Maraşta Haber
Maraşta Haber

Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa eğitimi başladı

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesinin açılışı Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt, Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen, KSÜ Rektör […]

Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa eğitimi başladı

16 Temmuz 2018 - 23:30A+A-

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesinin açılışı Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Toplantıya il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt, Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen, KSÜ Rektör Yardımcı Profesör Doktor Kadir Saltalı,maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Onikişubat İlçe Millî Eğitim müdürü Enver Gökşen, Duladiroğlu İlçe millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, il Millî eğitim şube müdürleri, pelediye görevlileri,öğretmenler, öğrenciler ve ARGE birimi personelleri katıldı.

Program başkomutan ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımıza başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri Bölümü Şube Müdürü Cuma Doğan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arge bölümünün bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü.

“Teknolojinin ilerlemesi, nüfusun artması, insanın dünyaya hâkim olma düşüncesi enerjiye olan talebi hızla artırmaktadır Kahramanmaraş ili, 57 HES, 14 GES, 1 RES, 15 Doğalgaz ve Termik Santral ile 3 Biyogaz Enerji Santraliyle Türkiye’nin en büyük kurulu gücü olup enerji kaynaklarının hepsinin bulunduğu nadir illerimizden biridir

“TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları “Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi” adlı projemiz kabul edilmiştir.

İlimizde ilk defa kabul edilen 4004 Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi” adlı projemiz; günümüzde her geçen gün daha da önem kazanan enerji kaynaklarının bilinçli ve etkili kullanımı ile enerji-çevre konusunda öğrencilerin bilgi ve deneyim sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 7. Sınıftan 8. sınıfa geçen 40 öğrenciyi kapsamaktadır.48.000 TL bütçeli projemizin 16-21 Temmuz tarihlerinde yapılması planlamaktadır” dedi.

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Emin Akkurt yaptığı konuşmada projenin önemine değinerek, “ böyle bir proje Kahramanmaraş’ta ilk defa yapılmış bir proje ve beni de heyecanlandırdı, enerji temelli doğa eğitimini ifade ediyor. Bizler bireyler olarak artık doğayı çok hızlı tahrip eder duruma geldik, her şeyi bilinçsizce fazla tüketiyoruz ve daha sonrada bunları geri kazanmak için zamanımızı farklı aktivitelerle değerlendirmeye çalışıyoruz. Bugün burada koymuş olduğumuz büyük hedefe küçük bir adım atıyoruz. 40 öğrencimize durgun suya atılan bir taş misali bu eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Dedi.

“Hepinizin bildiği gibi toplumların en önemli gelir kaynakları, doğal kaynaklardır. Doğal kaynaklar toprak, hava, su, bununla birlikte güneş enerjisi, yeraltı kaynaklar bunların hepsi de doğal kaynaklar olarak değerlendirilir” diyen KSÜ Rektör Yardımcı Profesör Doktor Kadir Saltalı, “ daha sonra şunları dedi:

“Doğal kaynaklarını koruyan, geliştiren ve ekonomiye bir gelir olarak transfer eden toplumlar geliştiler, ürettiler ve kimseye muhtaç olmadılar, ama bu kaynakları koruyamayan, heba eden, ekonomiye transfer edemeyen toplumlar ise bu gün muhtaç duruma düştüler. Bu projenin ülkemiz için ve bölgemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum”

Son konuşmayı Hacettepe Üniversitesi’nden Profesör Doktor Ahmet İlhan Şen yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“ Kahramanmaraş gerçekten çok farklı bil il ve proje yazma deyince hep aklıma Kahramanmaraş geliyor, İl Millî Eğitim Müdürüm başta olmak üzere ar-ge ekibi çok istekli ve çok çalışkan bir ekip, bu anlamda burada ki arkadaşlarımızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin çok şanslı olduğunu ve benimde mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra öğrencilerle tanışma ve eğitim çalışmasına başlandı.

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu Sergiyi Mutlaka Görmelisiniz Bu Sergiyi Mutlaka Görmelisiniz

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

İsmail Kurtul İlkokulu görenlerin takdirini kazanıyor İsmail Kurtul İlkokulu görenlerin takdir...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

Dekoratif Ahşap Süsleme Sergisi Açıldı Dekoratif Ahşap Süsleme Sergisi Açıldı...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...

Gülaçtı ve Tiyek Ailelerinin Mutlu Günü Gülaçtı ve Tiyek Ailelerinin Mutlu Günü...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğitim Ve Bilim Okulları programı kapsamında ilimizde ilk defa gerçekleştiril...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Dulkadiroğlu Belediyesinden Kurban Paketi Dulkadiroğlu Belediyesind...

Kurban bayramı hazırlıklarını sürdüren Dulkadiroğlu Belediye...

Doğa Sporları Merkezi için ilk adım atıldı Doğa Sporları Merkezi içi...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve S...

Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti Trafik Kazasında Hayatını...

Afşin ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen trafik kaz...

İYİ partili Faruk Atlı’nın Acı Günü İYİ partili Faruk Atlı’nı...

Önceki dönemde İYİ partiden Kahramanmaraş 1. sıra milletveki...

Bu Sergiyi Mutlaka Görmelisiniz Bu Sergiyi Mutlaka Görmel...

25 Haziran 2018 tarihinde başlayıp, 17 Ağustos 2018 tarihler...

İsmail Kurtul İlkokulu görenlerin takdirini kazanıyor İsmail Kurtul İlkokulu gö...

Eğitim-öğretim döneminin sona ermesi öğrenci ve öğretmenleri...

Dekoratif Ahşap Süsleme Sergisi Açıldı Dekoratif Ahşap Süsleme S...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdulhakim Bilgili ...

Yıldırım Bayazıt İlkokulunda Yas Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Yıldırım Bayazıt İlkokulu öğ...

Kahramanmaraş’ta ölüm kavşağı yine can aldı! Kahramanmaraş’ta ölüm kav...

Kahramanmaraş-Kayseri Karayolunda Bulunan Zirve Tekstil Önün...

KSÜ- ABD Yönetimini Kınadı KSÜ- ABD Yönetimini Kınad...

ABD’de Trump Yönetiminin, Türk halkına, meşru yönetimine ve ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ