Maraşta Haber
Maraşta Haber

Aday Öğretmenlere “Maraş’ın Kurtuluşu” Anlatıldı

Kahramanmaraş Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerinde görevli aday öğretmenlere, İl Millî Eğitim Müdürlüğünce sürdürülen eğitim programları çerçevesinde Maraş’ın kurtuluşuna dair çeşitli kitaplar ve makaleler kaleme alan, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümüne Okutmanı Şevki Karabekiroğlu tarafından “Maraş’ın Kurtuluşu” Anlatıldı. Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür merkezinde konuşan Şevki Karabekiroğlu, “Maraş’ın kurtuluş hikâyesinin Türkiye’nin kurtuluş hikâyesi […]

Aday Öğretmenlere “Maraş’ın Kurtuluşu” Anlatıldı

15 Mayıs 2016 - 20:46A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerinde görevli aday öğretmenlere, İl Millî Eğitim Müdürlüğünce sürdürülen eğitim programları çerçevesinde Maraş’ın kurtuluşuna dair çeşitli kitaplar ve makaleler kaleme alan, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümüne Okutmanı Şevki Karabekiroğlu tarafından “Maraş’ın Kurtuluşu” Anlatıldı.

Haber Fotoğraflarını Görmek İçin Tıklayın

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür merkezinde konuşan Şevki Karabekiroğlu, “Maraş’ın kurtuluş hikâyesinin Türkiye’nin kurtuluş hikâyesi olduğunu, her şey bitti denilen yerde her şeyi yeniden başlatma duygusunu veren yerdir Maraş” dedi.

Karabekiroğlu Maraş’ta savaşan iki ordu vardı, hani Selahattin Eyyubi’nin söyledi meşhur bir sözü var ‘dua ordusu tarafından desteklenmeyen kılıç ordusunun başarı şansı yoktur’ diye. Maraş’ta da bir dua ordusu vardı arkadaşlar. Bu dua ordusu savaşanlar kadar aktifti, Büyükler dualarını gerçekleştirirken daha küçüklerde okuyabiliyorlarsa Yasin, bilmiyorlarsa Fatiha okuyorlardı. Daha dilleri bile zor dönen küçücük çocuklara   ‘Allahümme ya vedud ‘  diye ezberletmişlerdi, yani ‘Ey kullarını çok seven, düşmanımızın gözünü bağla, elini tut’ diyorlardı. Arkadaşlar o günahsız, masum yavrucakların duaları öyle tesirli olmuştu ki düşman neye uğradığını anlayamamıştı.

Savaştan sonra basın toplantısı yapan Fransız general şunu söylüyor ‘Biz Maraş’tayken yerde miydik, gökte miydik bunu bile anlayamadık’ diyor. Bu duaların dalgası bize zaferi getirdi, Bu dualar bizim insanımızın her yerde işini kolaylaştırdı. İmkânsız gözüken bir savaşa girerek, sonunda büyük zaferi kazanarak, alnımızın akıyla Kahramanlık unvanını kazandık.

Kurtuluş savaşı sırasında başta düzensiz olan Kuvayı Milliye birlikleri ortaya çıkmıştır. Maraş bunlardan en etkinlerinden birine sahipti ve tüm şehir halkı hep birlikte tek yürek olup düşmana karşı direnmişlerdi.  Bununla kalmayıp komşu illerin yardımlarına da yetişmişlerdi.

Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan Millî Mücadelede katkısı olanlara İstiklal Madalyası verilmeye başlanır. Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra herkesin takdirini toplayan bu şehre bir yazı gönderilmiştir ve mücadeleye katılanların isminin bulunduğu bir liste istenmiştir. Şehrin kendi içinde yaptığı toplantılar sonucu milli mücadeleye katılmamış tek bir ferdin bile bulunmadığı kararına varılır. Cevap Ankara’ya aynen bu şekilde gönderilir. TBMM bu cevap üzerine 5 Nisan 1925 tarihinde milli mücadeleye katılanlara tek tek istiklal madalyası vermektense tüm şehre atfedilmesine karar verir. Kırmızı şeritli bir istiklal madalyası Maraş’a ödül olarak verilir. 7 Şubat 1973 tarihindeki TBMM kararı ile de bu şehre Kahramanlık unvanı verilir. 1925 senesinden beri Kahramanmaraş halkı 12 Şubat Kurtuluş Bayramlarında şanlı bayraklarına İstiklal Madalyasını takar ve geçmişi anar.” Dedi.

Tarihçi Şevki Karabekiroğlu daha sonra kendine has üslubu ile aday öğretmenlere Maraş’ın önce İngilizler tarafından, peşinden de Fransız’lar tarafından işgal edilişi, Abdal Halil Ağa olayı, yerli işbirlikçi Ermenilerle Fransızların tezgâhladıkları oyunlar, Uzunoluk Hamam´ından İki Müslüman Türk Kadının çıkışı Ermeni ve Fransız Askerlerin kadınlara yaklaşarak “Burası Türklerin değildir. Burada artık bu şekilde gezemezsiniz” diyerek sarkıntılık yapmaya kalkışması,  Çakmakçı Sait isimli gencin mütecaviz askerlere karşı koyuşu. Sütçü dükkanında olayı seyreden Sütçü İmamın, tabancasını çekerek olaya müdahale edişi “Durun bire densizler. Yaptıklarınız yetti artık. Bugün namus günüdür.” deyip silahını ateşleyerek işgalci askeri öldürüşü, 1 Kasım l9l9 günü Şeyhadil Mahallesinde Sütçü İmam´ın dayısının oğlu Tiyeklioğlu Kadir´i yakalayıp, ellerini ve ayaklarını arkadan bağlayarak kulaklarını, burnunu kesmek suretiyle hunharca Şehit edilişi, Kalede Türk Bayrağının indirilerek, Fransız Bayrağının çekilişi, Ulu Camide Cuma günü toplanıp “Aziz Cemaat, Kalesinde düşman bayrağı dalgalanan bir Millet hürriyet´ini kaybetmiş sayılır. Hürriyet olmayan bir yerde cuma namazı kılmak caiz değildir.” denilmesi ve kaleye hücum edip Fransız bayrağının indirilip, yeniden Türk bayrağının dalgalandırılması, Cuma namazını kalede kılınması,  Bayrak olayından sonra şehrin savaşa sürüklenişi ve Maraşlının kurtuluş mücadelesi anlatıldı.

Programa Kahramanmaraş İl Millî eğitim Müdür yardımcısı Duran Doğan, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü H.Emre Gökşen, Millî Eğitim Basın Koordinatörü Oğuz Karakoç, Aday öğretmenlerin Eğitim Koordinatör müdürleri Selahattin Uğur, Adem Aydoğan, Ali Sakarca, Mehmet Sarı, Mustafa Değirmenci, Onikişubat ilçesiyle Dulkadiroğlu ilçesinde görevli aday öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşen seminer katılımcılar tarafından ilgi ve zevkle dinlendi.

Haber Fotoğraflarını Görmek İçin Tıklayın

Şevki KARABEKİROĞLU Kimdir?

 Şevki Karabekiroğlu 1958 yılında maraş^ta doğdu. İlk ve ota öğretimini Maraş’ta tamamladı.

Lise öğreniminin iki yılını Akşehir Öğretmen okulunda, iki yılını da Düziçi Öğretmen okulunda okudu.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Genel Türk Tarihi Bölümünü 1981’de bitirdi.

EDEBİ YAŞAMI: Yazı hayatına lise yıllarında başladı. Kahramanmaraş’ta yayınlanan Martı, Ayna, Hilal gibi dergilerde yazdı.  Bizim Anadolu Gazetesinde haftalık yazıları yayınlandı. Üniversite tahsili sırasında çeşitli dergilerde görev aldı. Divan dergisinin yayın kurulunda çalıştı. Akabe yayınları ve Mavera dergisi ile ilgilendi.

1907 tarihli Maraş şeriyye sicilleri üzerine çalıştı.

234 numaralı Maraş Şeriyye Sicili isimli çalışması sınırlı sayıda bastırıldı.

 

GÖREVİ:

Tarih öğretmeni olarak görev yaptı.

1991 yılında Sütçü İmam Üniversitesinin açtığı sınavı kazanıp Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümüne Okutman olarak atandı.

Yüksek lisansını bu okulda tamamladı

 

 ESERLERİ

  1. Şubat 1920 (2008),
  2. “Beyaz Öfke- Ben Sütçü İmam.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için çalışmaya başladı Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için ç...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme birimi bünyesinde kurulan soru hazırlama komisyonu 2020-2021 Eğitim-Öğre...

Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Veda Töreni Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Ve...

KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİMİNİN GÜLER YÜZLÜ ÇALIŞKAN ŞEFİ ŞABAN AVŞAR’A  VEDA TÖRENİ   Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün, gü...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışm...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsamında Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü proje ekibi tarafından İlçe de...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlç...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Halit Demirtaş ile birlikte eğitim amaçlı Türkoğlu İlçe...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BU VATAN BENİM BU VATAN BENİM

Üçünü de, gözüm gibi korurum Ezan benim, bayrak benim, marş ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 21 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 206.G...

Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için çalışmaya başladı Soru Hazırlama Komisyonu ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendir...

Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Veda Töreni Millî Eğitim Şefi Şaban A...

KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİMİNİN GÜLER YÜZLÜ ÇALIŞKAN ŞEFİ ...

Mehmet Sabancı’nın Acı Günü Mehmet Sabancı’nın ...

Kahramanmaraşlının yakından tanıdığı iş adamı, siyasetçi nai...

Gönül Semâmızdan Bir Yıldız Daha Kaydı -2- Gönül Semâmızdan Bir Yıld...

GÖNÜL SEMÂMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI  AHMET TEVFİK OZAN HA...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıy...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsa...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğit...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Bayan Müdür Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik A...

İl Afet Barınma Çalışma Grubu Komisyon Toplantısı Yapıldı İl Afet Barınma Çalışma G...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından AFAD İl M...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ