Maraşta Haber
Maraşta Haber

47 Yıl Sonra Kahramanmaraş’ta Tarih Yazdılar

MEB tarafından İlkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1960-1970’li yıllarda lise muadili üç yıllık “Maraş Kız İlköğretmen Okulu” adında güzide bir okul olarak açılmış ve bu okuldan mezun olanlar hiç birbirinden kopmamış, gittikleri her yere bir ışık olup adeta güneş gibi aydınlatmışlar. Bu okulun 1972 yılı mezunları 47 yıl sonra Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek o yılların heyecanını […]

47 Yıl Sonra Kahramanmaraş’ta Tarih Yazdılar

16 Ekim 2019 - 9:27A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

MEB tarafından İlkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1960-1970’li yıllarda lise muadili üç yıllık “Maraş Kız İlköğretmen Okulu” adında güzide bir okul olarak açılmış ve bu okuldan mezun olanlar hiç birbirinden kopmamış, gittikleri her yere bir ışık olup adeta güneş gibi aydınlatmışlar. Bu okulun 1972 yılı mezunları 47 yıl sonra Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek o yılların heyecanını yeniden yaşadı.

Fotoğrafları Görmek İçin Tıklayın

Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun kırk yedi yıl önceki öğrencileri, Türkiye’nin farklı şehirlerinden bir araya gelerek Kahramanmaraş’ta buluştular. O yıllarda onların öğretmenleri olan Ali Rıza Bağrıaçık ve Mesude Hüdayioğlu’da öğrencileriyle bir araya gelerek duygusal anlar yaşadı.

1972 yılı mezunları Kahramanmaraş Şehit Hanifi Çakallıoğlu Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu salonunda saygı duruşu, İstiklal Marşı ve peşinden de öğrencilik yıllarında öğrendikleri marşları okuyarak buluşma törenini gerçekleştirdiler, daha sonrada o yıllarda yaşadıkları anılarını anlattılar.

Maraş Kız İlköğretmen Okulunda öğretmenlik, daha sonra farklı okullarda müdür yardımcılığı, Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürlüğü ve son olarak ta Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra da emekli Ali Rıza Bağrıaçık duygularını şu cümlelerle anlattı:

“Şimdi buradaki değerli cemaatimiz, öğretmenlerimiz benim eski öğrencilerimdir ve ben onlarla gurur duyuyorum,  Maraş kız İlköğretmen Okulu benim meslek hayatımın dönüm noktasıdır, unutmadığım camiadır, unutmadığım okuldur. İnanın hala rüyalarımda görüyorum, şu anda da kendinim rüyada hissediyorum. Allah nasip etse, eğer kanunlarda böyle bir imkân tanısa, öğretmen okulunu tekrar kurar, orada da ölünceye kadar bedava öğretmenlik yapardım.

Ben her tarafta Maraş Kız İlköğretmen Okulunu örnek olarak gösteririm. Ben hayatımda bunları incitmedim, incinmedim bir saygısızlık da görmedim. İnan’ı Ben zilinin çaldığını vallahi duymazdan, kendimi derslere verirdim. Öğrencilerimin tamamının isim ve numaralarını da hep ezberimde tutardım” dedi.

O yılların Müzik Öğretmeni Olan Mesude Hüdayioğlu ise şunları dedi:

47 yıl sonra öğrencilerimizle birlikte olmanın büyük mutluluk ve heyecanını yaşıyorum. Biz onlara öğretmenliğin gerektirdiği her şeyi verdik, onlarda bizlerin yüzünü kara çıkarmadı ve gittikleri Anadolu’nun en ücra köylerinde birer ışık oldular, birbirlerinden de kopmadılar. Bundan sonrada kendilerine sağlık ve huzur diliyorum”

20 yıldır özel okulda olmak üzere 46 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Maraş Kız öğretmen Okulu mezunu öğretmen Gülistan Salıcı şu ifadelere yer verdi:

“Evet biz 1972 Maraş Kız ilköğretmen Okulu mezunu arkadaşları bugün burada toplanmış buluyoruz. 47 yıl önce mezun olduğumuzda dostluğumuz  bitti gibi düşünsek gördüğünüz gibi bu dostluğumuz  sevgi ile çok şükür devam ediyor. Hepimiz , o gün gibi, yani 1972 Haziranında bıraktığımız gibi aynı dostluk, aynı sevinçle, aynı mutlulukla, aynı yaramazlıklarımızla buradayız, çok mutluyuz. Bu duygu anlatılmaz, ancak yaşanır. Tüm arkadaşlarımızla aynı heyecanla Atatürkçü ve Çağdaş düşünceyi yayarak, onun izinde yol aldık, Ülkemizi ileri medeniyetler seviyesine taşımak için emek ve caba harcadık. Öğretmen Okulu ruhuyla yaşadık, Öğretmen Okulu ruhuyla da devam ediyoruz” dedi

1971-1972 eğitim-öğretim yılı Maraş Kız İlköğretmen Okulu mezunları 47 sene sonra Kahramanmaraş’ta  gerçekleştirdikleri bu buluşmayla adeta bir tarih yazdılar.

Öğretmenevinden ayrılan mezunlar daha sonra Bugünlerde İstiklal Üniversitesi olarak kullanılan kendilerinin okuduğu Maraş Kız  İlköğretmen Okulu binasına giderek, öğrencilik yıllarında hatıralarını  yani geçmişi yeniden yaşadılar.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çevre Okullar arası işbirliği çalışması Çevre Okullar arası işbirliği çalışması...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Kıcalı’nın ev sahipliğinde bir araya gelen  b...

KARAKOÇUN 3. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ VEFA PROGRAMI KARAKOÇUN 3. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ VEFA PROGRAM...

Şiir sevdalısı Doğa’lı gençler, Bahaettin KARAKOÇ adını sonsuza dek yaşatmak için onun çok sevdiği “ıhlamur ağacı hatırasına” okul bahç...

Eğitimci İmadettin Sarı’ya vefa programı Eğitimci İmadettin Sarı’ya vefa programı...

Özel Final Lisesi Müdürü İbrahim Gülsu’nun ev sahipliğinde Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde önceki Şube Müdürlerinden Abdulha...

İyilikder Hacı İbrahimuşağı ilkokulunu Yeniledi İyilikder Hacı İbrahimuşağı ilkokulunu Y...

Kahramanmaraş Onikişubat Hacı İbrahimuşağı  İlkokulu, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş İyilik Derneği arasında i...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Çevre Okullar arası işbirliği çalışması Çevre Okullar arası işbir...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mehmet Akif İnan İmam Hatip ...

Şube Müdürü Hüseyin Arslan’ın Acı Günü Şube Müdürü Hüseyin Arsla...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Hüsey...

KARAKOÇUN 3. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ VEFA PROGRAMI KARAKOÇUN 3. ÖLÜM YILDÖNÜ...

Şiir sevdalısı Doğa’lı gençler, Bahaettin KARAKOÇ adını sons...

Eğitimci İmadettin Sarı’ya vefa programı Eğitimci İmadettin Sarı’y...

Özel Final Lisesi Müdürü İbrahim Gülsu’nun ev sahipliğinde K...

Mustafa Zincirkıran’la Fasl-ı Muhabbet Seçkisi Mustafa Zincirkıran’...

FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ Çarkınız durmasın dönsün tekeri...

İyilikder Hacı İbrahimuşağı ilkokulunu Yeniledi İyilikder Hacı İbrahimuşa...

Kahramanmaraş Onikişubat Hacı İbrahimuşağı  İlkokulu, Onikiş...

Okul değil fabrika; 3 bin öğrencinin yemeği bu mutfakta pişiriliyor Okul değil fabrika; 3 bin...

Kahramanmaraş.’ın Elbistan İlçesinde Yavuz Selim Mesle...

Ülkücü Terörist Olmaz Ülkücü Terörist Olmaz

Sözde Amerika Birleşik Devletleri stratejik ortağımız, Avrup...

Şair ve Yazar Selma Dolgun’un Şiir Kitabı ‘Şimal’ Okurlarıyla Buluştu Şair ve Yazar Selma Dolgu...

Yazar ve Şair Selma Dolgun’un, birbirinden güzel şiirlerini ...

Şiirlerle Ülkeler Arasında Kültür Köprüsü Kuruldu Şiirlerle Ülkeler Arasınd...

Gothe Enstitüsü Üsküp Şubesi tarafından uygulanan ve AB Komi...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ