Maraşta Haber
Maraşta Haber

   Baba, Oğul, Anne, Kız; Hepimiz Okuldayız

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini ortadan kaldırmak ve okullaşmalarını sağlamak hedefindeki   “Baba, Oğul, Anne, Kız; Hepimiz Okuldayız” projesinin faaliyetleri gereği 600 öğrenci velisine yemek ikramı yapıldı. Sözleşme Makamı T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı olan “Özellikle Kız Çocuklarının […]

   Baba, Oğul, Anne, Kız; Hepimiz Okuldayız

24 Haziran 2016 - 8:29A+A-

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini ortadan kaldırmak ve okullaşmalarını sağlamak hedefindeki   “Baba, Oğul, Anne, Kız; Hepimiz Okuldayız” projesinin faaliyetleri gereği 600 öğrenci velisine yemek ikramı yapıldı.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Sözleşme Makamı T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı olan “Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Arttırılması Hibe Programı” kapsamında İlimiz Kahramanmaraş İMKB  (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası)Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ nin yürütmekte olduğu TRH2.1.IAREFG-II/P03/3 numaralı ve “BABA, OĞUL, ANNE, KIZ; HEPİMİZ OKULDAYIZ” isimli projenin faaliyetlerinden olan ortaokul 7. Ve 8. Sınıf velilerine yönelik olarak Hünkar Düğün Salonunda 600 velinin katılımı ile MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE FARKINDALIKLARINI ARTTIRICI FAALİYETLER VE KAYNAŞTIRMA ETKİNLİKLERİ kapsamında iftar yemeği düzenlendi. Düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürlüğü AB Programlarından sorumlu Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü’de destek verdi.

Program Proje Yetkilisi ve Okul Müdürü Ashabil Özdemir’ in Açılış Konuşması ile başladı.

Velilere Proje Koordinatörü Hilmi Kişi tarafından Proje Tanıtım Sunusu yapıldı. Ardından Teknik öğretmenler tarafından “Mesleki Eğitim ve Mesleki Ortaöğretim Kurumlarının Tanıtımı” sunusu gerçekleştirildi. Akşam ezanın okunması ile iftarlar açıldı ve yemeğe geçildi. Yemekten sonra yemek duası yapıldı.

“Allah oruçlarınızı kabul eylesin, hayırlı bir akşam diliyorum. Mübarek Ramazan başladı, devam ediyor inşallah huzur içerisinde de bayramına erimeyi diliyorum. Değerli arkadaşlar bir yıl boyunca sizlerle çok güzel projeler ve çalışmalar yaptık. Bu projeler ve çalışmalar ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bundan sonrada iyi bir tatil dönemi diliyorum.” Diyerek yemek sonrası teşekkür konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“ Bu tatilden sonrada bunlara benzer çalışmalarınız için şimdiden teşekkür etmek isterim. Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığının müfredat programları ile ilgili çok önemli değişiklikler yapılmakta ve bunlardan bir tanesi de mesleki eğitimle ilgili yapılacak düzenlemeler. Mesleki eğitim bir toplumun gelişmesi adına, bir toplumun iş gücüne eleman yetiştirmesi adına çok önemli bir süreci ifade ediyor. Bugün arkadaşlarımız da bu proje ile okuldan uzak kalan yavrularımızı okula kazandırmak adına çok projeler kazandırıyorlar. Ve memnuniyetle görüyorum ki bu projelerle mesleki eğitime katılan öğrenci sayıları gittikçe artıyor.” Dedi

Peşinden İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu sosyal, kültürel çalışmaları basına taşıma, paylaşma adına göstermiş olduğu katkılarından dolayı il Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Millî Eğitim Basın Koordinatörü Oğuz Karakoç’a plaket verdi ve Akkurt burada da şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık iki yıldan beri buradayım, ilk geldiğim günlerde tanışmıştık Oğuz Karakoç’la ve ona içim ısınmıştı. Onunda bana içi ısınmış olmalı ki, bende her zaman kendisine ve taşıdığı soyada saygı duyaraktan birçok alanda zaman zaman vakitsiz, zaman zaman vakitli ihtiyacım oldu, her çağırdığımda, her aradığımda çok yakınımda buldum. Bütün birikimini Bütün tecrübesini, bütün çaba ve gayretini bu amaç üzerine sarf ettiğini gördüm. Biz birçok arkadaşımızı yapmış olduğu çalışmalardan dolayı taltif ettik, ödüllendirdik, teşekkür ettik ama Oğuz Beyi hep bunun dışında tuttuk. Arkadaşlar bana teklif getirerek Oğuz Beyin bu özel gecede bu süreç içerisinde bulunmasını belirtince, maddi değeri az olsa da ona çoban armağanı, çam sakızı misali, ama manevi değeri büyük olan bu plaketi vermeyi şeref duyarak onu duyarak, yaptığı hizmetlerin nişanesi olarak vermeyi uygun buldum ve huzurlarınızda yeniden emeğine, katkısına teşekkür ediyorum” diyerek plaketi verdi.

 

Proje ile ilgili genel  bilgiler

PROJE SAHİBİ KURUM

Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü

YAPILAN PROJE UYGULAMALARI

Okulumuzda Proje Ofisi Kuruldu Ve Proje Koordinasyon Birimi Görevlendirilmeleri Yapıldı.
09 Aralık 2015 Tarihinde Proje 1. Basın Toplantısı Gerçekleştirildi.

ORTAÖĞRETİME DEVAM ETMEYEN ÖĞRENCİLERİN TESBİTİ İÇİN

Proje Koordinatörü, Proje Asistanı Ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstatistik Bölümünden 1 Üyenin Katılımı İle 3 Kişiden Oluşan Bir Araştırma Komisyonu Kuruldu.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÇALIŞMASI NETİCESİNDE;

2015 Yılı Teog Sınavı Sonucu Hiçbir Ortaöğretim Kurumu İle İlişkilendirlemeyen 670,
2015-2016 1.Dönem Çeşitli Sebeplerle Devamsızlıktan Sınıfta Kalan 746, Ve
2015 Yılında Çeşitli Sebeplerle Okulları İle İlişikleri Kesilen  639, Öğrencinin Adres Tesbiti Yapıldı.

Araştırma Komisyonu Tarafından Adresleri Tesbit Edilen 2055 Öğrencinin, 187 Mahallede Bulunan Evlerine, Her Biri 3 Kişiden Oluşan ( Öğretmen , Muhtar, İmam)  36  Tarama Komisyonu Tarafından Ocak 2015’ Te Ziyaretler Gerçekleştirdi.

Tarama Ziyaretleri Sonunda 700 Kız Ve 852 Erkek Öğrenci Olmak Üzere Toplam 1552 Öğrencinin Adreslerinde Gidildi Ve Aileleri İle Görüşüldü.

Tarama Faaliyetleri Sırasında Öğrencilere OKULU ERKEN TERK NEDENLERİNİ BELİRLEME ANKETİUygulandı.

Okulu Terk Nedenlerini Ortadan Kaldırabilmek İçin 16 Kurum Ve Kuruluşa Ziyaretler Gerçekleştirildi  Ve Bu Kurum

Ve Kuruluşlardan 8’ İ İle Protokol İmzalandı.

PROTOKOL İMZALAN KURUM VE KURULUŞLAR

1-Kahramanmaraş RehberlikAraştırmaMerkeziMüdürlüğü
2-Kahramanmaraş OnikişubatSosyalYardımlaşmaveDayanışmaVakfı
3-Kahramanmaraş OnikişubatMuhtarlarDerneği
4-KM BilişimLimittedŞirketi
5-Kahramanmaraş DulkadiroğluSosyalYardımlaşmaveDayanışmaVakfı
6- KahramanmaraşDulkadiroğluMuhtarlarDernegi
7-Kahramanmaraş İl HalkSağlığıMüdürlüğü
8-Göknur ElektrikElektronikMakina OtomasyonLdt.Şti.

Her Biri Yine 3 Kişiden Oluşan ( Rehber Öğretmen, Muhtar , İmam )36 İkna Komisyonu  187 Mahalle’ De  700 Kız  Ve 852 Erkek Öğrenci Olmak Üzere  Toplam 1552 Öğrencinin Ailesine Nisan 2016 ‘ Da Ziyaret Gerçekleştirildi.

İkna Faaliyeti Sonucunda

492 Kız Öğrenci
683 Erkek Öğrenci
Olmak Üzere Toplam 1175 Öğrenci Çeşitli Okullara Kayıtlarını Yaptırmaları Hususunda İkna Edildi.

14 Ortaokulun 7. Ve 8.Sınıf Öğrencilerinden 1120’ sine 14 Meslek Lisesi Ziyareti Sağlandı,     Mesleki Yönlendirme Ve Oryantasyon Eğitimi Verildi.

 

BU TARİHTEN SONRAKİ SÜREÇTE
Orta Öğretime Kayıt Olamaya İkna Edilen Ve Kaydını Yaptıran 850 Öğrenciye Spor Kıyafeti    ( Eşofman Takımı, Spor Ayakkabısı, T-Shirt Ve Spor Çorabı) Ve Kırtasiye ( Çanta, Defter, Kalem Takımı, Boyalı Kalem, Kalemlik, Bloknot, Cetvel Takımı) Araç Ve Gereç Desteği Sağlanacaktır.

FAALİYETLERİN SONUNCUSU OLARALAK

Okumaya İkna Edilen Öğrencilerin Okullara Kayıtları Temmuz-Ağustos Ve Eylül Aylarında Yapılacaktır.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Beyaz Bayrak “alan okullar Kahramanmaraş’ta “Beyaz Bayr...

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini...

Minik Yürekler Yaşamı Resimledi Minik Yürekler Yaşamı Resimledi

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini...

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sıddık ŞİRİKÇİ İstiklal İlkokulu’nu ziyaret etti İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sıddık...

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Kaymakam Dündar’dan Ziyaret Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Kayma...

İlköğretim Okulu veya Ortaokul sonrası bir okula kayıt yaptırmayan özellikle kız çocuklarını belirleyerek, kayıt yaptırmama nedenlerini...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Beyaz Bayrak “alan okullar Kahramanmaraş’ta &#...

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlat...

Minik Yürekler Yaşamı Resimledi Minik Yürekler Yaşamı Res...

Elbistan Böbrek Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (...

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sıddık ŞİRİKÇİ İstiklal İlkokulu’nu ziyaret etti İl Milli Eğitim Müdür Yar...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü  Hayat Boyu Öğrenme ...

Milletvekili Güvenç, KMBGC Heyetini İçişleri Komisyonu’nda Ağırladı Milletvekili Güvenç, KMBG...

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya çıka...

Milletvekili Özdemir, KMBGC Heyetini Ağırladı Milletvekili Özdemir, KMB...

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya çıka...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Kaymakam Dündar’dan Ziyaret Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Andırın Kaymakamı Emre Dündar, beraberinde Andırın İlçe Mill...

Şirinler Anaokulundan Geri dönüşüm Sergisi Şirinler Anaokulundan Ger...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şirinler Anaokulu Kahramanma...

Osman Gazi Ortaokulu öğrencileri kumbara yaptı Osman Gazi Ortaokulu öğre...

Onikişubat İlçesi Osman Gazi Ortaokulu öğrencileri, Kahraman...

TEÇ-SEN Yönetimi Millî Eğitim Müdürü Yılmazı Ziyaret Etti. TEÇ-SEN Yönetimi Millî Eğ...

Tüm Eğitim çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Kahramanmaraş Şub...

Milletvekili Aycan, Hekim ile hasta karşı karşıya getirilmemeli Milletvekili Aycan, Hekim...

 MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın ikt...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ