik. Fiziki manada özellikle köylerdeki okullarımızın bütün eksiklerini gidermeye çalışarak, iç eksiklikleri, parkelerini yaptık. Her okulumuzun içerisine oyun takımları koyduk. Bir taraftan da o fiziki çalışmaların dışında eğitim çalışmalarına başladık. 3 yıldan bu yana her sene 44 bin ila 55 bin arasında kitap aldık. 2018 yılında ise bu rakamı 73 bine çıkardık. Bunları 5’li setler halinde bütün okullarımıza dağıttık. İnsan zihninin gelişmesi için okuması lazım. Geçen sene 37 bin safahat alarak, bütün liselerimize dağıttık. Özellikle taşıma imkânlarının zor olduğu kırsal kesimlerden başlayarak, yurtlarıyla beraber okullar yaptık. Şehir merkezinde 3 tane üniversite yurdu yaptık. Bütün bunların yanında dar gelirli ailelerin çocukları için, Sosyal Etkinlik Merkezleri adı altında 2400 tane öğrenciye üniversiteye hazırlık kursları başlattık. Artık okumamak için bir gerekçemiz yok. Bizim dönemimizde bu imkânlar yoktu. Emin olun ki gençler çok iyi şartlarda okuyorsunuz. Bu yüzden bunu iyi değerlendirip kendinize bir amaç, bir hedef belirlemeniz lazım. Şunu unutmayın bu devlet bütün imkânlarıyla sizlerin her zaman yanında. Eğitim alanında önümüzde bir engel yok, sadece çalışıp, gayret etmemiz lazım. Bizlerin önceliği fiziki şartları düzeltmek değil, sizleri yetiştirmek. Bizler çok zor şartlarda okuduk, amacımız sizin daha iyi şartlarda eğitim almanızı sağlamak. Burada öğretmen kardeşlerimize de büyük pay düşüyor. İşimizi yaşayarak ve inanarak yapmamız lazım. Bizim gençlerimiz alanında en iyi olmalı.

 Şuan Afrin’de resmen savaşıyoruz. Ve bu ülkenin gençleri aslanlar gibi, tıpkı Çanakkale’de ki yiğitlerimiz gibi, ülkemiz için, bizler ve sizler için canını feda ediyor. Bizim de onlara layık olmamız lazım.

Okuduğunuz kitaplarla ilgili yakın zamanda sınavlara tabi olacaksınız ve inanıyorum ki o kitapları okuyup bitireceksiniz. Ve bir şey daha söylemek istiyorum, bizim en büyük zenginliğimiz edebimiz, bu yüzden edebimizi kaybetmemek lazım. Hepinize başarılar diliyorum.’’

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası oku...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’DA 3-6 YAŞ ÇOCUKLARINA YÖNELİK EĞİTİM HİZMETİ SUNMAK ÜZERE FAALİYETE BAŞLADI...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlığında İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdür yardımcıları ve Şu...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle yarın başlayacak eğitim başlamadan ilçelerden tatil bilgileri gelmeye başladı...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücretli olarak görev yapan öğretmenler, kadro hakkının kendilerine de tanınması...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi BBP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi CHP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Belli Oldu MHP Kahramanmaraş Milletv...

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 28&...

‘AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları’ belli oldu ‘AK Parti Kahramanm...

 AK Parti‘de aday adaylığı başvuruları sona erdi. Kahr...

İYİ Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Listesi İYİ Parti Kahramanmaraş M...

 İYİ PARTİ Kahramanmaraş 28.Dönem Milletvekili Aday Adayları...

Bekir KILIÇ’ tan Basın Açıklaması Bekir KILIÇ’ tan Ba...

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Bekir Kılıç y...

BİZİM DEPREMİMİZ BİZİM DEPREMİMİZ

Uzun uzun yazmak için ne bilgisayarım, ne de moralim var. Ma...

Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ