Maraşta Haber
Maraşta Haber

“İdeal Öğretmen’’konulu Panele İlgi büyük oldu

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri) ve KSÜ Eğitim Fakültesi işbirliğiyle ‘’İdeal Öğretmen’’konulu seminer Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçesinde görev yapan okulların yönetici ve öğretmenlerine yönelik olarak yapılan panelin, Panel Yöneticisi olarak Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. […]

“İdeal Öğretmen’’konulu Panele İlgi büyük oldu

30 Kasım 2018 - 7:12A+A-

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri) ve KSÜ Eğitim Fakültesi işbirliğiyle ‘’İdeal Öğretmen’’konulu seminer Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçesinde görev yapan okulların yönetici ve öğretmenlerine yönelik olarak yapılan panelin,

Panel Yöneticisi olarak Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım ‘ım yönettiği panelin panelist konuşmacıları İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi (Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı) Doç. Dr. Mahmut Sağır ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi (Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı) Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Yirci oldu.

Panel Yöneticisi KSÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, salonda bulunan öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutlayıp öğretmen yetiştirme adına İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile ortak yapılan öğretmen yetiştirme sürecinde “KSÜ Modeli” çalışmadan bahsederek panelin ilk konuşmacısı olarak İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz’a söz verdi.

“Her gününüz öğretmeler günü kalitesinde olsun”  sözleriyle panele başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, “KSÜ Modeli” çalışmasının güzel bir örnek olduğuna işaret ederek, meslek hayatında karşılaştığı ideal öğretmenleri ilgili kesitler anlattı. “Öğretmenlik para kazanmak için yapılacak bir meslek değildir, aldığımız maaşla, yaptığımız işi örtüştürürsek hep yanılış yaparız, bizim mesleğimiz adam yetiştirmek mesleğidir, İdeal öğretmenin mesleğine adanmış, etkili iletişim kurabilen ve herkese örnek olandır, ideal öğretmen öğrencilerine sadece okuma-yazma öğreten değil onları hayata da hazırlayan öğretmendir” dedi.

İkinci konuşmacı panelist Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Yirci oldu. Konuşmasına toplam kalite yönteminden giriş yaparak başlayan, öğretmenlik mesleği fedakârlık isteyen bir meslek olduğuna işaret eden Yirici, Doğuştan iki kolu olmayan ve kalça çıkığı nedeniyle bir ayağı diğerinden 12 santim kısa olan bu engelli öğrenciyi öğretmenlerin çoğunluğu okutmak için sınıfına almak istemezken Ali Rıza isimli bir öğretmenin fedakarlık yaparak bu öğrenciyi kabul etmesi ve onu dünya şampiyonluğuna götüren yolun açılışını anlattı. Bu engelli öğrenci Kahramanmaraşlı yüzücü Avrupa 2. Si ve dünya üçüncüsü Beytullah Eroğlu’dur. İdeal öğretmen motivasyon yaratan öğretmen oluğunu, başarı için, var gücümüzle ileriye atılmak gerektiğini ve İyi bir öğretmenin hayatın her anında ders verebilen öğretmen olduğunu belirtti.

Üçüncü ve son panelist Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi (Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı) Doç. Dr. Mahmut Sağır, ideal öğretmene geçmeden önce, ideal insan nedir sorusuna açıklık getirmeye çalıştı ve 1980 öncesi insanlarda ülkeye dair bir takım özlem ve hayallerin olduğunu, 80’den sonra küreselleşmenin de etkisiyle hayallerden uzaklaşan bir toplum olduğumuza, birçok idealimizi kaybettiğimize vurgu yaptı. İdeal insanın yaşadığı ülkeye ait bir takım özlemleri, hayalleri olan insandır dedi ve öğretmenlik mesleğinin kritik bir meslek olduğuna ifade etti.

Sağır daha sonra şu ifadelere yer verdi:

 “Bacağı uzun olan bir masayı, marangoz düzeltebilir, ama biz öğretmenler insana şekil verdiğimiz için, eserimizi hatasız yetiştirmek zorundayız, geriye dönüşü olmaz. Dolayısıyla da öğretmenlik kritik bir meslek olarak kabul edilir. Biz bunu bilerek iş ve işlemlerimizi yapmak zorundayız, yapacağımız hatanın telafisi ya çok zor, yada imkansızdır. Bundan dolayı da her öğrencimizi bir değer olarak görmeliyiz ve onlara da verdiğimiz değeri hissettirmeliyiz. Problemlerin üzerine gitmemiz ve problemleri çözmemiz bizi ideal insan yapar. Bir öğretmen olarak her öğrencinin yetenek ve problemlerini ortaya koymamız lazım, yani öğrenci odaklı olmamız lazım. İdealist öğretmen kendini devamlı yenileyen öğretmendir. İdealist öğretmen hiçbir zaman imkansızlıklardan yakınmaz. İdealist öğretmen dezavantajları, avantaja dönüştüren öğretmendir” dedi.

Panelistlerin konuşmasından sonra Panel Yöneticisi KSÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, konuşmaları kendi yorumlarını da katarak bir değerlendirme konuşması yaptı ve bazı öğretmenlerden gelen sorularda cevaplandırılarak program sonlandırıldı.

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İstanbul Millî Eğitiminden Kahramanmaraş Çıkarması İstanbul Millî Eğitiminden Kahramanmaraş...

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim M...

Müdür Cemal Yılmaz, Pazarcık’ta Okul Müdürleriyle Bir Araya Geldi Müdür Cemal Yılmaz, Pazarcık’ta Ok...

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim M...

Ufka Yolculuk Heyeti İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz’ı Ziyaret Etti Ufka Yolculuk Heyeti İl Millî Eğitim Müd...

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim M...

Kitap Okudu Ödülü Kazandı Kitap Okudu Ödülü Kazandı

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ( Onikişubat-Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim M...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Siyasette Jest Dönemi Siyasette Jest Dönemi

Durup dururken bu ‘Cumhur İttifakı’ da nerden çıktı? Böyle b...

Akıllı Şehir Teknik Destek Sözleşmesi İmzalandı Akıllı Şehir Teknik Deste...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ye...

Hem öğrenciler hem de veliler bilgilendiriliyor Hem öğrenciler hem de vel...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ilçelerde düzenlediği eğ...

İstanbul Millî Eğitiminden Kahramanmaraş Çıkarması İstanbul Millî Eğitiminde...

İstanbul Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürü iken Kahraman...

Müdür Cemal Yılmaz, Pazarcık’ta Okul Müdürleriyle Bir Araya Geldi Müdür Cemal Yılmaz, Pazar...

İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Pazarcık İlçe Millî Eği...

Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü ...

Matematik terimi olan pi sayısı herhangi bir dairenin çevres...

Rekortmen Havalı Tabanca Sporcularından Kabakcıya Ziyaret Rekortmen Havalı Tabanca ...

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu faaliyet programında...

Ufka Yolculuk Heyeti İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz’ı Ziyaret Etti Ufka Yolculuk Heyeti İl M...

 Ahlâk Kültür ve Çevre Derneği Ufka Yolculuk ekibi Kahramanm...

Kitap Okudu Ödülü Kazandı Kitap Okudu Ödülü Kazandı...

Kitap okumayı sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak, okud...

Yavuz Bülent BAKİLER’e “Fahri Hemşehrilik Beratı” Yavuz Bülent BAKİLER’e “F...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından, 200 yıl kada...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ