Maraşta Haber
Maraşta Haber

Aday Öğretmenlere Öğretmen Yeterlikleri Anlatıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci kapsamında Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Hizmetiçi Eğitiminde Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezinde bulunan aday öğretmelere Öğretmen Yeterlikleri ve Okul Temelli Meslekî Gelişim anlatıldı. Uzman öğretmen Ramazan Avcı tarafından verilen seminerde öğretmen yeterliği kriterleri, öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri, öğretmenlik mesleği özel alan yeterlikleri ve okul temelli meslekî gelişim […]

Aday Öğretmenlere Öğretmen Yeterlikleri Anlatıldı

20 Temmuz 2016 - 20:42A+A-

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci kapsamında Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Hizmetiçi Eğitiminde Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezinde bulunan aday öğretmelere Öğretmen Yeterlikleri ve Okul Temelli Meslekî Gelişim anlatıldı.

Habere Ait Fotoğraflar Görmek İçin Tıklayın

Uzman öğretmen Ramazan Avcı tarafından verilen seminerde öğretmen yeterliği kriterleri, öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri, öğretmenlik mesleği özel alan yeterlikleri ve okul temelli meslekî gelişim (OTGM) konuları üzerinde duruldu.

Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği tecrübe ve bilgilerden de örnekler vererek yaptığı sunumda,  göreve başladığı gün 30 saate kadar derse giren ve 150-200 sayfalık staj dosyasını el yazısıyla yazmak zorunda kalan, öğretmenliği el yordamıyla öğrenen bir adaylık sürecinden mesleğe başladığı günden itibaren öğretmenliğin ne olduğunu, nasıl uygulandığını, mevzuatı, amaçları öğrenerek, görerek, yaşayarak tanıyan çağdaş bir aday öğretmenlik sürecine gelinmiş olunmasının bir milat olduğunu belirtti.

Öğretmenliği asil ve sorumlulukları yüksek olan bir meslek olarak gören yeni bir öğretmen modeliyle yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz, dedi.

Yetiştirilen öğretmenlerin istenilen nitelikte olabilmeleri için birtakım standartların tespit edilmesinin gerektiğini, bu standardı sağlayacak yollardan birinin öğretmen yeterlikleri olduğunu ifade eden Ramazan Avcı, öğretmenlik mesleğine ait yeterliklerin artık kişiden kişiye değişen görecelikten çıkartılarak çağa ve gelişmelere uygun ortak ve nesnel bir tanıma kavuşturulması gerektiğini ve bu önemli ihtiyacı gidermek için Millî Eğitim Bakanlığınca bilimsel araştırma yöntem ve süreçler kullanılarak ve ilgili tüm paydaşların görüş ve önerileri alınarak tüm öğretmenlerde bulunması gereken “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri” ve “Öğretmenlik Mesleği Özel Alan Yeterlikleri”nin tespit edildiğini ifade etti.  Böylece iyi bir öğretmende bulunması gereken vasıfların somut bir şekilde ortaya konulduğunu, bu yeterliklerin performans kriteri olarak kullanılmasıyla başarılı ve başarısız öğretmenlerin net olarak ortaya çıkacağını belirtti.

2590 Sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan, 6 ana yeterlik, 31 alt yeterlik ve 233 performans göstergeden oluşan öğretmen genel yeterliklerinin öğretmen kalitesini artıracağını, başarılı öğretmenleri ön plana çıkartacağını, öğretmenliği artık 40 dakika ders anlatan, dersi bitince meslekî görevi biten öğretmen algısına son vereceğini söyledi.

Avcı, öğretmenlik mesleği yeterliklerinin uygulanmasıyla sürekli öğrenen ve öğreten bir öğretmen modelinin ortaya çıkacağını söyleyerek öğretmen yeterliklerinin Bakanlıkça aşağıdaki amaçlarla kullanılacağını belirtti:

Öğretmen yetiştirme politikalarının belirlenmesinde,

Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarının hizmet öncesi öğretmen yetiştirme programlarında,

Öğretmenlerin hizmet içi eğitiminde,

Öğretmenlerin seçiminde,

Öğretmenlerin iş başarımlarının, performanslarının değerlendirilmesinde,

Öğretmenlerin kendilerini tanıma ve kariyer gelişimlerinde

Avcı, öğretmen yeterlikleri üzerinde madde madde durarak performans göstergeleriyle ilgili örnekler verdi, yeri geldikçe kendisinin hazırlamış olduğu “Kılavuz Öyküler”  kitabından verdiği örneklerle konuyu daha anlaşılır ve zevkli hâle getirdi. Okul Temelli Meslekî Eğitim Modeli hakkında şunları söyledi:

“Öğretmen, yeterliklerle ilgili kendi meslekî ihtiyaçlarını kendisi tespit etmeli ve bu ihtiyaçları okul ortamında gidermeye yönelik çalışmalarda bulunmalı, hazırlayacağı meslekî eğitim planı ile sürekli öğrenen ve kendini geliştiren bir kimliğe sahip olmalıdır.  Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli (OTMG)bunun için geliştirilmiştir. OTMG’nin özünü öğretmenlik yeterlikleriyle ilgili olarak öğretmenin kendi gelişim modelini kendisinin hazırlaması, hazırladığı meslekî gelişim planını uygulaması oluşturmaktadır. Öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı boyunca kendi kendilerini etkili bir şekilde yetiştirmelerini ön görmektedir.”

Seminerde öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik OTMG Modeli Döngüsü hakkında slayt desteğiyle bilgi verildi ve bu model kapsamında yapılan örnek uygulamalar anlatıldı.

Öğretmen yeterlikleri, Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli ve Öğretmen Performans Değerlendirme ölçütleri arasındaki ilişkiye dikkat çekerek bunların birbirini tamamladığını söyleyen,  öğretmen yeterliklerinin öğretmen performans değerlendirme kriterlerine temel oluşturduğunu örneklerle açıklayan Ramazan Avcı, “Mesleğinin gerektirdiği yeterliklere sahip öğretmenlerin takdir edildiği bir döneme gireceğiz. Öğretmenliğin yalnızca bilişsel anlamda 40 dakika ders anlatan değil aklıyla, gönlüyle, bilgi ve becerisiyle kendisinin,  öğrencilerinin ve okulunun gelişimine sürekli katkı sağlayan kutsal bir meslek olma yolunda öğretmen yeterliklerine dayanan performans değerlendirmesinin çok önemli rolü olacaktır.” dedi.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Zübeyde Hanım Anaokulu’nun işbirliği içerisinde yürüttüğü “Okul Öncesi Eğitime Başarılı Bir Ge...

ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, beraberinden İnşaatlardan sorumlu  Şube Müdürü  Önder Erdem Gökşen ile Onikişubat İl...

LGS BİRİNCİSİNDEN SÜRPRİZ ZİYARET LGS BİRİNCİSİNDEN SÜRPRİZ ZİYARET

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) de sorulan tüm sorulara doğru cevap vererek , 500 puan alarak Türkiye Birincisi olan Kahramanmaraş Dulkadiro...

Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi 2 Sona Erdi Enerji Ve Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi ...

Türkiye’de kabul edilen 85 proje arasında 6 İl Milli Eğitim Müdürlüğü projesinden biri olan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim okulları...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Berit Dağında Yaralanan Bağcı Kurtarıldı Berit Dağında Yaralanan B...

Göksun İlçesinin 2819 metre yüksekliğindeki Berit Dağına , g...

Şirikçi ve Yılmaz Ailesinin Mutlu Günü Şirikçi ve Yılmaz Ailesin...

Zübeyde ve Ömer Faruk Şirikçi ailesinin  hanımefendi kızları...

15 Temmuz 2016 gecesi Fotoğraflarla Anlatıldı 15 Temmuz 2016 gecesi Fot...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Anadolu Ajansı (AA) i...

Başkan Güngör’den, Andırın’da Kaymakamlık Ve Belediyeye Ziyaret Başkan Güngör’den, Andırı...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör A...

ISLATMAK ve ISITMAK ISLATMAK ve ISITMAK

Abdurrahim Karakoç, suyu ıslatamadı Ben ise çok uğraştım, ko...

Aycan, “Emekli maaşlarını iyileştirelim” Aycan, “Emekli maaş...

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer ...

Ayvaz ve Demir Ailesinin Mutlu Günü Ayvaz ve Demir Ailesinin ...

Nevruz ve Hamza Ayvaz ailesinin hanımefendi kızları Merve il...

Okul Öncesi Öğretmenlere Konferans Okul Öncesi Öğretmenlere ...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Zübeyde Hanım Anaok...

Dilek Gök ve Hamit Dursun’dan Mutluluğa İlk Adım Dilek Gök ve Hamit Dursun...

Medine ve Remzi Gök çiftinin güzel kızları sınıf öğretmeni D...

ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU EĞİTİME HAZIR ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, beraberin...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ