Maraşta Haber
Maraşta Haber

İl Öğrenci Meclisi Başkanı Seçimi Yapıldı

TBMM Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokolle hayata geçirilen Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü 2016-2017 yılı İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı Toplantı salonunda yapılan seçim toplantısı sunucu İstiklal İlkokulu Müdürü Habib Babaoğlu’nun şu ifadeleriyle başlamış oldu:  “Sevgili […]

İl Öğrenci Meclisi Başkanı Seçimi Yapıldı

22 Kasım 2016 - 21:31A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TBMM Başkanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokolle hayata geçirilen Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü 2016-2017 yılı İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı Toplantı salonunda yapılan seçim toplantısı sunucu İstiklal İlkokulu Müdürü Habib Babaoğlu’nun şu ifadeleriyle başlamış oldu:

 “Sevgili öğrenciler bugün burada bakanlığımız ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında 2004 yılında imzalanan Demokrasi Eğitimi ve okul meclisleri protokol gereği yapılacak olan ile öğrenci başkanlık Divanı oluşturmak üzere toplandık”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt bir konuşma yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Değerli arkadaşlar, Sevgili öğrenciler öncelikli olarak hepiniz hoş geldiniz. Bütün ilçelerimizden burada öğrencilerimiz var, öğretmenlerimiz var başlarında. Öncelikli olarak kazasız, belasız geldiniz çok şükür, İnşallah bu programdan sonra da kazasız belasız okullarınıza, ilçelerinize ve ailelerinize dönersiniz. Öncelikli olarak bu dileğimi, bu temennimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli arkadaşlar, burada toplantımızın gerekçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan 2004 yılında yapılan bir protokol ile çocuklarımızın, öğrencilerimizin Demokrasi eğitimlerinin bir parçası olan bir seçim sürecini artık belki noktalamamız gerekiyor. Çünkü sizler önce sınıflarınızda, daha sonra okullarınızda, daha sonra da ilçelerinizde ilçe temsilcisi olarak, okul temsilcileri olarak seçilerek geldiniz. Seçilmiş olmanın avantajını yaşadığınızı biliyorum öncelikli olarak da sizleri de tebrik ediyorum.  Bu kadar arkadaşınızın, bu kadar okulun, ilçenin teveccühünü ama kolay bir iş değil. Ben bu kadar güzel şeyleri yapabileceğimi düşünmüyorum. Onun için sizlerin yükünün, sorumluluğunun ağır olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. Her şeyden önce sizin artık yapmış olduğunuz her tavrın her davranışın göz önünde olacağını yaptığınız her yanlışın, her eksiğin birileri tarafından kullanılacağını bilmeniz gerekiyor. Onun için tavırlarınızla, davranışlarınızla oturuşunuzla, kalkışınızla, ders çalışmalarınızla, ders notlarınızla mutlaka örnek öğrenciler olmanız gerekiyor. Zaten öyle olduğunuzu düşünüyorum ama bundan sonra daha fazla titizlik dikkat ve hassasiyet göstereceksiniz bu önemli.

Arkadaşlar, şimdi burada ilimizi temsil edecek bir il temsilcisi, il Başkanı seçeceğiz, burada onun yardımcıları olacak, yönetimi olacak. Bununla ilgili yine bir demokrasi hareketi, yine bir demokrasi davranışı olgunluğu göstermemiz gerekiyor. Bunu Niye yapıyoruz? Arkadaşlar defaten söylemiştir ama bunu sunun için yapıyoruz. Küçük yaşlardan bunun eğitimi alınırsa, bununla ilgili olarak faaliyetler sürünürüm yürütülürse insanların, başka insanların fikrine saygı duymak, başka insanların düşüncesine saygı gösterme yeteneklerinin gelişeceğini düşünüyorum. Eğer bu olmazsa televizyonlarınızda gazetelerinizde seçimlerden bir gün önce belki birkaç gün önce başlayan doğru çıkan ve Seçimden sonra da birilerinin kanını dökmeye, kadar birilerinin canına kıymaya kadar giden acılar yaşıyor bu memleket, bu ülke.  bu okullarda 2004 yılından başlayan ve bugüne kadar devam edip gelen bu sürecin aslında bir yaşamsal faaliyet haline dönüşmesini sağlamaya yönelik bir süreç bu. Onun için Sizler özgür iradelerinizle özgür, düşüncelerinizle burada oy kullanacaksınız, birileriniz aday olacaksınız onlar üzerine belki konuşmalar yapacaksınız, onlar üzerine belki faaliyetlerinizi yürüteceksiniz ama aday olan içinde olmayan içinde, kazanan içinde kaybeden içinde aslında söylemeye çalıştığım duygu şu: Biz hepimiz Kahramanmaraş için ilimiz için varız ve onlar için çaba gösteriyor kazananın daha çok kucaklayıcı, arkadaşlarıyla birlikte çalışmalarını devam ettirici olması, temsil yeteneğini oluşmuş olması önemli. Kaybedenlerin de kazananları tebrik edip kazananlara saygı gösterebilecek, onlara beraber çalışabilecek, onlarla birlikte oturup konuşabilecek ortamların olması gerekiyor. Dolayısıyla burada bu sürece ilk adımı atıyoruz. Onun için burada çok kıymetli arkadaşlarım var , Sizlere Bu konularla ilgili olarak gerekli bilgilendirmeler yapacaklar. Sizlerde Özgür iradenizle bu süreci en güzel şekilde temsil etmeniz bizim temel amacımız, hayırlı olmasını diliyorum. Bu toplantının sonunda kazanan arkadaşı şimdiden tebrik ediyorum ilimizi en güzel şekilde temsil etmesi ortak temennimiz olacak, ortak dileğimiz olacak, kaybeden aday olup da kazanamayan arkadaşlarımızı da bunun hayatın bir gerçeği olduğunu, üzülmenin kırılmanın, incinmenin yerinin olmadığını insanın hayatı boyunca bazen kazanacağını, bazen kaybedeceğini, bazen ikisinin arasında ne tür kalacağını bilmesi gerekiyor, bu duygular önemli ama duygularınızı dediğim gibi bir Taşkın’la sizden, önceki İnsanların yaptığı sıkıntılara lütfen sebebiyet verecek noktaya getirmeyin.

Şu anda bildiğim kadarıyla adaylar belli değil ama içinizden aday olmayı düşünen, Müdür bey şu konuşmasını bitirse de artık sıra bize gelse diyenlerin gözlerini görüyorum. Başarı dileklerimi belirtiyorum, hepinizi geldiğiniz için tekrar tebrik ediyorum kutluyorum ilçelerimizde okullarımızda seçilmiş olmanın hazzını ve keyfini yaşamanızı diliyorum Burada da nihayetinde yine bir seçim yapacağız O seçimde de kazanan arkadaşlara destek olanlara kaybedenlere de hayatın bir gerçeği olarak teşekkürlerimi ifade ediyorum Tekrar hepinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu konuşmadan sonra Geçici Başkanlık Divanı oluşturuldu ve 2 öğrencinin seçimi gerçekleştirildi. Aday listeleri oluşturuldu ve  Başkanlık için aday olan  Ekinözü Yunus Emre Ortaokulu Öğrencisi   Nevruz Yetişken, Onikişubat Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesinden Ömer Faruk Güngör ve  Çağlayancerit 80. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesinden Osman İncecik’in 5’er dakikalık seçim konuşmalarına geçildi, adaylar kendileri için oy istediler, hatta bazıları usta siyasetçiler gibi çeşitli vaatlerde bulundular. Onların kendilerini ifade etmede gösterdikleri rahat tavır ve eğitimle ilgili geleceğe ait düşünceleri görülmeye değer tablolar oluşturdu. Konuşmalardan sonra 10 dakikalık bir kulis ortamı sağlandı. Kapalı zarfla gizli oylama sonucunda; Adayların oy dağılımı şu şekilde oldu:

Nevruz Yetişken (7), Ömer Faruk Güngör(15), Osman İncecik (5) Sonuçların açıklamasından sonra Başkan seçilen Ömer Faruk Güngör bir teşekkür konuşması yaptı. Seçim toplantısı topluca çekilen fotoğrafla son buldu.

İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi toplantısına Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Şube Müdürleri Ramazan Paksoy, Cuma Doğan, Ali Karaköse ve  Mustafa Duran’da katıldı.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Harun Kurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı Harun Kurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim...

6 Mart 2024 tarihinden beri vekaletle yürütülen Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne asaleten atanan daha önce Dulkadiroğlu ilçe mi...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Final Programı ile son buldu. Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Final...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Yılsonu Değerlendirme Ve Belge Takdim Töreni Onikişubat 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu Salo...

Havacılık ve Savunma Sanayinde İşbirliği Ağı Genişliyor Havacılık ve Savunma Sanayinde İşbirliği...

Kahramanmaraş’ta yükselen havacılık ve savunma sanayiindeki işbirliği ağı genişliyor. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’nin ardından ...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Belli Oldu Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Bell...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen’in 7 Mart 2023 tarihinde emekli olması nedeniyle, o günden beri vekaleten yürütü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hayrettin Güngör, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine atandı. Hayrettin Güngör, Hatay B...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı iken 31 Mart yerel...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinin Muhteşem Veda Gecesi Aziz Sancar Anadolu Lises...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi tarafından Milli Eğiti...

Harun Kurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı Harun Kurt, Onikişubat İl...

6 Mart 2024 tarihinden beri vekaletle yürütülen Onikişubat İ...

Mehmet Akif İnan İHO’ da Ayetlerin Tezahürü Sergisi Açıldı. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Final Programı ile son buldu. Kahramanmaraş Öğretmen Ak...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Yılsonu Değerlendirme Ve ...

Havacılık ve Savunma Sanayinde İşbirliği Ağı Genişliyor Havacılık ve Savunma Sana...

Kahramanmaraş’ta yükselen havacılık ve savunma sanayiindeki ...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Belli Oldu Onikişubat İlçe Milli Eği...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen’in 7 ...

Kahramanmaraş Robotik ve Teknoloji Festivali, gelecek için umut verdi. Kahramanmaraş Robotik ve ...

Kahramanmaraş Merkez Spor Kompleksi’nde düzenlenen Robotik v...

Yıldırım Bayazıt İlkokulu’nun Robotik ve Teknoloji Festivali Başarısı Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

Onikişubat Yıldırım Bayazıt İlkokulu, Kahramanmaraş Robotik ...

Başkan, Mehmet Akpınar ATAUZDER’e Bayram Sevinci Yaşattı Başkan, Mehmet Akpınar AT...

Atanamayan Uzmanlar Derneği (Atauzder) Genel Başkanı Mustafa...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ