Maraşta Haber
Maraşta Haber

BOYAP Deneme Sınavı Yapıldı     

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı protokole göre ortaklaşa yürütülen “Başarıyı Okulla Yakala Projesi” (BOYAP), bu yıl dördüncü kez uygulanmaktadır. Başarıyı Okulla Yakala Projesi kapsamında Deneme Sınavları, Çanakkale Ziyaretleri, Kariyer Günleri ve Kişisel Gelişim Seminerleri düzenlenmektedir. Proje kapsamında Çanakkale’ye yapılacak ziyarete katılacak öğrencileri belirlemek için 8 Mart 2018 Perşembe günü, Kahramanmaraş’ın […]

BOYAP Deneme Sınavı Yapıldı     

08 Mart 2018 - 22:57A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı protokole göre ortaklaşa yürütülen “Başarıyı Okulla Yakala Projesi” (BOYAP), bu yıl dördüncü kez uygulanmaktadır. Başarıyı Okulla Yakala Projesi kapsamında Deneme Sınavları, Çanakkale Ziyaretleri, Kariyer Günleri ve Kişisel Gelişim Seminerleri düzenlenmektedir.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Proje kapsamında Çanakkale’ye yapılacak ziyarete katılacak öğrencileri belirlemek için 8 Mart 2018 Perşembe günü, Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında ve halk eğitim merkezlerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değerlendirme Sınavı yapılmıştır. Bu sınav, ilimiz genelindeki tüm ortaöğretim kurumlarının (resmi, özel ve temel liseler) 12. sınıf öğrencilerine ve Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara devam eden mezun öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. İlimiz genelindeki toplam 144 kurumdan 12.ci sınıfta okuyan 14.829 öğrenci ve halk eğitim merkezlerinde 2. dönem açılan kurslara katılan 1.240 mezun öğrenci olmak üzere, toplamda 16.069 öğrenci sınava katılmıştır.

ÖSYM’nin yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında yapılmış olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) değerlendirme sınavında, adaylara ÖSYM’nin yayınlamış olduğu örnek sorular doğrultusunda belirlemiş olan sorulardan oluşan bir sınav yapılmıştır. Bu sınavla ilimizdeki öğrencilerimizin, değişen sınav sistemine yönelik tecrübe kazanmaları amaçlanmıştır. Yapılmış olan sınav 120 sorudan oluşuyor olup, sınavda öğrencilere ÖSYM’nin belirlediği kurallar doğrultusunda 135 dakikalık süre verilmiştir.

Değerlendirme sınavının Cevap anahtarları 09 Mart 2018 Cuma günü, sınav sonuçları ise sınavdan sonra en geç 3 gün içinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminin (http://kmarasarge.meb.gov.tr/) internet sayfasında verilecek link üzerinden yayınlanacaktır. Sınavda okul birincisi olan öğrencilerimiz, yapılacak incelemelerden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminin (http://kmarasarge.meb.gov.tr/) internet sayfasında yayınlanacaktır. Değerlendirme sınavında okul birincileri Büyükşehir Belediyesi tarafından uçakla, Çanakkale şehitliğine ziyarete götürülecektir.

Başarıyı Okulla Yakala Projesi ve yapılan sınavla ilgili olarak; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet KABAKÇI ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT basına demeç verdiler.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT ise şu şekilde şu şekilde açıklamalarda bulundu:

 “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesiyle birlikte 4 yıldan beri proje yürütüyoruz. Bu projenin adı da Başarıyı Okulla Yakala projesi. Bugün dördüncü sınavımızı 144 okulumuzda, yaklaşık 14 bin 800 lise son sınıf öğrencisi, Bin 200 civarında da mezun öğrencimizin katılımıyla bir sınav gerçekleştiriyoruz Ben öncelikli olarak sınavımıza giren öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bu yükseköğretim sınavı yeni bir formata girdi. Bizde bu formata uygun olarak bu çalışmayı yaptık ve bitirdik. Ben Büyükşehir Belediyemizin bugüne kadar yapmış olduğu katkılar ve bundan sonra ki yapacağı katkılar için çok teşekkür ediyorum. Bu sınavı biz çok kısa bir zamanda açıklayacağız ve bundan sonraki süreçte de sınav süresine kadar hazırlık yapmalarını, kendilerini test etmelerini fırsat verecek bir süreç sağlayacağız. Bunun sonunda bu öğrencilerimizi uçakla her ilçeden ve her ilden öğrenciyi Çanakkale’ye göndereceğiz. Bu projeyle birlikte bir kariyer günlerini, okullarımızda okur-yazar buluşma süreçlerini diğer etkinlikleri de yapıyoruz. Ben tekrar katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet KABAKÇI ise şunları söyledi:

“Öğrencilerimize bu sınavda başarılar diliyoruz.4 Yıldan bu yana Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz ortaklaşa bu sınavı gerçekleştiriyoruz.100 bine yakın öğrencimiz bu sınavlara girdiler. Bu sene ise 16 bin öğrencimiz katılıyor. Bunlardan dereceye giren, birincilik alan öğrencilerimiz Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemizin organizesiyle Çanakkale’ye götürülecek. Orada çağın en büyük savaşına tanıklık edecekler. Millî duyguların gelişmesi noktasında da bu öğrencilerimiz oraları gezip görecekler. Buna her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Biz Milli Eğitim Müdürlüğümüzle projeler gerçekleştiriyoruz. Bugün Anadolu’da açılmış olan kitap fuarlarının en verimlisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Biz tabi buna çok seviniyoruz.

70 BİN ÖĞRENCİYİ TAŞIDIK

Bu sene taşıma yoluyla 70 bin’i aşkın öğrencimizi bir ortak proje yapmak süratiyle Elbistan, Nurhak, Ekinözü’nden buralara kadar taşıdık. Bu çocuklarımız burada güzide bir kitap fuarı gördüler. Buradan binlerce kitap edinerek okumalarını sağlamış olduk. Yine bizim 25 ‘i aşkın kütüphanemiz var. Buda Türkiye’nin hiçbir yerinde bu tür kütüphane çalışması yok. Öğrencilerimiz Milli eğitimizle yapmış olduğumuz ortak çalışmalarla hem kültür merkezlerimizi kullanıyorlar hem de kütüphanelerimizi kullanıyorlar. Muhakkak ki çocuklarımızı eğitmemiz, öğretmemiz gerekiyor. Aydınlık yarınlara ulaşabilmemiz için, gençlerimizi en son teknolojiyle en iyi çalışma teknikleriyle buluşturmamamız lazım. Burada Milli Eğitim Müdürüne ve ekibine de çok teşekkür ediyorum. Her zaman bize çok yardımcı oluyorlar. Zaten bu tür büyük etkinlikler yardımlaşarak olacaktır. Bu vesileyle öğrencilerimize tekrardan başarılar diliyorum”

İl düzeyinde genel organizasyonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından, ilçe düzeyinde ise İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Strateji Geliştirme Birimleri tarafından takip edilen deneme sınavında önemli bir problem yaşanmadığı ve sınavın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

Sınavın uygulanması esnasında, Onikişubat ilçesi Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi’nde Okul Müdürü Vural GÖK ile Dulkadiroğlu ilçesi Sevim Şirikci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul Müdürü Cemal KÜÇÜK’ün ev sahipliğinde yapılan okul ziyaretlerinde; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet KABAKÇI, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer OKUMUŞ,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Mustafa DURAN, Başarıyı Okulla Yakala Projesi İl Koordinatörü Ahmet NACAR ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminden Serdal YILMAZ incelemelerde

bulundular.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası oku...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’DA 3-6 YAŞ ÇOCUKLARINA YÖNELİK EĞİTİM HİZMETİ SUNMAK ÜZERE FAALİYETE BAŞLADI...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlığında İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdür yardımcıları ve Şu...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle yarın başlayacak eğitim başlamadan ilçelerden tatil bilgileri gelmeye başladı...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücretli olarak görev yapan öğretmenler, kadro hakkının kendilerine de tanınması...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi BBP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi CHP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Belli Oldu MHP Kahramanmaraş Milletv...

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 28&...

‘AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları’ belli oldu ‘AK Parti Kahramanm...

 AK Parti‘de aday adaylığı başvuruları sona erdi. Kahr...

İYİ Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Listesi İYİ Parti Kahramanmaraş M...

 İYİ PARTİ Kahramanmaraş 28.Dönem Milletvekili Aday Adayları...

Bekir KILIÇ’ tan Basın Açıklaması Bekir KILIÇ’ tan Ba...

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Bekir Kılıç y...

BİZİM DEPREMİMİZ BİZİM DEPREMİMİZ

Uzun uzun yazmak için ne bilgisayarım, ne de moralim var. Ma...

Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ