Maraşta Haber
Maraşta Haber

Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa eğitimi başladı

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesinin açılışı Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt, Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen, KSÜ Rektör […]

Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa eğitimi başladı

16 Temmuz 2018 - 23:30A+A-

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesinin açılışı Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Toplantıya il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt, Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen, KSÜ Rektör Yardımcı Profesör Doktor Kadir Saltalı,maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Onikişubat İlçe Millî Eğitim müdürü Enver Gökşen, Duladiroğlu İlçe millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, il Millî eğitim şube müdürleri, pelediye görevlileri,öğretmenler, öğrenciler ve ARGE birimi personelleri katıldı.

Program başkomutan ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımıza başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri Bölümü Şube Müdürü Cuma Doğan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arge bölümünün bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü.

“Teknolojinin ilerlemesi, nüfusun artması, insanın dünyaya hâkim olma düşüncesi enerjiye olan talebi hızla artırmaktadır Kahramanmaraş ili, 57 HES, 14 GES, 1 RES, 15 Doğalgaz ve Termik Santral ile 3 Biyogaz Enerji Santraliyle Türkiye’nin en büyük kurulu gücü olup enerji kaynaklarının hepsinin bulunduğu nadir illerimizden biridir

“TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları “Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi” adlı projemiz kabul edilmiştir.

İlimizde ilk defa kabul edilen 4004 Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi” adlı projemiz; günümüzde her geçen gün daha da önem kazanan enerji kaynaklarının bilinçli ve etkili kullanımı ile enerji-çevre konusunda öğrencilerin bilgi ve deneyim sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 7. Sınıftan 8. sınıfa geçen 40 öğrenciyi kapsamaktadır.48.000 TL bütçeli projemizin 16-21 Temmuz tarihlerinde yapılması planlamaktadır” dedi.

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt yaptığı konuşmada projenin önemine değinerek, “ böyle bir proje Kahramanmaraş’ta ilk defa yapılmış bir proje ve beni de heyecanlandırdı, enerji temelli doğa eğitimini ifade ediyor. Bizler bireyler olarak artık doğayı çok hızlı tahrip eder duruma geldik, her şeyi bilinçsizce fazla tüketiyoruz ve daha sonrada bunları geri kazanmak için zamanımızı farklı aktivitelerle değerlendirmeye çalışıyoruz. Bugün burada koymuş olduğumuz büyük hedefe küçük bir adım atıyoruz. 40 öğrencimize durgun suya atılan bir taş misali bu eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Dedi.

“Hepinizin bildiği gibi toplumların en önemli gelir kaynakları, doğal kaynaklardır. Doğal kaynaklar toprak, hava, su, bununla birlikte güneş enerjisi, yeraltı kaynaklar bunların hepsi de doğal kaynaklar olarak değerlendirilir” diyen KSÜ Rektör Yardımcı Profesör Doktor Kadir Saltalı, “ daha sonra şunları dedi:

“Doğal kaynaklarını koruyan, geliştiren ve ekonomiye bir gelir olarak transfer eden toplumlar geliştiler, ürettiler ve kimseye muhtaç olmadılar, ama bu kaynakları koruyamayan, heba eden, ekonomiye transfer edemeyen toplumlar ise bu gün muhtaç duruma düştüler. Bu projenin ülkemiz için ve bölgemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum”

Son konuşmayı Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“ Kahramanmaraş gerçekten çok farklı bil il ve proje yazma deyince hep aklıma Kahramanmaraş geliyor, İl Millî Eğitim Müdürüm başta olmak üzere ar-ge ekibi çok istekli ve çok çalışkan bir ekip, bu anlamda burada ki arkadaşlarımızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin çok şanslı olduğunu ve benimde mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra öğrencilerle tanışma ve eğitim çalışmasına başlandı.

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eğitime “Şefkat Elçileri” Katkısı Eğitime “Şefkat Elçileri” Ka...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

Menekşe Halk Pazarında Yok Yok Menekşe Halk Pazarında Yok Yok

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü İl Müftülüğü İle Protokol İmzaladı İl Millî Eğitim Müdürlüğü İl Müftülüğü İ...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

Başkan Okumuş Milli Eğitim Müdürü Yılmaz’ı Ziyaret Etti Başkan Okumuş Milli Eğitim Müdürü Yılmaz...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Eğitime “Şefkat Elçileri” Katkısı Eğitime “Şefkat Elç...

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Şefkat Elçileri Topluluğu...

Kahramanmaraş için aşırı yağış uyarısı Kahramanmaraş için aşırı ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkez...

“Bahattin Karakoç Şiir Okuma” Yarışması Sonuçlandı “Bahattin Karakoç Şiir Ok...

Darende’de liseler arası “Bahattin Karakoç Şiir Okuma” Yarış...

Voleybolda İl Birincileri Belli Oldu Voleybolda İl Birincileri...

Kahramanmaraş’ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2018-201...

Menekşe Halk Pazarında Yok Yok Menekşe Halk Pazarında Yo...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesindeki Menekşe Anaokulu yaptığ...

Bir Konu Bir Konuk konferansı Bir Konu Bir Konuk konfer...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti ...

Yüzmede Sporcularımızdan Gümüş Ve Bronz Madalya Yüzmede Sporcularımızdan ...

Türkiye Yüzme Federasyonu 2018 yılı faaliyet programında yer...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü İl Müftülüğü İle Protokol İmzaladı İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nü...

Kişilik Bozukları Grupları Kişilik Bozukları Gruplar...

Kişilik bozuklukları kişilerde pek çok neden ile ortaya çıka...

Başkan Okumuş Milli Eğitim Müdürü Yılmaz’ı Ziyaret Etti Başkan Okumuş Milli Eğiti...

Kahramanmaraş – Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ