Maraşta Haber
Maraşta Haber

47 Yıl Sonra Kahramanmaraş’ta Tarih Yazdılar

MEB tarafından İlkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1960-1970’li yıllarda lise muadili üç yıllık “Maraş Kız İlköğretmen Okulu” adında güzide bir okul olarak açılmış ve bu okuldan mezun olanlar hiç birbirinden kopmamış, gittikleri her yere bir ışık olup adeta güneş gibi aydınlatmışlar. Bu okulun 1972 yılı mezunları 47 yıl sonra Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek o yılların heyecanını […]

47 Yıl Sonra Kahramanmaraş’ta Tarih Yazdılar

16 Ekim 2019 - 9:27A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

MEB tarafından İlkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1960-1970’li yıllarda lise muadili üç yıllık “Maraş Kız İlköğretmen Okulu” adında güzide bir okul olarak açılmış ve bu okuldan mezun olanlar hiç birbirinden kopmamış, gittikleri her yere bir ışık olup adeta güneş gibi aydınlatmışlar. Bu okulun 1972 yılı mezunları 47 yıl sonra Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek o yılların heyecanını yeniden yaşadı.

Fotoğrafları Görmek İçin Tıklayın

Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun kırk yedi yıl önceki öğrencileri, Türkiye’nin farklı şehirlerinden bir araya gelerek Kahramanmaraş’ta buluştular. O yıllarda onların öğretmenleri olan Ali Rıza Bağrıaçık ve Mesude Hüdayioğlu’da öğrencileriyle bir araya gelerek duygusal anlar yaşadı.

1972 yılı mezunları Kahramanmaraş Şehit Hanifi Çakallıoğlu Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu salonunda saygı duruşu, İstiklal Marşı ve peşinden de öğrencilik yıllarında öğrendikleri marşları okuyarak buluşma törenini gerçekleştirdiler, daha sonrada o yıllarda yaşadıkları anılarını anlattılar.

Maraş Kız İlköğretmen Okulunda öğretmenlik, daha sonra farklı okullarda müdür yardımcılığı, Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürlüğü ve son olarak ta Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra da emekli Ali Rıza Bağrıaçık duygularını şu cümlelerle anlattı:

“Şimdi buradaki değerli cemaatimiz, öğretmenlerimiz benim eski öğrencilerimdir ve ben onlarla gurur duyuyorum,  Maraş kız İlköğretmen Okulu benim meslek hayatımın dönüm noktasıdır, unutmadığım camiadır, unutmadığım okuldur. İnanın hala rüyalarımda görüyorum, şu anda da kendinim rüyada hissediyorum. Allah nasip etse, eğer kanunlarda böyle bir imkân tanısa, öğretmen okulunu tekrar kurar, orada da ölünceye kadar bedava öğretmenlik yapardım.

Ben her tarafta Maraş Kız İlköğretmen Okulunu örnek olarak gösteririm. Ben hayatımda bunları incitmedim, incinmedim bir saygısızlık da görmedim. İnan’ı Ben zilinin çaldığını vallahi duymazdan, kendimi derslere verirdim. Öğrencilerimin tamamının isim ve numaralarını da hep ezberimde tutardım” dedi.

O yılların Müzik Öğretmeni Olan Mesude Hüdayioğlu ise şunları dedi:

47 yıl sonra öğrencilerimizle birlikte olmanın büyük mutluluk ve heyecanını yaşıyorum. Biz onlara öğretmenliğin gerektirdiği her şeyi verdik, onlarda bizlerin yüzünü kara çıkarmadı ve gittikleri Anadolu’nun en ücra köylerinde birer ışık oldular, birbirlerinden de kopmadılar. Bundan sonrada kendilerine sağlık ve huzur diliyorum”

20 yıldır özel okulda olmak üzere 46 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Maraş Kız öğretmen Okulu mezunu öğretmen Gülistan Salıcı şu ifadelere yer verdi:

“Evet biz 1972 Maraş Kız ilköğretmen Okulu mezunu arkadaşları bugün burada toplanmış buluyoruz. 47 yıl önce mezun olduğumuzda dostluğumuz  bitti gibi düşünsek gördüğünüz gibi bu dostluğumuz  sevgi ile çok şükür devam ediyor. Hepimiz , o gün gibi, yani 1972 Haziranında bıraktığımız gibi aynı dostluk, aynı sevinçle, aynı mutlulukla, aynı yaramazlıklarımızla buradayız, çok mutluyuz. Bu duygu anlatılmaz, ancak yaşanır. Tüm arkadaşlarımızla aynı heyecanla Atatürkçü ve Çağdaş düşünceyi yayarak, onun izinde yol aldık, Ülkemizi ileri medeniyetler seviyesine taşımak için emek ve caba harcadık. Öğretmen Okulu ruhuyla yaşadık, Öğretmen Okulu ruhuyla da devam ediyoruz” dedi

1971-1972 eğitim-öğretim yılı Maraş Kız İlköğretmen Okulu mezunları 47 sene sonra Kahramanmaraş’ta  gerçekleştirdikleri bu buluşmayla adeta bir tarih yazdılar.

Öğretmenevinden ayrılan mezunlar daha sonra Bugünlerde İstiklal Üniversitesi olarak kullanılan kendilerinin okuduğu Maraş Kız  İlköğretmen Okulu binasına giderek, öğrencilik yıllarında hatıralarını  yani geçmişi yeniden yaşadılar.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
LGS ve YKS ‘de Değişiklik Söz Konusu mu? LGS ve YKS ‘de Değişiklik Söz Konu...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir yazılı açıklama yaparak LGS kapsamındaki merkezî sınav ve YKS gibi sınavların kapsamında b...

Uzaktan Eğitim Süreci Değerlendirildi Uzaktan Eğitim Süreci Değerlendirildi

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, başkanlığında uzaktan eğitim sürecinde karşılaşılan sorunlarla ilgili d...

Ekinözü Öğrencilerine 150 adet tablet hediye edildi Ekinözü Öğrencilerine 150 adet tablet he...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Ekinözü Kaymakamlığının bilgisi ve izini dahilinde Erdemoğlu Ailesinin sahi...

İhtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bilgisayar verilecek İhtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bi...

Borusan Kocabıyık Vakfı, küresel salgın döneminde toplumsal dayanışmaya katkıda bulunmak amacıyla,temelde maddi ihtiyacı olan başarılı ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Polis memuru Barış Göl’ü şehit eden cinayet zanlısı öldü Kahramanmaraş’ta Po...

Antalya’da bir cinayetten aranan Kahramanmaraş’ta poli...

Polisimizi Şehit Eden Zanlı Yakalandı Polisimizi Şehit Eden Zan...

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İnfaz Büro amirliğine bağlı ...

Kahramanmaraş’ta Bir Polisimiz Şehit Oldu Kahramanmaraş’ta Bi...

Kahramanmaraş’ta hareketli saatlerin yaşandığı olayla ilgili...

Kahramanmaraş’ta cinayet zanlısı polislere ateş açtı Kahramanmaraş’ta cinayet ...

Canlı bomba olmadığı ortaya çıktı Kahramanmaraş Milli Egemen...

LGS ve YKS ‘de Değişiklik Söz Konusu mu? LGS ve YKS ‘de Deği...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir yazılı açıklama...

YARDIMCIOĞLU’NDAN BORSA İSTANBUL AÇIKLAMASI YARDIMCIOĞLU’NDAN BORSA İ...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr....

Özel İdare İş Merkezi Dönüştürülür mü? Özel İdare İş Merkezi Dön...

İşte Kahramanmaraşlı mimardan örnek bir dönüşüm projesi Kahr...

Faturalar Vatandaşı Yakıyor! Faturalar Vatandaşı Yakıy...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, dağıtıcı elektrik dağıtı...

Uyuşturucu Tacirleri Cezaevine Gönderildi Uyuşturucu Tacirleri Ceza...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde,  İlçe Emniyet Müd...

Kış lastiği kullanmama cezası 776 TL Kış lastiği kullanmama ce...

Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ