Maraşta Haber
Maraşta Haber

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’nda, Cengiz Dağcı

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, Cengiz Dağcı’nın Hayatı, Sanatı, Şahsiyeti” hakkında öğrencilerce panel gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ projesi doğrultusunda  lise öğrencilerinin Türk edebiyatı eserlerini okumaya teşvik edildiği Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde ki Anadolu […]

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’nda, Cengiz Dağcı

31 Ekim 2018 - 12:40A+A-

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, Cengiz Dağcı’nın Hayatı, Sanatı, Şahsiyeti” hakkında öğrencilerce panel gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraflara Tıklayın


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ projesi
doğrultusunda  lise öğrencilerinin Türk edebiyatı eserlerini okumaya teşvik edildiği Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde ki Anadolu Mektebi Paneli programa, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen,  maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük,İl Millî Eğitim Şube müdürü Cuma Doğan, İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Hulusi Karaya, Okul müdür yardımcıları ve farklı okullardan öğretmenler, Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Personeli ve öğrenciler katıldı.

“Kahramanmaraş kitap fuarından sonra çok ciddi anlamda bir okuma etkinlikleri ile ilgili olarak faaliyet yürütüyoruz bu faaliyetlerimizin bir tanesi Anadolu mektebi okumaları, Biz bu Anadolu mektebi okumaları  sürecine 2016 yılanda 10 okuldan 33 öğrenci ile dahil olduk,bugün memnuniyetle ifade etmem gerekir ki 100 öğrenciyi geçmiş durumdayız ve Kahramanmaraş’ta şairlerin, şiirlerin, ediplerin ve yazarların kenti olarak bu sürece olabildiğince katkı sunuyor diye düşünüyorum” diyerek açılış konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“ programa iştirak ettiğimiz andan itibaren hem Türkiye’nin değişik yerlerinde yapılan faaliyetlerle, hem de okullarımızda yapmış olduğumuz etkinlik ve faaliyetlerle memnuniyetle gördük ki öğrenciler bu işi sahiplenmişler ve sonucunda Türkiye de değişik alanlarda olumlu sesler ve yankılar getirdiler.Ben bunun için katkı sunan değerli danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimize, bu programı organize eden il müdürlüğündeki değişik çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Değerli arkadaşlar, şimdi bu faaliyetle ilgili olarak birkaç şey ifade etmek istiyorum, bu faaliyetler başladığı andan itibaren huzurlarınıza çıkarken hakikaten birkaç cümle söyleme zorunluluğu hissediyorsam, öğrencilerimiz kadar okumayı beceremiyorum,  ama en azından bu kitapları okumaya gayret ediyorum bu aynı zamanda bize de etki ediyor hani sinerji dediğimiz el ele kol kola omuz omuza girip zihninizi o işe yormanızın da çok farklı bir anlamını ifade ediyor.

 Mustafa kutlu okumaları ile başlayan ve Cengiz Aytmatov  ile devam eden Tarık buğra ile yine aynı şekilde aynı yıl içerisinde devam eden bu süreç bu yılda inşallah Necip Fazıl okumaları ile devam edecektir. Ben Kahramanmaraş’ın öğrencilerinin bu işe son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız okuyacaksınız, sosyal statü alanında başarılı olmak istiyorsanız, bir yer edinmek, kendinize güven sağlamak istiyorsanız okuyacaksınız. Üniversite sınavların da başarılı olacaksanız mutlaka okuyacaksınız,  ben okuyan bir toplumun okuyan bir okulla başlayacağını düşünüyorum çünkü okulları çevreye yayılan alışkanlıklarını, duygularını, düşüncelerini yayan kurumlardır. Dolayısıyla bu sürecin sizlerle çevreye de yayılacağını,  ailelerimizin  de okuyacağını okuyan bir topluma dönüşeceğini düşünüyorum, tekrar sizlere başarılar diliyorum”

Sabah ve öğle olmak üzere 2 oturumda gerçekleşen panelin Sabah bölümünü Panel Başkanı olarak Rabia Eravşar isimli öğrenci yönetirken Panalist öğrenciler ise Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahsen Revza Şen, Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinden Sinem Narlı, Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinden Kübra Aksoy,  Atatürk Anadolu Lisesinden Esra Şahin, TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinden Orhan Gazi Tut. Oldu.

Öğle bölümünde ise Panel Başkanı Fahrettin Benli başkanlığında, Aksu Anadolu Lisesi İlknur Kaya, Mehmet gümüşer Anadolu lisesi Ertuğrul Karaküçük, Kadriye Çalık Anadolu Lisesi Zin Narin Nas, Gülizar şamil Aktaş Anadolu Lisesi Aslı Gül, Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Ertokuş katıldı.

Her panelist kendine tanınan 15 dakikalık süre içinde konuları ile ilgili yaptıkları araştırma eşliğinde Cengiz  Dağcı ile ilgili çok önemli bilgiler aktardılar,

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yıldırım Bayazıt İlkokulu “Sıfır Atık” sergisi açtı Yıldırım Bayazıt İlkokulu “Sıfır Atık” s...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Progr...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Nurhak’ta “Kardeşlik Mitingi” Şölene Dönüştü Nurhak’ta “Kardeşlik Miti...

Millet İttifakı CHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan...

“Meydanlara İnersek Size Dar Ederiz” “Meydanlara İnersek Size ...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Yıldırım Bayazıt İlkokulu “Sıfır Atık” sergisi açtı Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

Kahramanmaraş Onikişubat Yıldırım Bayazıt İlkokulu “SI...

BİZİM DÂVÂMIZ-HANİFİ KARA BİZİM DÂVÂMIZ-HANİFİ KARA...

Ertuğrul Bey oğluna şu sözleri söylemiş “Bizim dâvâmız...

“Bu Sevgi Karşılıksız Kalmayacak” “Bu Sevgi Karşılıksız Kal...

Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Abd...

Ali Kınık ve Mümin Sarıkaya Elbistan’ı Salladı Ali Kınık ve Mümin Sarıka...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Bi...

Kardeş olan iki okul Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesin...

TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediye...

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Elbistan Belediyesi’ne va...

Ne ilk ne de son serzenişimdir! Ne ilk ne de son serzeniş...

Bin bir zulüm ve haksızlıkla kalplerini tarumar ettiğiniz, h...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ